Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu szczegółowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego" - Nauka i społeczeństwo: Badania naukowe w dziedzinie etyki (Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-Science-and-society-9) - Nauka i społeczeństwo: Kobiety i nauka (Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-Science-and-society-10) - Ponowna publikacja i przedłużenie terminu składania wniosków.

Zaproszenie do składania wniosków (1) dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu szczegółowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego"

Nauka i społeczeństwo: Badania naukowe w dziedzinie etyki

(Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-Science-and-society-9)

Nauka i społeczeństwo: Kobiety i nauka

(Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-Science-and-society-10)

Ponowna publikacja i przedłużenie terminu składania wniosków

(2004/C 170/06)

(Dz.U.UE C z dnia 30 czerwca 2004 r.)

1. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1513/2002/WE z dnia 27 czerwca 2002 r. w sprawie Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji, przyczyniających się do tworzenia Europejskiego Obszaru Badawczego oraz innowacji (2002 do 2006)(2), Rada przyjęła w dniu 30 września 2002 r. program na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji, pt.: "Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego"(3) (zwany dalej "programem szczegółowym").

Zgodnie z art. 5 ust. 1 programu szczegółowego, Komisja Wspólnot Europejskich (zwana dalej "Komisją") przyjęła w dniu 6 grudnia 2002 r. program pracy(4) (zwany dalej "programem pracy") szczegółowo określający cele oraz priorytety naukowe i techniczne programu szczegółowego, jak również harmonogram wdrażania.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. dotyczącego zasad uczestnictwa przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uniwersytetów we wdrażaniu i rozpowszechnianiu wyników badań naukowych Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej (2002 do 2006)(5) (zwanego dalej "zasadami uczestnictwa"), wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego należy składać na zasadach zaproszenia do składania wniosków.

2. Niniejsze zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego (zwane dalej "zaproszeniem") obejmuje niniejszą część ogólną oraz warunki szczególne, opisane w załącznikach. Załączniki zawierają w szczególności informacje o terminie składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, o przybliżonym terminie zakończenia oceny, o przybliżonym budżecie, o instrumentach i dziedzinach objętych działaniami, o kryteriach oceny wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, o minimalnej liczbie uczestników oraz o wszelkich ograniczeniach.

3. Osoby fizyczne lub prawne spełniające warunki określone w zasadach uczestnictwa oraz nieobjęte żadnym z przypadków wykluczenia określonych w zasadach uczestnictwa lub w art. 114 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego odnośnie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(6) (zwane dalej "wnioskodawcami") mogą składać do Komisji wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, na warunkach określonych w zasadach uczestnictwa oraz we właściwym zaproszeniu.

Weryfikacja spełnienia przez wnioskodawcę warunków uczestnictwa ma miejsce na etapie negocjacji działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego. Zanim to nastąpi, wnioskodawcy podpisują deklarację, w której potwierdzają, iż nie kwalifikują się do żadnego z przypadków wymienionych w art. 93 ust. 1 rozporządzenia finansowego. Wnioskodawcy przedkładają również Komisji informacje wymienione w art. 173 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego odnośnie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich.(7)

Wspólnota Europejska prowadzi politykę równych szans, w ramach której szczególnie zachęca kobiety do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego lub do uczestniczenia w składaniu takich projektów.

4. Komisja udostępnia wnioskodawcom Przewodniki dla Wnioskodawców odnoszące się do zaproszenia, które zawierają informacje o sposobie przygotowania i złożenia wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego Wymienione wyżej przewodniki, jak również program pracy i wszelkie inne informacje odnoszące się do zaproszenia, można uzyskać w Komisji pod jednym z następujących adresów:

European Commission

The FP6 Information desk

Directorate General RTD

B-1049 Brussels

Adres e-mail: fp6@cec.eu.int

Adres internetowy: www.cordis.lu/fp6

5. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego powinny być przygotowywane i składane za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Składania Wniosków (EPSS).

Wnioski dotyczące pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można przygotowywać zarówno w trybie off-line jak i on-line natomiast składać w trybie on-line. Wnioski przygotowane za pomocą wersji EPSS off-line można ewentualnie składać na CD-Romie lub na dyskietce (w obu przypadkach należy dołączyć wersję papierową wniosku).

Oprogramowanie EPSS (do wykorzystania zarówno w trybie off-line, jak i on-line) dostępne jest na stronie Cordis pod adresem www.cordis.lu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można również składać przy użyciu formularzy zawartych w Przewodniku dla Wnioskodawców (określanych tutaj jako "wnioski na papierze").

6. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego wysłane pocztą na CD-Romie, na dyskietce lub na papierze, muszą dotrzeć do Komisji pod następujący adres i powinny być zaadresowane jak niżej:

"FP6 - Research Proposal"

Call identifier: FP6-2004-Science-and-society-9 (Badania

naukowe dotyczące etyki)

LUB

Call identifier: FP6-2004-Science-and-society-10 (Kobiety i

nauka)

European Commission

B-1049 Brussels

W przypadku dostarczenia wniosku osobiście lub przez przedstawiciela (w tym przez prywatne firmy kurierskie(8)) wnioski należy adresować jak niżej i należy kierować się pod następujący adres:

"FP6 - Research Proposal"

Call identifier: FP6-2004-Science-and-society-9 (Badania

naukowe dotyczące etyki)

LUB

Call identifier: FP6-2004-Science-and-society-10 (Kobiety i

nauka)

Komisja Europejska

Rue de Genéve, 1

B-1140 Brussels

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można składać w trybie on-line za pośrednictwem strony internetowej Cordis: www.cordis.lu.

Nie będą rozpatrywane wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone na CD-Romie lub na dyskietce, które są niepełne(9), nieczytelne(10) lub zawierają wirusy, jeżeli nie będzie do nich dołączona - w tej samej kopercie - odpowiednia wersja na papierze.

Nie będą rozpatrywane wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone w trybie on-line, które są niepełne(11), nieczytelne(12), lub zawierają wirusy.

Nie będą rozpatrywane wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone na papierze, które są niepełne(13).

Nie będą rozpatrywane wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone za pośrednictwem e-maila(14) lub faksu.

7. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego muszą dotrzeć do Komisji w terminie podanym we właściwym zaproszeniu (dzień i godzina). Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które przybędą po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Będą one rozpatrzone w ramach późniejszego terminu oceny, jeżeli możliwość taka jest przewidziana we właściwym zaproszeniu.

8. W przypadku kilkakrotnego złożenia tego samego wniosku w tym samym formacie, Komisja rozpatruje ostatnią wersję otrzymaną w terminie wskazanym we właściwym zaproszeniu.

Jeżeli ten sam wniosek dotyczący działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożony jest zarówno na papierze jak i w formacie elektronicznym (CD-Rom, dyskietka, on-line), Komisja rozpatruje jedynie tekst złożony w formacie elektronicznym.

9. We wszelkiej korespondencji związanej z zaproszeniem (np. w przypadku prośby o dodatkowe informacje, składania wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego) wnioskodawcy są proszeni o powoływanie się na odpowiedni identyfikator zaproszenia.

______

(1) Niniejsze zaproszenie do składania wniosków zostało już opublikowane w Dz.U. C 110 z 30.4.2004, str. 16, we wszystkich językach urzędowych UE obowiązujących w tym dniu i niniejszym publikuje się je w całości we wszystkich językach urzędowych obowiązujących obecnie z uwzględnieniem przedłużonego ostatecznego terminu składania wniosków.

(2) Dz.U. L 232 z 29.8.2002, str. 1.

(3) Dz.U. L 294 z 29.10.2002, str. 44.

(4) Decyzja Komisji C(2002) 4791, zmieniona przez decyzję Komisji C(2003) 635, C(2003) 998, C(2003) 1951, C(2003) 2708, C(2003) 4571 i C(2004) 48 - wszystkie niepublikowane.

(5) Dz.U. L 355 z 30.12.2002, str. 23.

(6) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1.

(7) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1.

(8) Korzystający z usług firm kurierskich wymagających podania numeru telefonu adresata, powinni podawać następujący numer: Badania naukowe dotyczące etyki: (32-2)296 3414 (Pani Isabel Sanz Calzada); Kobiety i nauka: (32 2)296 4693 (Pani Tanya Leigh)

(9) Wszystkie wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego muszą zawierać dwie części: formularze (Część A) oraz treść (Część B).

(10) Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego należy składać w formacie PDF ("portable document format" w wersji 3 lub wyższej z osadzonymi czcionkami - embedded fonts) lub RTF ("rich text format").

(11) Patrz przypis 7.

(12) Patrz przypis 8.

(13) Patrz przypis 7.

(14) Nie dotyczy wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożonych w trybie on-line.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

1) Program szczegółowy: Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego

2) Działanie: Nauka i społeczeństwo

3) Tytuł zaproszenia: Badania naukowe w dziedzinie etyki

4) Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-Science-and-society-9

5) Data ponownej publikacji(1): 30 czerwca 2004 r.

6) 1 Nowy termin składania wniosków: 20 października 2004 r., godzina 17:00 (czasu obowiązującego w Brukseli).

7) Całkowity szacowany budżet: 5,4 miliona EUR.

Instrument (1) miliony EUR
STREP, CA, SSA 5.4
(1) STREP = konkretnie ukierunkowany projekt badawczy (Specific targeted research project); CA = działanie koordynacyjne (Coordination action); SSA = konkretne działanie wspierające (Specific suport action).

8) Dziedzina i instrumenty: Przyjmowane są wnioski o tematyce podanej poniżej. W tabeli podano jedynie krótkie tytuły. Pełny opis tematów wnioskodawcy znajdą w programie pracy.

Numer ref. tematu (wg programu pracy) Krótki tytuł Instrument Szacowany wkład WE(miliony EUR)
4.3.2.1 (a), (b) Etyka: wymiana i dialog SSA 0.4
4.3.2.3 (a), (b) Etyka: nowe problemy i wymiar międzynarodowy STREP, CA 5.0

9) Minimalna liczba uczestników (2):

Instrument Minimalna liczba
STREP, CA 3 niezależne podmioty prawne z trzech różnych Państw Członkowskich lub Państw Stowarzyszonych, w tym przynajmniej 2 Państwa Członkowskie lub Stowarzyszone Kraje Kandydujące
SSA 1 podmiot prawny z jednego Państwa Członkowskiego lub Państwa Stowarzyszonego

10) Ograniczenia uczestnictwa: Brak. Ponadto, dowolny podmiot prawny z siedzibą w państwie trzecim nieobjętym art. 6 ust. 2 zasad uczestnictwa (podmioty w państwach, które zawarły porozumienia naukowo-techniczne ze Wspólnotą mają prawo do uczestnictwa) również może uczestniczyć w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków pod warunkiem, że jego udział będzie korzystny lub niezbędny do realizacji proponowanego działania i że udział ten traktuje się jako dodatkowy, ponad wymaganą minimalną liczbę uczestników z Państw Członkowskich i Państw Stowarzyszonych. Wspólnota może wnieść wkład finansowy na poczet kosztów tego udziału.

11) Umowy konsorcyjne: Uczestnicy działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, których dotyczy niniejsze zaproszenie, nie są zobowiązani do zawierania umów konsorcyjnych.

12) Procedura oceny:

– Ocena odbędzie się zgodnie z procedurą jednoetapową.

– Wnioski nie będą oceniane anonimowo.

13) Kryteria oceny:

– Kryteria stosowane w odniesieniu do każdego instrumentu (w tym waga i pułap dla poszczególnych projektów oraz pułap całkowity) - patrz załącznik B do programu pracy.

14) Przybliżone terminy oceny i selekcji:

– Wyniki oceny: spodziewane w ciągu czterech miesięcy od terminu składania wniosków

– Zawarcie kontraktów: Oczekuje się, że pierwsze kontrakty w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wejdą w życie wciągu ośmiu miesięcy od terminu składania wniosków.

______

(1) Niniejsze zaproszenie do składania wniosków zostało już opublikowane w Dz.U. C 110 z 30.4.2004, str. 16, we wszystkich językach urzędowych UE obowiązujących w tym dniu i niniejszym publikuje się je w całości we wszystkich językach urzędowych obowiązujących obecnie z uwzględnieniem przedłużonego ostatecznego terminu składania wniosków.

(2) MS = Państwa Członkowskie UE; AS (w tym. ACC) = Państwa Stowarzyszone; ACC = Stowarzyszone Kraje Kandydujące. Każdy podmiot prawny z siedzibą w Państwie Członkowskim lub w Państwie Stowarzyszonym, w którego skład wchodzi wymagana liczba uczestników może być jedynym uczestnikiem dowolnego działania pośredniego.

ZAŁĄCZNIK  II

1) Program szczegółowy: Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego

2) Działanie: Nauka i społeczeństwo

3) Tytuł zaproszenia: Kobiety i nauka

4) Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-Science-and-society-10

5) Data ponownej publikacji (1): 30 czerwca 2004 r.

6) 2 Nowy termin składania wniosków: 20 października 2004 r., godzina 17:00 (czasu obowiązującego w Brukseli).

7) Całkowity szacowany budżet: 6,4 miliona EUR.

Instrument(1) miliony EUR
STREP, CA, SSA 6.4
(1) STREP = konkretnie ukierunkowany projekt badawczy (Specific targeted research project); CA = działanie koordynacyjne (Coordination action); SSA = konkretne działanie wspierające (Specific support action).

8) Dziedzina i instrumenty: Przyjmowane są wnioski o tematyce podanej poniżej. W tabeli podano jedynie krótkie tytuły. Pełny opis tematów wnioskodawcy znajdą w programie pracy.

Numer ref. tematu (wg programu pracy) Krótki tytuł Instrument Szacowany wkład WE (miliony EUR)
4.3.5.1 (a) Wzmacnianie roli i aktywności kobiet naukowców i debata publiczna SSA 0.4
4.3.5.1 (b) Ambasadorowie kobiet i nauki SSA 1.0
4.3.5.2 Badania nad problematyką społecznej i kulturowej tożsamości płci STREP, CA, SSA 5.0
4.3.5.3 Praktyczne narzędzia włączania problematyki społecznej i kulturowej tożsamości płci do głównego nurtu polityki

9) Minimalna liczba uczestników (2):

Instrument Minimalna liczba
STREP, CA 3 niezależne podmioty prawne z trzech różnych Państw Członkowskich lub Państw Stowarzyszonych, w tym przynajmniej 2 Państwa Członkowskie lub Stowarzyszone Kraje Kandydujące
SSA 1 podmiot prawny z jednego Państwa Członkowskiego lub Państwa Stowarzyszonego

10) Ograniczenia uczestnictwa: Brak. Ponadto, dowolny podmiot prawny z siedzibą w państwie trzecim nieobjętym art. 6 ust. 2 Zasad Uczestnictwa (podmioty w państwach, które zawarły porozumienia naukowo-techniczne ze Wspólnotą mają prawo do uczestnictwa) również może uczestniczyć w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków pod warunkiem, że jego udział będzie korzystny lub niezbędny do realizacji proponowanego działania i że udział ten traktuje się jako dodatkowy ponad określoną minimalną liczbę uczestników z Państw Członkowskich i Państw Stowarzyszonych. Wspólnota może wnieść wkład finansowy na poczet kosztów tego udziału.

11) Umowy konsorcyjne: Uczestnicy działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologii, których dotyczy niniejsze zaproszenie, nie są zobowiązani do zawierania umów konsorcyjnych.

12) Procedura oceny:

– Ocena odbędzie się zgodnie z procedurą jednoetapową.

– Wnioski nie będą oceniane anonimowo.

13) Kryteria oceny:

– Kryteria stosowane w odniesieniu do każdego instrumentu (w tym waga i pułap dla poszczególnych projektów oraz pułap całkowity) - patrz załącznik B do programu pracy.

14) Przybliżone terminy oceny i selekcji:

– Wyniki oceny: spodziewane w ciągu czterech miesięcy od terminu składania wniosków

– Zawarcie kontraktów: Oczekuje się, że pierwsze kontrakty w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wejdą w życie w ciągu ośmiu miesięcy od terminu składania wniosków.

______

(1) MS = Państwa Członkowskie UE; AS (w tym. ACC) = Państwa Stowarzyszone; ACC = Stowarzyszone Kraje Kandydujące. Każdy podmiot prawny z siedzibą w Państwie Członkowskim lub w Państwie Stowarzyszonym, w którego skład wchodzi wymagana liczba uczestników może być jedynym uczestnikiem dowolnego działania pośredniego.

(2) Niniejsze zaproszenie do składania wniosków zostało już opublikowane w Dz.U. C 110 z 30.4.2004, str. 16, we wszystkich językach urzędowych UE obowiązujących w tym dniu i niniejszym publikuje się je w całości we wszystkich językach urzędowych obowiązujących obecnie z uwzględnieniem przedłużonego ostatecznego terminu składania wniosków.

1 Załącznik I, sekcja 6 zmieniona przez sprostowanie z dnia 22 października 2004 r. (Dz.U.UE.C.04.260.5/2).
2 Załącznik II, sekcja 6 zmieniona przez sprostowanie z dnia 22 października 2004 r. (Dz.U.UE.C.04.260.5/2).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.170.6

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu szczegółowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego" - Nauka i społeczeństwo: Badania naukowe w dziedzinie etyki (Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-Science-and-society-9) - Nauka i społeczeństwo: Kobiety i nauka (Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-Science-and-society-10) - Ponowna publikacja i przedłużenie terminu składania wniosków.
Data aktu: 30/06/2004
Data ogłoszenia: 30/06/2004