united kingdom
ukraine

Szybsza metoda pracy nad urzędową kodyfikacją tekstów prawnych.

POROZUMIENIE MIĘDZYINSTYTUCJONALNE
z dnia 20 grudnia 1994 r.
Szybsza metoda pracy nad urzędową kodyfikacją tekstów prawnych
(96/C 102/02)
(Niniejszy tekst zastępuje i anuluje tekst opublikowany w Dz.U. C 293 z dnia 8 listopada 1995 r.)

1. Do celów niniejszej metody pracy urzędowa kodyfikacja oznacza procedurę uchylania aktów prawnych przeznaczonych do kodyfikacji i zastępowania ich jednolitymi dokumentami, niezawierającymi zmian merytorycznych tych dokumentów.

2. Sektory podlegające kodyfikacji w pierwszej kolejności zostaną uzgodnione przez trzy instytucje, których to dotyczy, na wniosek Komisji. Komisja zawrze w swoim programie pracy propozycje w sprawie kodyfikacji, jakie zamierza przedstawić.

3. Komisja zobowiązuje się nie wprowadzać do swoich propozycji w sprawie kodyfikacji żadnych zmian merytorycznych w aktach, które mają podlegać kodyfikacji.

4. Konsultacyjna grupa robocza, złożona z odpowiednich służb prawnych Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji, zbada propozycje przed ich przyjęciem przez Komisję. Potwierdzi ona jak najwcześniej, że rzeczywiście ograniczają się one wyłącznie do prostej kodyfikacji, bez zmian merytorycznych.

5. Normalny proces prawotwórczy Wspólnoty zostanie w pełni wykonany.

6. Cel propozycji Komisji, mianowicie prosta kodyfikacja istniejących tekstów, stanowi ograniczenie prawne, zakazujące dokonywania jakichkolwiek zmian merytorycznych przez Parlament Europejski lub Radę.

7. Propozycja Komisji będzie analizowana we wszystkich jej aspektach przy zastosowaniu przyspieszonej procedury w Parlamencie Europejskim (jeden komitet analizuje propozycję i procedurę uproszczoną dla jej zatwierdzenia) oraz w Radzie (badanie przez jedną grupę roboczą oraz procedura "punktów I/A" dla COREPER i Rady).

8. Jeżeli w trakcie procesu legislacyjnego niezbędne okaże się wykroczenie poza prostą kodyfikację i dokonanie zmian merytorycznych, do obowiązków Komisji będzie należało złożenie wszelkich propozycji w miarę potrzeb.

Sporządzono w Brukseli, dnia dwudziestego grudnia roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego czwartego.

W imieniu Rady Unii W imieniu Parlamentu W imieniu Komisji
Europejskiej Europejskiego
Klaus KINKEL Nicole FONTAINE Jacques DELORS

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.1996.102.2

Rodzaj: Porozumienie
Tytuł: Szybsza metoda pracy nad urzędową kodyfikacją tekstów prawnych.
Data aktu: 20/12/1994
Data ogłoszenia: 04/04/1996
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 20/12/1994