united kingdom
ukraine

Wysokość oraz warunki wypłaty uposażenia i innych należności pieniężnych przysługujących funkcjonariuszom Straży Granicznej skierowanym do szkoły lub na przeszkolenie albo na studia w kraju.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 17 maja 2002 r.
w sprawie wysokości oraz warunków wypłaty uposażenia i innych należności pieniężnych przysługujących funkcjonariuszom Straży Granicznej skierowanym do szkoły lub na przeszkolenie albo na studia w kraju.

Na podstawie art. 126 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1080, 1088, 1489, 1723, 1860 i 2608) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Funkcjonariusz Straży Granicznej, zwany dalej "funkcjonariuszem", skierowany do szkoły lub na przeszkolenie albo na studia w kraju otrzymuje w czasie nauki lub przeszkolenia albo studiów uposażenie i inne należności pieniężne przysługujące na stanowisku zajmowanym bezpośrednio przed skierowaniem do szkoły lub na przeszkolenie albo na studia w kraju, z uwzględnieniem powstałych w tym czasie zmian mających wpływ na ich wysokość.
§  2. 
1. 
Funkcjonariuszowi skierowanemu do szkoły lub na przeszkolenie w Akademii Policji w Szczytnie, uczelni wojskowej, Wyższej Szkole Straży Granicznej lub w ośrodku szkolenia Straży Granicznej albo na studia w Akademii Policji w Szczytnie, uczelni wojskowej lub Wyższej Szkole Straży Granicznej, w formie stacjonarnej poza miejscem stałego zamieszkania lub pełnionej służby, przysługują należności jak z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, za czas przejazdu:
1)
do miejsca odbywania nauki w celu jej rozpoczęcia,
2)
do miejsca odbywania praktyki przewidzianej programem kształcenia i z powrotem,
3)
do miejsca stałego zamieszkania i z powrotem, w czasie wolnym od zajęć szkolnych, jeżeli przerwa w zajęciach wynika z ich harmonogramu i obejmuje co najmniej trzy kolejne dni kalendarzowe,
4)
do miejsca pełnienia służby po ukończeniu nauki.
2. 
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 1, przysługuje po upływie każdego sześciotygodniowego okresu nauki zryczałtowany równoważnik pieniężny na pokrycie kosztów przejazdu do miejsca stałego zamieszkania lub służby i z powrotem, w wysokości ceny biletu II klasy pociągu pospiesznego - z uwzględnieniem posiadanych uprawnień, w tym wykupionych, do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów - na łączną odległość odpowiednio:
1)
200 km - jeżeli przejazd wynosi do 200 km,
2)
400 km - jeżeli przejazd wynosi od 201 km do 400 km,
3)
600 km - jeżeli przejazd wynosi od 401 km do 600 km,
4)
800 km - jeżeli przejazd wynosi od 601 km do 800 km,
5)
1.000 km - jeżeli przejazd wynosi ponad 800 km.
3. 
Należności, o których mowa w ust. 2, wypłaca się na wniosek funkcjonariusza.
4. 
Powstanie należności, o której mowa w ust. 1 pkt 3, przerywa bieg okresu nauki, o którym mowa w ust. 2.
5. 
W razie zbiegu prawa do należności przewidzianej w ust. 1 pkt 3 z prawem do należności przewidzianej w ust. 2 wypłaca się należność wyższą.
§  3. 
1. 
Uposażenie oraz inne należności pieniężne, o których mowa w § 1, wypłaca jednostka organizacyjna Straży Granicznej, w której funkcjonariusz pełnił służbę bezpośrednio przed skierowaniem do szkoły.
2. 
Funkcjonariuszowi skierowanemu do Wyższej Szkoły Straży Granicznej lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej należności w przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 4, wypłaca jednostka organizacyjna Straży Granicznej, w której funkcjonariusz pełnił służbę bezpośrednio przed skierowaniem.
3. 
Funkcjonariuszowi skierowanemu do Wyższej Szkoły Straży Granicznej lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej należności w przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, wypłaca odpowiednio Wyższa Szkoła Straży Granicznej albo ośrodek szkolenia Straży Granicznej.
4. 
Funkcjonariuszowi skierowanemu do Wyższej Szkoły Straży Granicznej lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej należności w przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 i ust. 2, wypłaca jednostka organizacyjna Straży Granicznej wypłacająca uposażenie.
5. 
Funkcjonariuszowi skierowanemu do Akademii Policji w Szczytnie lub uczelni wojskowej należności w przypadkach, o których mowa w § 2, wypłaca jednostka organizacyjna Straży Granicznej wypłacająca uposażenie.
§  4. 
1. 
Funkcjonariuszowi skierowanemu na naukę lub przeszkolenie albo studia w Akademii Policji w Szczytnie, uczelni wojskowej lub Wyższej Szkole Straży Granicznej w formie niestacjonarnej, biorącemu udział w obowiązkowych zajęciach programowych poza miejscem stałego zamieszkania lub pełnienia służby, przysługuje zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia w wysokości i na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 117 ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.
2. 
W przypadku zapewnienia funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 1, bezpłatnego wyżywienia i zakwaterowania w miejscu obowiązkowych zajęć programowych, diety przysługują wyłącznie za czas przejazdu.
3. 
Za czas pobytu w miejscu obowiązkowych zajęć programowych funkcjonariuszowi nie przysługuje ryczałt na dojazd środkami komunikacji miejscowej, jeżeli zajęcia te odbywają się w Wyższej Szkole Straży Granicznej lub ośrodku szkolenia Straży Granicznej stanowiących miejsce zakwaterowania i wyżywienia.
§  5. 
Funkcjonariuszowi skierowanemu na naukę lub przeszkolenie albo na studia poza Akademią Policji w Szczytnie, uczelnią wojskową lub Wyższą Szkołą Straży Granicznej można przyznać w całości lub w części:
1)
zwrot opłat za naukę, pobieranych przez szkołę,
2)
zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, w wysokości i na zasadach określonych w przepisach o należnościach funkcjonariuszy za czas podróży służbowych na obszarze kraju.
§  6. 
Traci moc zarządzenie nr 93 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 10 września 1991 r. w sprawie uposażenia oraz innych należności pieniężnych przysługujących funkcjonariuszom Policji, Urzędu Ochrony Państwa i Straży Granicznej skierowanym do szkół lub na przeszkolenie w kraju (Dz. Urz. MSW Nr 3, poz. 83 i z 1995 r. Nr 3, poz. 37) w zakresie dotyczącym funkcjonariuszy Straży Granicznej.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia 2 .
1 Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2708).
2 Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 5 czerwca 2002 r.

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.494 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość oraz warunki wypłaty uposażenia i innych należności pieniężnych przysługujących funkcjonariuszom Straży Granicznej skierowanym do szkoły lub na przeszkolenie albo na studia w kraju.
Data aktu: 17/05/2002
Data ogłoszenia: 02/04/2024
Data wejścia w życie: 20/06/2002