united kingdom
ukraine

Protokół sporządzony na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wykładni w trybie prejudycjalnym przez Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich Konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej dla potrzeb celnych. Bruksela.1996.11.29.

PROTOKÓŁ
sporządzony na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wykładni w trybie prejudycjalnym przez Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich Konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej dla potrzeb celnych

WYSOKIE UMAWIAJĄCE SIĘ STRONY,

UZGODNIŁY następujące postanowienia, które są załączone do Konwencji:

Artykuł  1

Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich jest właściwy, na warunkach ustanowionych niniejszym Protokołem, do orzekania w trybie prejudycjalnym w sprawie wykładni Konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej dla potrzeb celnych.

Artykuł  2
1.
Na mocy deklaracji złożonej w momencie podpisywania niniejszego Protokółu lub w dowolnym okresie po jego podpisaniu każde państwo członkowskie może zaakceptować jurysdykcję Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w sprawie wykładni w trybie prejudycjalnym Konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej dla potrzeb celnych, zgodnie z warunkami wymienionymi w ustępie 2 litera a) lub b).
2.
Państwo członkowskie składające deklarację zgodnie z ustępem 1 może sprecyzować, iż albo:

a) każdy sąd lub trybunał tego państwa, którego orzeczenia nie podlegają zaskarżeniu na mocy prawa krajowego, może zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w trybie prejudycjalnym z pytaniem w sprawie zawisłej przed nim i dotyczącym wykładni Konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej dla potrzeb celnych, jeśli sąd lub trybunał uważa, iż decyzja w tej kwestii jest niezbędna do wydania wyroku; albo

b) każdy sąd lub trybunał tego państwa może zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w trybie prejudycjalnym z pytaniem w sprawie zawisłej przed nim i dotyczącym wykładni Konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej dla potrzeb celnych, jeśli sąd lub trybunał uważa, iż decyzja w tej kwestii jest niezbędna do wydania wyroku.

Artykuł  3
1.
Zastosowanie znajdują tu Protokół w Sprawie Statutu Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich oraz regulamin Trybunału Sprawiedliwości.
2.
Zgodnie ze Statutem Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich każde państwo członkowskie, niezależnie od faktu złożenia lub niezlożenia deklaracji określonej w artykule 2, jest uprawnione do przedłożenia Trybunałowi Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich dokumentów procesowych lub uwag na piśmie dotyczących spraw określonych w artykule 1.
Artykuł  4
1.
Niniejszy Protokół podlega przyjęciu przez państwa członkowskie zgodnie z ich odpowiednimi wymogami konstytucyjnymi.
2.
Państwa członkowskie notyfikują depozytariuszowi dopełnienie przez nich odpowiednich wymogów konstytucyjnych w celu przyjęcia protokołu oraz zawiadamiają go o złożeniu deklaracji na podstawie artykułu 2.
3.
Niniejszy Protokół wchodzi w życie 90 dni po notyfikacji, o której mowa w ustępie 2, przez państwo członkowskie, które będąc członkiem Unii Europejskiej w momencie przyjmowania przez Radę aktu dotyczącego tego Protokołu, jako ostatnie spełni tę formalność. Najwcześniej Protokół może jednak wejść w życie w tym samym czasie, co Konwencja o wykorzystaniu technologii informatycznej dla potrzeb celnych.
Artykuł  5
1.
Niniejszy Protokół jest otwarty do przystąpienia dla każdego państwa, które staje członkiem Unii Europejskiej.
2.
Dokumenty przystąpienia są składane u depozytariusza.
3.
Tekst niniejszego Protokołu w języku państwa przystępującego, sporządzony przez Radę Unii Europejskiej, jest autentyczny.
4.
W stosunku do państwa przystępującego Protokół ten wchodzi w życie 90 dni po dacie złożenia instrumentów akcesyjnych lub w momencie wejścia w życie Protokołu, jeśli wejście w życie Protokołu nie nastąpiło w okresie przed upływem wspomnianych 90 dni.
Artykuł  6

Każde państwo, które staje się członkiem Unii Europejskiej i przystępuje do Konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej dla potrzeb celnych, akceptuje zgodnie z artykułem 2 5 tej konwencji postanowienia niniejszego Protokołu.

Artykuł  7
1.
Zmiany do niniejszego Protokołu mogą być zaproponowane przez każde państwo członkowskie, będące Wysoką Umawiającą się Stroną. Wszelkie propozycje zmiany będą przesłane do depozytariusza, który przekaże je Radzie.
2.
Zmiany będą ustalane przez Radę, która zaleci przyjęcie ich przez państwa członkowskie zgodnie z ich odpowiednimi konstytucjonalnymi wymogami.
3.
Zmiany tak uchwalone wchodzą w życie zgodnie z artykułem 4. *
Artykuł  8
1.
Sekretarz Generalny Rady Unii Europejskiej jest depozytariuszem niniejszego Protokołu.
2.
Depozytariusz publikuje w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich notyfikacje, instrumenty i komunikaty dotyczące niniejszego Protokołu.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

DEKLARACJA

dotycząca jednoczesnego przyjęcia Konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej dla potrzeb celnych oraz Protokołu w sprawie wykładni w trybie prejudycjalnym przez Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich tej konwencji

Przedstawiciele rządów państw członkowskich Unii Europejskiej spotykający się w ramach Rady,

w momencie podpisania aktu Rady ustanawiającego Protokół w sprawie wykładni w trybie prejudycjalnym przez Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich Konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej dla potrzeb celnych,

pragnąc zapewnić, iż wspomniana konwencja jest interpretowana w sposób możliwie najbardziej efektywny i jednolity od momentu jej wejścia w życie,

deklarują niniejszym wolę podjęcia odpowiednich kroków mających zapewnić, iż krajowe procedury dotyczące przyjęcia Konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej dla potrzeb celnych oraz Protokołu w sprawie jej wykładni zostaną zakończone jednocześnie i w możliwie jak najwcześniejszym terminie.

grafika

Deklaracja złożona zgodnie z artykułem 2

W momencie podpisywania niniejszego Protokołu następujące państwa zadeklarowały, iż akceptują jurysdykcję Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich zgodnie z procedurami ustanowionymi w artykule 2:

Irlandia i Republika Portugalska zgodnie z procedurami ustanowionymi w artykule 2 ustęp 2 litera a);

Republika Federalna Niemiec, Republika Grecka, Republika Francuska, Królestwo Niderlandów, Republika Austrii, Republika Finlandii oraz Królestwo Szwecji zgodnie z procedurami ustanowionymi w artykule 2 ustęp 2 litera b).

DEKLARACJA

Republika Federalna Niemiec, Republika Grecka, Królestwo Niderlandów oraz Republika Austrii zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia przepisu do własnego prawa krajowego, że w przypadku pojawienia się pytania dotyczącego wykładni Konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej dla potrzeb celnych w sprawie zawisłej przed krajowym sądem lub trybunałem, którego orzeczenia nie podlegają zaskarżeniu na mocy prawa krajowego, sąd ten lub trybunał będzie musiał zwrócić się w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości.

W przypadku Królestwa Danii i Królestwa Hiszpanii taka deklaracja lub deklaracje będzie złożona w momencie przyjęcia.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.1997.151.16

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Protokół sporządzony na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wykładni w trybie prejudycjalnym przez Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich Konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej dla potrzeb celnych. Bruksela.1996.11.29.
Data aktu: 29/11/1996
Data ogłoszenia: 20/05/1997
Data wejścia w życie: 14/04/2008