WEZWANIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓWWsparcie działań informacyjnych odnoszących się do wspólnej polityki rolnej
(2004/C 267/07)
(Dz.U.UE C z dnia 30 października 2004 r.)
1. TŁO
W dniu 17 kwietnia 2000 r. Rada przyjęła rozporządzenie (WE) nr 814/2000 w sprawie działań informacyjnych odnoszących się do wspólnej polityki rolnej(1), określające rodzaj i treść działań, które Wspólnota może finansować.
W ramach nowego i uproszczonego podejścia Komisja określiła w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2208/2002(2) szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 814/2000. Zgodnie z art. 3 rozporządzenia (WE) nr 2208/2002, zmienionym rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1820/2004(3), niniejsze wezwanie do składania wniosków określa priorytetowe tematy i działania, jak również terminy składania wniosków i rozpoczęcia danych działań.
Jest to wezwanie do składania wniosków w sprawie finansowania rocznych programów roboczych i indywidualnych działań ze środków przydzielonych w budżecie na 2005 r.
2. DZIAŁANIA PRIORYTETOWE NA 2005 R.
W ramach niniejszego wezwania do składania wniosków Komisja pragnie przyznać pierwszeństwo informowaniu o kwestiach dotyczących jakości europejskich produktów rolnych oraz sposobach wspierania przez wspólną politykę rolną (WPR) i organizacje wspólnego rynku (OWR) integracji wymogów środowiskowych z WPR oraz zapewnienia i ciągłej poprawy jakości produktów.
Do wnioskodawców należy wykazanie, jaki kanał lub kanały komunikacji uznają za najbardziej odpowiednie w tej dziedzinie odnośnie do poszczególnych kwestii i poszczególnych docelowych odbiorców oraz dlaczego. Są oni również proszeni o przedłożenie planu medialnego odnośnie do proponowanych projektów, który powinien zawierać szczegóły dotyczące realizacji projektu, metody przekazywania informacji i pomiaru efektywności. Przy wyborze zwycięskich wniosków szczególna uwaga zostanie zwrócona na plan medialny opisany w pkt 6 załącznika II.
2.1 Przekazywane informacje
Główne informacje, jakie Komisja pragnie przekazać docelowym odbiorcom, dotyczą następujących aspektów WPR:
– reformy WPR: nowych instrumentów, mianowicie płatności pojedynczych i zasady oddzielenia płatności bezpośrednich od decyzji produkcyjnych (decoupling),
– propozycji Komisji dotyczących reformy polityki rozwoju obszarów wiejskich,
– warunkowego charakteru dopłat bezpośrednich (cross-compliance) - zależności między wsparciem dla rolnictwa i przestrzeganiem norm ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt,
– wzmocnienia wsparcia na rzecz tradycyjnych systemów upraw charakteryzujących się wysoką wartością dla środowiska, w tym systemów produkcji ekologicznej,
– wzmocnienia konkurencyjności rolnictwa unijnego,
– ukierunkowania na produkty i usługi pożądane przez społeczeństwo i większego ich zorientowania na rynek,
– korzyści dla handlu i konsumentów wynikających z oferowanych przez Wspólnotę gwarancji na wspólnotowe systemy oznaczeń geograficznych i określone metody produkcji,
– korzyści z europejskiej polityki jakości i systemów oznakowania dla promocji wywozu i dostępu do rynków państw trzecich,
– WTO: dyscypliny wynikające z rundy negocjacji w Doha.
Szczegóły na temat reformy wspólnej polityki rolnej można znaleźć pod następującym adresem:
http://europa.eu.int/comm/agriculture/.
Pierwszeństwo zostanie przyznane projektom skoncentrowanym na określonych przykładach z poszczególnych sektorów, które pokazują praktyczne aspekty realizacji wyżej wymienionych celów i są istotne dla docelowych odbiorców.
2.2 Docelowi odbiorcy
Docelowi odbiorcy projektów w ramach niniejszego wezwania do składania wniosków to:
– cały europejski sektor rolno-spożywczy, w tym konsumenci,
– opinia publiczna.
Wnioskodawcy powinni określić, czy ich propozycja projektu ukierunkowana jest na odbiorców z więcej niż jednego kraju, a jeśli tak, to z których krajów i w jaki sposób.
2.3 Kanały komunikacji
Komisja pragnie w szczególności, by wykorzystywane były następujące kanały komunikacji:
– Środki masowego przekazu, zarówno radio, jak i telewizja na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym; jeżeli proponowany jest określony zasięg audycji, Komisja pragnie zawczasu uzyskać pewien stopień pewności, iż zasięg ten można będzie osiągnąć. Dopuszczalne są projekty obejmujące nienadawane programy radiowe lub telewizyjne przeznaczone do bezpośredniej dystrybucji.
– Internet, który nabiera coraz większego znaczenia jako źródło informacji i komentarzy dla wielu obywateli UE.
– Konferencje i seminaria z udziałem jednego lub obu wyżej wymienionych typów odbiorców.
– Prasa: Komisja ma już bardzo dobre kontakty z prasą w UE. Projekty uruchamiane w wyniku niniejszego wezwania do składania wniosków powinny jednak same przyciągać zainteresowanie prasy. Wnioskodawcy powinni wykazać, w jaki sposób zamierzają pozyskać to zainteresowanie.
Komisja oczekuje projektów o wysokiej wartości dodanej, w których może być wykorzystanych więcej niż jeden elementów mediów. Na przykład odbycie konferencji z udziałem delegatów, następnie nadanie jej w telewizji w terminie późniejszym oraz publikacja poruszonych w jej trakcie kwestii w prasie lokalnej lub regionalnej oraz w Internecie.
2.4 Plan medialny
Plan medialny opisany w pkt 6 załącznika II powinien określać, w jaki sposób będą osiągnięte poniższe aspekty projektu:
– Wdrożenie: w jaki sposób projekt zostanie zaplanowany, a następnie w jaki sposób będzie zarządzany i utrzymany w ramach budżetu? Jaki harmonogram jest przewidywany? Jaką rolę przewiduje się dla personelu Komisji?
– Dostarczenie informacji: jakich informacji dostarczy projekt? Dla jakich odbiorców? Jakie media zostaną wykorzystane i w jaki sposób?
– Pomiar efektywności: pierwszeństwo zostanie przyznane propozycjom, które pozwolą na dokonanie pomiaru efektywności przekazania informacji (na przykład pytanie, na ile odbiorcy docenili seminarium czy program radiowy zamiast pomiaru liczby odbiorców; pytanie o stosowność wykorzystania Internetu do omówienia kwestii, zamiast pytania o zasięg).
Komisja przyjmuje, iż w przypadku mniejszych projektów (kosztujących do 30 tys. EUR) przeprowadzanie ocen po realizacji danego działania będzie nieobowiązkowe.
3. OGÓLNE INSTRUKCJE SKŁADANIA WNIOSKÓW
3.1 Jak sporządzić wniosek?
Przed złożeniem wniosku wnioskodawcy powinni uważnie zapoznać się z rozporządzeniem Rady (WE) nr 814/2000, rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2208/2002 oraz wszystkimi załącznikami do niniejszego wezwania do składania wniosków.
Wnioski o finansowanie powinny być przedkładane w jednym z urzędowych języków Wspólnoty. Należy również załączyć tłumaczenie ich na język angielski lub francuski.
Wnioski należy sporządzić na odpowiednich formularzach dostępnych pod poniższym adresem internetowym:
http://europa.eu.int/comm/agriculture/grants/capinfo/index_en.htm.
3.2 Kiedy i komu przesłać wniosek?
1. W terminie do 17 stycznia 2005 r. wnioskodawcy muszą przesłać jeden egzemplarz pełnego wniosku wraz z towarzyszącą dokumentacją listem poleconym z potwierdzeniem odbioru (dowodem daty nadania będzie pieczęć na kopercie) na następujący adres:
European Commission
Unit AGRI. B.1
Call for Proposals. 2004/C 267/07)
Attention of Mr E. Leguen de Lacroix
L130 4/148A
B-1049 Brussels
Wniosek oraz budżet muszą być podpisane i datowane przez prawnie upoważnionego przedstawiciela wnioskującej organizacji. Dokumenty podlegające przesłaniu są wymienione w załączniku I.
2. Jednocześnie, z tym że nie później niż do godziny 24.00 (czasu brukselskiego) 17 stycznia 2005 r., wnioskodawcy muszą również przesłać w formie elektronicznej identyczny egzemplarz wniosku, jak wskazany w pkt 1, na następujący adres poczty elektronicznej:
AGRI-GRANTS@cec.eu.int
Jeżeli wnioski wysłane na podstawie pkt 1 i 2 nie będą identyczne, wniosek przesłany pocztą będzie miał pierwszeństwo przed wnioskiem przesłanym elektronicznie.
Wnioski przesłane po terminie określonym w pkt 1 i 2 i/lub przesłane na inne adresy pocztowe lub elektroniczne niż wskazane odpowiednio w pkt 1 i 2 będą odrzucone.
3.3 Procedura stosowana przez Komisję przy obsłudze wniosków i harmonogramów
Komisja przystąpi najpierw do sprawdzenia, czy przedłożone zostały wszystkie wymienione w załączniku I dokumenty wymagane do ubiegania się o dotację na podstawie niniejszego wezwania do składania wniosków.
Następnie doraźny komitet oceniający przystąpi do oceny wniosków. Ocena składać się będzie z czterech kolejnych etapów opisanych poniżej. Do kolejnego etapu przechodzą jedynie wnioski spełniające wymogi pierwszego etapu.
1. Ocena wniosków pod kątem kryteriów kwalifikacji wskazanych w załączniku II.
2. Ocena wniosków pod kątem kryteriów dyskwalifikacji wskazanych w art. 5 rozporządzenia Komisji nr 2208/2002 oraz na podstawie dokumentów przedłożonych na mocy pkt 3 załącznika I.
3. Ocena wniosków pod kątem kryteriów selekcji wskazanych w pkt 1 załącznika III.
4. Ocena wniosków w świetle kryteriów przyznania finansowania wskazanych w pkt 2 załącznika III.
Po dokonaniu oceny komitet oceniający sporządzi wykaz działań efektywnych pod względem kosztu spośród tych, które posiadają najwyższą jakość techniczną.
Działania uznawane będą za posiadające najwyższą jakość techniczną, jeżeli otrzymają 60 na 100 przyznawanych punktów, zgodnie z pkt 2 załącznika III, oraz uzyskają co najmniej 40 % punktów dostępnych dla każdego kryterium. Komisja może podnieść minimalny dopuszczalny poziom w świetle dostępnych zasobów budżetowych.
Efektywność działań pod względem kosztu będzie obliczana przez podzielenie wnioskowanej dotacji przez łączną liczbę punktów uzyskanych w ocenie według kryteriów przyznawania finansowania.
Decyzja Komisji o przyznaniu dotacji może różnić się od propozycji wydanej przez komitet oceniający.
Komisja przewiduje sporządzenie listy odbiorców oraz zatwierdzonych kwot w terminie do 30 czerwca 2005 r.
Jeżeli wnioskowana dotacja zostanie przydzielona, odbiorca otrzyma umowę na dotację wyrażoną w euro, określającą warunki i poziom finansowania.
Jeżeli wnioskowana dotacja nie zostanie przyznana, odbiorca otrzyma pisemną informację przedstawiającą przyczyny odrzucenia wniosku, z odesłaniem w szczególności do kryteriów kwalifikacji, selekcji i przyznawania finansowania.
4. FINANSOWANIE
Kwalifikujące się koszty określone są w załączniku IV. Wkład Komisji ograniczony jest do 50 % łącznych kwalifikujących się kosztów. W wyjątkowych przypadkach może on wzrosnąć do 75 % na warunkach określonych w art. 7 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 2208/2002.
Działanie uznaje się za leżące w szczególnym interesie zgodnie z art. 7 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 2208/2002, jeżeli otrzyma ono ocenę co najmniej 75 % według kryteriów przyznawania finansowania nr 1-4 określonych w pkt 2 załącznika III.
Nie zezwala się na wstępne finansowanie działań, które otrzymały dotację na podstawie niniejszego wezwania do składania wniosków.
Wybór wniosku nie zobowiązuje Komisji do przyznania pełnej kwoty wnioskowanej przez wnioskodawcę. Dotacja w żadnym razie nie może przekroczyć wnioskowanej kwoty.
______
(1) Dz.U. L 100 z 20.4.2000, str. 7.
(2) Dz.U. L 337 z 13.12.2002, str. 21.
(3) Dz.U. L 320 z 21.10.2004, str. 14
ZAŁĄCZNIKI