(2002/C 23/07)(Dz.U.UE C z dnia 25 stycznia 2002 r.)
Niniejsza Umowa jest zawarta
między
Europejskim Urzędem Policji (Europol), mającym swoją siedzibę przy Raamweg 47, 2509 Haga, Niderlandy, reprezentowanym przez swego dyrektora, p. Jürgena Storbecka
a
Europejskim Bankiem Centralnym (EBC), mającym swoją siedzibę przy Kaiserstraße 29, D-60311 Frankfurt nad Menem, reprezentowanym przez swego prezesa, p. Willema Duisenberga
(zwanych dalej również wspólnie "Stronami", a każde z nich osobno "Stroną").
Mając na uwadze, co następuje:
Obie Strony są zdecydowane zwalczać zagrożenia wynikające z fałszowania euro i odgrywać w tej walce ważną rolę; w tym kontekście współpracują one, w ramach ich odpowiednich kompetencji, z krajowymi bankami centralnymi, krajowymi jednostkami Europolu, krajowymi centrami analiz, krajowymi centrami analiz monet, Europejskim Centrum Analiz Technicznych i Naukowych, Komisją Europejską i innymi krajowymi i europejskimi władzami i organizacjami międzynarodowymi.
Strony pragną wzmocnić współpracę w tej dziedzinie, gdyż leży to w ich wspólnym interesie i w interesie innych uczestników walki z fałszerstwem.
Artykuł 3 ustęp 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 1338/2001 ustanawiającego środki niezbędne dla ochrony euro przed podrabianiem(1) stanowi, że Europol i EBC zawrą umowę, za pomocą której Europol uzyska dostęp do posiadanych przez EBC danych technicznych i statystycznych odnoszących się do fałszowanych banknotów i monet wykrytych zarówno w Państwach Członkowskich, jak i państwach trzecich; również rozporządzenie Rady (WE) nr 1339/2001 rozszerza stosowanie rozporządzenia 1338/2001 na te Państwa Członkowskie, które nie przyjęły euro jako jednej waluty(2).
W dniu 8 listopada 2001 roku EBC przyjął decyzję EBC/2001/11 w sprawie niektórych warunków dotyczących przystąpienia do Systemu Monitorowania Fałszerstw (SMF), który jest zarządzanym przez EBC systemem obejmującym techniczne i statystyczne informacje dotyczące fałszowania banknotów i monet euro, pochodzące zarówno z Państw Członkowskich jak i z państw trzecich; decyzja ta dotyczy zawarcia umowy przez Strony w związku z dostępem Europolu do SMF.
Europol będzie przekazywał EBC informacje odnoszące się do fałszowania euro, włącznie z informacjami otrzymanymi od organów ścigania, organizacji międzynarodowych i innych stron trzecich, ale z wyłączeniem danych osobowych.
Zarząd Europolu w dniu 5 grudnia 2000 roku upoważnił Europol do rozpoczęcia negocjacji dotyczących umowy z EBC i zezwolił na podpisanie niniejszej Umowy dnia 23 października 2001 roku.
Rada Prezesów EBC zaakceptowała treść niniejszej Umowy dnia 25 października 2001 roku i tego samego dnia upoważniła prezesa EBC do podpisania jej w imieniu EBC,
Strony uzgodniły, co następuje:
Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 13 grudnia 2001 roku w dwóch egzemplarzach w języku angielskim.
W imieniu EBC |
W imieniu Europolu |
Willem F. DUISENBERG |
Jürgen STORBECK |
______
(1) Dz.U. L 181 z 4.7.2001, str. 6.
(2) Dz.U. L 181 z 4.7.2001, str. 11.