POMIĘDZY KOMISJĄ WSPÓLNOT EUROPEJSKICH
A
MIĘDZYNARODOWYM URZĘDEM DS. EPIZOOTII
(2004/C 215/04)
(Dz.U.UE C z dnia 27 sierpnia 2004 r.)
Szanowny Panie,
Mam zaszczyt nawiązać do Pańskiego listu nr ref. D/001782 z dnia 17 września 2003 r. w sprawie ustanowienia oficjalnych stosunków pomiędzy naszymi dwiema organizacjami.
Przyjmuję Pańską propozycję wzmocnienia stosunków pomiędzy Międzynarodowym Urzędem ds. Epizootii a Komisją Wspólnot Europejskich opartą na następujących podstawach:
1. Komisja Wspólnot Europejskich, zwana dalej "WE" i Międzynarodowy Urząd ds. Epizootii, zwany dalej "OIE" uzgadniają, że w celu ułatwienia realizacji ich zadań określonych stosownymi przepisami Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, w szczególności art. 302 i Międzynarodowego Porozumienia o Utworzeniu Międzynarodowego Urzędu ds. Epizootii, podpisanego w Paryżu dnia 25 stycznia 1924 r., będą działać we współpracy i stale informować się wzajemnie o sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
2. Przedstawiciele WE zostaną zaproszeni do udziału w dorocznych sesjach Międzynarodowego Komitetu i posiedzeniach Regionalnych Komisji OIE oraz do uczestnictwa, bez prawa głosu, w otwartych dyskusjach tych organów na tematy ujęte w planie posiedzenia będące przedmiotem zainteresowania WE.
3. Strony będą zapraszać się wzajemnie do udziału w pracach odpowiednich grup roboczych nad tematami ujętymi w ich planie prac będących przedmiotem wspólnego zainteresowania WE i OIE, zgodnie z regulaminami stron mającymi zastosowanie wobec takiego udziału.
4. Zostaną przyjęte odpowiednie ustalenia odnośnie uczestnictwa WE i OIE w innych spotkaniach o charakterze otwartym, organizowanych pod auspicjami jednej z organizacji, na których będą dyskutowane sprawy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, zwłaszcza w kontekście uznania OIE przez Światową Organizację Handlu (WTO) za organizację stanowiącą światowy autorytet w dziedzinie chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych.
5. Obie organizacje postanawiają informować się wzajemnie o wszelkich projektach i programach prac będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
6. WE i OIE będą wymieniać między sobą dokumentację techniczną, pod warunkiem zastosowania się do ustaleń koniecznych dla zachowania poufnego charakteru niektórych dokumentów.
7. WE i OIE mogą uzgodnić wspólne środki, w szczególności służące rozwojowi współpracy międzynarodowej w celu ochrony zdrowia zwierząt, zagwarantowania bezpieczeństwa sanitarnego środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, zwalczania chorób odzwierzęcych, zapewnienia dobrostanu zwierząt, jak również środki mające na celu przygotowanie i wdrożenie przez kraje rozwijające się międzynarodowych norm i wytycznych w wyżej wymienionych dziedzinach. Środki te będą przedmiotem specjalnych umów i porozumień.
Wyrażam zgodę na to, aby załączony Pański list i moją odpowiedź, sformułowane w podobnym duchu, uznać za dokumenty określające podstawę wzajemnych stosunków pomiędzy Międzynarodowym Urzędem ds. Epizootii a Komisją Wspólnot Europejskich.
Paryż, dnia 23 lutego 2004 r.
Bernard Vallat |
Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2004.215.5 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Wymiana listów pomiędzy Komisją Wspólnot Europejskich a Międzynarodowym Urzędem ds. Epizootii. |
Data aktu: | 27/08/2004 |
Data ogłoszenia: | 27/08/2004 |