Zaproszenie(-a) do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu jednostkowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiego Obszaru Badawczego".

Zaproszenie(-a) do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu jednostkowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiego Obszaru Badawczego"

(2004/C 158/08)

(Dz.U.UE C z dnia 15 czerwca 2004 r.)

1. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1513/2002/EC z dnia 27 czerwca 2002 r. w sprawie Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji, przyczyniających się do tworzenia Europejskiego Obszaru Badawczego oraz innowacji (2002-2006)(1), Rada przyjęła w dniu 30 września 2002 r. program jednostkowy na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji, pt.: "Integracja i wzmocnienie Europejskiego Obszaru Badawczego" (2002-2006)(2) (zwany dalej "programem jednostkowym").

Zgodnie z art. 5 ust. 1 programu jednostkowego, Komisja Wspólnot Europejskich (zwana dalej "Komisją") przyjęła dnia 9 grudnia 2002 r. program pracy(3) (zwany dalej "programem pracy") szczegółowo określający cele i priorytety naukowe i techniczne programu jednostkowego, jak również harmonogram wdrażania.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wdrażania Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej (2002-2006)(4) (zwanego dalej "zasadami uczestnictwa"), wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego należy skł adać na zasadach zaproszenia do składania wniosków.

2. Niniejsze zaproszenie(-a) do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego (dalej zwane "zaproszeniem(-ami)") obejmują niniejszą część ogólną oraz warunki szczególne, opisane w załączniku(-ach). Załącznik(-i) zawiera(-ją) w szczególności termin(-y) składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, przybliżony termin zakończenia oceny, przybliżony budżet, instrumenty i dziedziny objęte działaniami, kryteria oceny wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, minimalną liczbę uczestników oraz informacje o wszelkich ograniczeniach.

3. Osoby fizyczne lub prawne spełniające warunki określone w zasadach uczestnictwa oraz nieobjęte żadnym z przypadków wykluczenia określonych w zasadach uczestnictwa lub w art. 114 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego odnośnie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(5) (zwane dalej "wnioskodawcami") mogą składać do Komisji wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, pod warunkiem spełnienia warunków określonych w zasadach uczestnictwa oraz we właściwym zaproszeniu.

Weryfikacja spełnienia przez wnioskodawcę warunków uczestnictwa ma miejsce na etapie negocjacji działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego. Tym niemniej, zanim to nastąpi, wnioskodawcy podpisują deklarację, w której potwierdzają, iż nie kwalifikują się do żadnego z przypadków wymienionych w art. 93 ust. 1 rozporządzenia finansowego. Wnioskodawcy przedkładają również Komisji informacje wymienione w art. 173 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego odnośnie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich.(6)

Wspólnota Europejska prowadzi politykę równych szans, w ramach której szczególnie zachęca kobiety do składania wniosków dotyczących pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego lub do uczestniczenia w składaniu takich projektów.

4. Komisja udostępnia wnioskodawcom Przewodniki dla Wnioskodawców odnoszące się do poszczególnych zaproszeń, które zawierają informacje o sposobie przygotowania i złożenia wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego. Komisja udostępnia również Wytyczne Oceny Projektów i Procedury Selekcji(7). Wymienione wyżej przewodniki i wytyczne, jak również program pracy i wszelkie inne informacje odnoszące się do zaproszenia(ń) można uzyskać w Komisji pod następującymi adresami:

European Commission

The FP6 Information Desk

Directorate General RTD

B-1049 Brussels, Belgium

Adres internetowy: www.cordis.lu/fp6

5. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można składać wyłącznie jako wnioski elektroniczne poprzez internetowy Elektroniczny System Składania Wniosków (EPSS)(8). Tym niemniej w szczególnych przypadkach koordynator może, z odpowiednim wyprzedzeniem terminu składania wniosków wskazanego w zaproszeniu, wystąpić z prośbą o zezwolenie Komisji na złożenie wniosku na papierze. Prośbę taką należy złożyć w formie pisemnej na jeden z poniższych adresów: European Commission, Directorate General RTD, Directorate G, Office: MO 75 6-13, B-1049 Brussels, Belgium, tel. (32-2) 299.83.15, Fax (32-2) 296.70.23 lub rtd-nmp@cec.eu.int. Prośbie o wyłączenie musi towarzyszyć odpowiednie uzasadnienie. Wnioskodawcy pragnący złożyć wniosek na papierze ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie, by odpowiednia prośba o wyłączenie oraz związane z nią procedury nastąpiły w czasie pozwalającym im na złożenie wniosku w terminie wskazanym w zaproszeniu.

Wszystkie wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego muszą zawierać dwie części: formularze (część A) oraz treść (część B).

Wnioski dotyczące pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można przygotowywać zarówno w trybie off-line, jak i on-line, a następnie składać w trybie on-line. Część B wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego należy skł adać w formacie PDF ("portable document format", kompatybilnym z Adobe w wersji 3 lub wyższej z osadzonymi czcionkami - embedded fonts). Pliki poddane kompresji ("zzipowane") nie będą rozpatrywane.

Oprogramowanie EPSS (do wykorzystania zarówno w trybie off-line, jak i on-line) dostępne jest na stronie Cordis pod adresem www.cordis.lu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone w trybie on-line, które są niepełne, nieczytelne lub zawierają wirusy, nie będą rozpatrywane.

Nie będą rozpatrywane wersje projektów działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które złożono na przenośnych elektronicznych nośnikach informacji (np. CD-Rom, dyskietka), za pośrednictwem e-maila lub faksu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, co do których wyrażono zgodę na złożenie na papierze, a które są niepełne, nie będą rozpatrywane.

Szczegółowe informacje o poszczególnych procedurach składania wniosków znajdują się w załączniku J do Wytycznych Oceny Projektów i Procedur Selekcji.

6. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego muszą dotrzeć do Komisji w terminie podanym we właściwym zaproszeniu (dzień i godzina). Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które przybędą po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które nie spełniają warunków związanych z minimalną liczbą uczestników wskazaną we właściwym zaproszeniu, nie będą rozpatrywane.

To samo ma zastosowanie w odniesieniu do wszelkich dodatkowych kryteriów kwalifikujących podanych w programie pracy.

7. W przypadku kilkakrotnego złożenia tego samego wniosku dotyczącego działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, Komisja rozpatruje ostatnią wersję otrzymaną w terminie wskazanym we właściwym zaproszeniu.

8. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego mogą być rozpatrywane w ramach późniejszego terminu oceny, jeżeli możliwość taka jest przewidziana we właściwym zaproszeniu.

9. We wszelkiej korespondencji związanej z zaproszeniem (np. w przypadku prośby o dodatkowe informacje, składania wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego) wnioskodawcy są proszeni o powoływanie się na odpowiedni identyfikator zaproszenia.

_____

(1) Dz.U. L 232 z 29.8.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 294 z 29.10.2002, str. 1.

(3) Decyzja Komisji C(2002)4789, zmieniona przez C(2003)577, C(2003)955, C(2003)1952, C(2003)3543, C(2003)3555 i C(2003)4609, C(2003)5183, C(2004)433, C(2004) 2002- wszystkie niepublikowane.

(4) Dz.U. L 355 z 30.12.2002, str. 23.

(5) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1.

(6) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1.

(7) C(2003)883 z 27.3.2003, ostatnio zmienione przez C(2004) 1855 z 18.5.2004.

(8) EPSS to narzędzie wspomagające wnioskodawców w przygotowaniu i złożeniu wniosku w wersji elektronicznej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

1. Program szczegółowy: Integracja i umocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

2. Priorytety/dziedziny tematyczne: Priorytet tematyczny 2: "Technologie społeczeństwa informacyjnego" (IST) i priorytet tematyczny 3: "Nanotechnologie i nanonauka, materiały wielofunkcyjne oparte na wiedzy, nowe procesy i urządzenia produkcyjne" (NMP).

3. Tytuł konkursu: Drugi połączony konkurs priorytetów tematycznych 2 i 3.

4. Numer identyfikacyjny konkursu: FP6-2004-IST-NMP-2.

5. Data publikacji(1): 15 czerwca 2004 r.

6. 1 Data zamknięcia(2): 19 października 2004 r. o godz. 17.00 (czasu lokalnego w Brukseli).

7. Całkowity przewidywany budżet: 180 mln euro przy szacunkowo zrównoważonym podziale funduszy między trzy różne cele (wspólny budżet dla priorytetu 2 i priorytetu 3).

8. Obszary i instrumenty: Wnioski powinny dotyczyć następujących celów:

OBSZAR Instrumenty
IST-NMP-1 Integracyjne technologie dla szybkich i elastycznych przedsiębiorstw produkcyjnych IP; STREP; SSA
IST-NMP-2 Biosensory do celów diagnostyki i ochrony zdrowia IP; STREP; SSA
IST-NMP-3 Materiały, wyposażenie i procesy produkcji urządzeń nanofotonowych i nanoelektronicznych IP; STREP; SSA

9. Minimalna liczba uczestników(3):

Cel Minimalna liczba
IP i STREP Trzy niezależne osoby prawne z trzech różnych PCz lub PStow, z czego co najmniej dwa PCz lub SPK
SSA Jedna osoba prawna

Oczekuje się, że branża przemysłowa będzie odgrywać wiodąca rolę w projektach zintegrowanych (IP) oraz w każdym właściwym przypadku w ukierunkowanych projektach badawczych (STREP).

10. Ograniczenie udziału: Żaden.

11. Umowa konsorcjum: Od uczestników projektów IP wymaga się zawarcia umowy konsorcjum.

12. Procedura oceny: Ocena odbywa się w ramach jednoetapowej procedury. Od wnioskodawców wymaga się przestrzegania maksymalnej liczby stron ( wielkość czcionki 12) zgodnie z Przewodnikiem dla wnioskodawców. Wnioski nie będą oceniane anonimowo.

13. Kryteria oceny: Aby zapoznać się z kryteriami stosowanymi w odniesieniu do poszczególnych instrumentów, por. załącznik B do programu pracy.

14. Przewidywany kalendarz oceny i zawarcia umów: Wyniki oceny, przewiduje się ich udostępnienie w terminie 2 miesięcy od daty zamknięcia.

_____

(1) Dyrektorzy Generalni odpowiedzialni za konkurs mogą go opublikować na jeden miesiąc przed lub po przewidywanej dacie publikacji.

(2) W przypadku gdy publikacja wydarzy się przed lub po przewidywanej dacie (patrz przypis powyżej), data zamknięcia zostanie odpowiednio dostosowana w opublikowanym zaproszeniu do składania wniosków.

(3) PCz = Państwa Członkowskie UE; PStow (włącznie z SPK) = Państwa Stowarzyszone; SPK = Stowarzyszone Państwa Kandydujące. Każda osoba prawna z siedzibą w Państwie Członkowskim lub Państwie Stowarzyszonym, składająca się z wymaganej liczby uczestników może być jedynym uczestnikiem działania pośredniego.

ZAŁĄCZNIK  II

1. Program szczegółowy: Integracja i umocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

2. Działania: Priorytetowy obszar tematyczny badań "Nanotechnologie i nanonauka, materiały wielofunkcyjne oparte na wiedzy, nowe procesy i urządzenia produkcyjne" (NMP).

3. Tytuł konkursu: Działalność w dziedzinie komputerowych badań nad materiałami koordynowana wspólnie przez WE-NSF.

4. Numer identyfikacyjny konkursu: FP6-2004-NMP-NSF-1.

5. Data publikacji (1): 15 czerwca 2004 r.

6. 2 Data zamknięcia(2): 19 października 2004 r. o godz. 17.00 (czasu lokalnego w Brukseli).

7. Całkowity przewidywany budżet: 6 mln euro (podobny poziom finansowania spodziewany jest ze strony NSF [National Science Foundation - Krajowa Fundacja Naukowa] w celu wsparcia amerykańskich zespołów badawczych biorących udział w projektach).

Instrument euro (w mln)
STREP 6(*)

(*) Biorąc pod uwagę przewidywany budżet dostępny w tym konkursie, około 5 wniosków powinno otrzymać wsparcie.

8. Obszary objęte konkursem i instrumenty:

Obszar Instrument
NMP-NSF-1 Działalność w dziedzinie komputerowych badań nad materiałami koordynowana wspólnie przez WE-NSF STREP

9. Minimalna liczba uczestników:

Instrument Minimalna liczba uczestników
STREP Trzy niezależne osoby prawne z trzech różnych PCz lub PStow, z czego co najmniej dwa PCz lub SPK(*)
(*) Wymagany jest zrównoważony udział partnerów z Europy i Stanów Zjednoczonych.

10. Ograniczenie udziału: Żaden.

11. Umowy konsorcjum: uczestników projektów STREP będących wynikiem niniejszego konkursu zachęca się, aby zawarli umowę konsorcjum, jednak nie jest to wymagane.

12. Procedura oceny:

– dla wniosków STREP, ocena odbywa się w ramach jednoetapowej procedury, zgodnie z zasadami określonymi dla 6. Programu Ramowego i załącznikiem B programu pracy NMP z grudnia 2003 r. Procedury oceny NSF będą stosowane do oceny wniosków złożonych do NSF(3),

– wnioski nie będą oceniane anonimowo.

13. Kryteria oceny:

– aby zapoznać się z kryteriami stosowanymi w odniesieniu do poszczególnych instrumentów (wraz z indywidualnymi wagami i progami oraz ogólnym progiem), por. załącznik B do programu pracy NMP z roku 2003,

– zwraca się szczególna uwagę na zgodność wniosków z ogólnymi celami priorytetu 3, jak i ze szczegółowymi celami opisanymi dla każdego tematu objętego danym konkursem.

14. Przewidywany kalendarz oceny i zawarcia umów: wyniki oceny: przewiduje się ich udostępnienie w terminie 2 miesięcy od daty zamknięcia.

_____

(1) Dyrektorzy Generalni odpowiedzialni za konkurs mogą go opublikować na jeden miesiąc przed lub po przewidywanej dacie publikacji.

(2) W przypadku gdy publikacja wydarzy się przed lub po przewidywanej dacie (patrz przypis powyżej), data zamknięcia zostanie odpowiednio dostosowana w opublikowanym zaproszeniu do składania wniosków.

(3) Aby wnioskować o wsparcie finansowe, wnioski należy składać jednocześnie do WE i do NSF. Nie przewiduje się przepływu gotówki między WE a USA. Europejskie zespoły badawcze składają wniosek do WE, zgodnie z zasadami 6. Programu Ramowego, a amerykańskie zespoły badawcze do NSF (zob. stronę internetową: www.nsf.org). Oba wnioski powinny być zgodne z odpowiednimi wytycznymi dla wnioskodawców (WE lub NSF), przy czym ich część techniczna pozostaje wspólna.

1 Załącznik I, sekcja 6 zmieniona przez sprostowanie z dnia 22 października 2004 r. (Dz.U.UE.C.04.260.5/1).
2 Załącznik II, sekcja 6 zmieniona przez sprostowanie z dnia 22 października 2004 r. (Dz.U.UE.C.04.260.5/1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.158.22

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie(-a) do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu jednostkowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiego Obszaru Badawczego".
Data aktu: 15/06/2004
Data ogłoszenia: 15/06/2004