Ustanowienie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 kwietnia 2023 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2023 r. poz. 76) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustanawia się Odznakę Honorową za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości, zwaną dalej "Odznaką".
§  2. 
Odznaka może być nadawana sędziom, pracownikom i członkom samorządów prawniczych oraz organizacji społecznych, a także innym osobom fizycznym, w tym cudzoziemcom, za zasługi na rzecz umacniania zasad demokratycznego państwa prawnego, kształtowania kultury prawnej oraz właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
§  3. 
Minister Sprawiedliwości może nadać Odznakę z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra lub kierownika urzędu centralnego;
2)
kierowników jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Sprawiedliwości;
3)
terenowego organu administracji rządowej bądź organu jednostki samorządu terytorialnego;
4)
organu prawniczego samorządu zawodowego.
§  4. 
1. 
Wniosek o nadanie Odznaki zawiera:
1)
dane personalne osoby przedstawionej do wyróżnienia: imię (imiona) i nazwisko oraz datę i miejsce urodzenia;
2)
dane wnioskodawcy: imię i nazwisko lub nazwa oraz adres;
3)
uzasadnienie oraz podpis wnioskodawcy.
2. 
Minister Sprawiedliwości rozpatruje wniosek w terminie 2 miesięcy od dnia jego doręczenia.
3. 
Wzór wniosku jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Odznakę stanowi okrągły medal o średnicy 35 mm wykonany z metalu w kolorze srebrnym, patynowany, z obustronnie zaznaczoną krawędzią, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia na wstążce. Na stronie licowej, na tle sugerującym plisy żabotu sędziowskiego, widnieje wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a nad nim - wizerunek fragmentu łańcucha sędziowskiego, w którym jest ozdobne ogniwo z monogramem "RP"; u dołu, na wypukłej połowie otoku o półkolistych końcach, jest majuskułowy wklęsły napis: "ZA ZASŁUGI DLA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI". Na stronie odwrotnej, gładkiej, znajduje się wypukły majuskułowy napis w czterech wierszach: "NEMINEM/ CAPTIVA- BIMUS/ NISI IURE/ VICTUM" w wieńcu z dwóch stylizowanych i skrzyżowanych u dołu gałązek wawrzynu, które oznaczają zasługę.
2. 
Wstążka z rypsu szerokości 35 mm, biała, symbolizująca bezstronność, z paskami w kolorze fioletowym szerokości 7 mm po brzegach, nawiązującymi do barwy żabotu i wypustek togi sędziowskiej - symbolu powagi i odpowiedzialności.
3. 
Wzór Odznaki jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Dyplom ma format A4.
2. 
Wzór dyplomu jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Odznakę, wraz z dyplomem potwierdzającym jej nadanie, wręcza Minister Sprawiedliwości lub osoba przez niego upoważniona.
2. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, umieszczoną po orderach i odznaczeniach.
§  8. 
Ewidencję osób wyróżnionych Odznaką prowadzi Minister Sprawiedliwości.
§  9. 
Jeśli utraci się Odznakę lub dyplom potwierdzający jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz odpowiednio Odznaki lub dyplomu - za zwrotem kosztów ich wytworzenia.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR DYPLOMU STWIERDZAJĄCEGO NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024