Szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wypłat w ramach Programu dotyczącego zwalczania deprywacji materialnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 4 kwietnia 2023 r.
w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wypłat w ramach Programu dotyczącego zwalczania deprywacji materialnej

Na podstawie art. 134u ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zwany dalej "Krajowym Ośrodkiem", wypłat, o których mowa w art. 134o ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, zwanej dalej "ustawą", w ramach Programu dotyczącego zwalczania deprywacji materialnej.
§  2. 
Wypłaty są udzielane na podstawie umowy, o której mowa w art. 134o ust. 2 pkt 2 ustawy, zwanej dalej "umową", w formie płatności oraz dotacji celowych, o których mowa w art. 186 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634, z późn. zm.), z tytułu kosztów:
1)
administracyjnych, transportu i magazynowania, o których mowa w art. 22 ust. 1 lit. c rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1057 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiającego Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) oraz uchylającego rozporządzenie (UE) nr 1296/2013 (Dz. Urz. UE L 231 z 30.06.2021, str. 21, z późn. zm.), zwanych dalej "kosztami administracyjnymi, transportu i magazynowania";
2)
środków towarzyszących, o których mowa w art. 22 ust. 1 lit. e rozporządzenia wymienionego w pkt 1, zwanych dalej "kosztami środków towarzyszących";
3)
gromadzenia, transportu, magazynowania i dystrybucji darów żywnościowych oraz kosztów bezpośrednio z tym związanych działań podnoszących świadomość społeczną, o których mowa w art. 22 ust. 1 lit. d rozporządzenia wymienionego w pkt 1, zwanych dalej "kosztami dystrybucji żywności z darowizn".
§  3. 
Warunkiem udzielenia wypłaty jest złożenie wniosku, o którym mowa w art. 134o ust. 6 ustawy, oraz zawarcie umowy.
§  4. 
Wypłaty są udzielane beneficjentom-organizacjom partnerskim, o których mowa w art. 134n ust. 1 pkt 5 ustawy, zwanym dalej "beneficjentami-organizacjami partnerskimi", spełniającym warunki określone w umowie.
§  5. 
1. 
Po ogłoszeniu na stronie internetowej Krajowego Ośrodka wyników postępowania, o którym mowa w art. 134o ust. 2 pkt 1 ustawy, beneficjent-organizacja partnerska składa:
1)
wniosek o dofinansowanie projektu z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania oraz
2)
wniosek o dofinansowanie projektu z tytułu środków towarzyszących.
2. 
Wnioski, o których mowa w ust. 1, są składane przez beneficjenta-organizację partnerską w Krajowym Ośrodku na formularzach opracowanych przez Krajowy Ośrodek i udostępnionych na stronie internetowej Krajowego Ośrodka.
3. 
Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera braki, Krajowy Ośrodek wzywa beneficjenta-organizację partnerską do ich usunięcia we wskazanym w wezwaniu terminie.
4. 
Jeżeli beneficjent-organizacja partnerska nie usunął, mimo upływu terminu określonego w wezwaniu, braków we wniosku, o którym mowa w ust. 1, Krajowy Ośrodek odmawia zawarcia z nim umowy.
§  6. 
Wniosek, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, zawiera:
1)
nazwę i adres beneficjenta-organizacji partnerskiej;
2)
wnioskowaną kwotę dofinansowania;
3)
opis projektu;
4)
zestawienie planowanej ilości i wartości poszczególnych rodzajów artykułów spożywczych, które zostaną przekazane osobom najbardziej potrzebującym, z wyszczególnieniem wartości planowanych do osiągnięcia wskaźników produktu;
5)
plan dystrybucji z uwzględnieniem liczby beneficjentów-organizacji partnerskich regionalnych, liczby beneficjentów--organizacji partnerskich lokalnych oraz liczby osób najbardziej potrzebujących, z wyszczególnieniem wartości planowanych do osiągnięcia wskaźników rezultatu;
6)
oświadczenie o wybranym trybie udzielenia wypłaty, o którym mowa w § 9 ust. 2 albo 3.
§  7. 
Wniosek, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, zawiera:
1)
nazwę i adres beneficjenta-organizacji partnerskiej;
2)
wnioskowaną kwotę dofinansowania;
3)
opis projektu;
4)
zestawienie działań planowanych do realizacji w ramach środków towarzyszących w ujęciu wojewódzkim, z wyszczególnieniem wartości planowanych do osiągnięcia wskaźników produktu i wskaźników rezultatu;
5)
oświadczenie o wybranym trybie udzielenia wypłaty, o którym mowa w § 9 ust. 2 albo 3.
§  8. 
1. 
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków, o których mowa w § 5 ust. 1, Krajowy Ośrodek zawiera z beneficjentem-organizacją partnerską umowę.
2. 
Umowa poza elementami wskazanymi w art. 206 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych określa w szczególności:
1)
ilość i wartość, o których mowa w § 6 pkt 4, terminy oraz warunki realizacji dostaw artykułów spożywczych zakupionych i przekazywanych przez Krajowy Ośrodek do magazynów beneficjentów-organizacji partnerskich regionalnych;
2)
warunki i terminy zwrotu środków równych kosztowi zakupu artykułów spożywczych, o których mowa w pkt 1, wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie.
§  9. 
1. 
Krajowy Ośrodek udziela wypłaty z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania oraz wypłaty z tytułu kosztów środków towarzyszących zgodnie ze wskazanym w umowie trybem łączonym albo standardowym.
2. 
Tryb łączony obejmuje wypłatę, na podstawie wniosku:
1)
zaliczki z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania w wysokości nie większej niż 30% wartości dofinansowania z tytułu tych kosztów;
2)
zaliczki z tytułu kosztów środków towarzyszących w wysokości nie większej niż 30% wartości dofinansowania z tytułu tych kosztów;
3)
płatności z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania;
4)
płatności z tytułu kosztów środków towarzyszących.
3. 
Tryb standardowy obejmuje wypłatę, na podstawie wniosku:
1)
płatności z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania;
2)
płatności z tytułu kosztów środków towarzyszących.
4. 
Wnioski, o których mowa w ust. 2 i 3, są składane przez beneficjenta-organizację partnerską w Krajowym Ośrodku na formularzach opracowanych przez Krajowy Ośrodek i udostępnionych na stronie internetowej Krajowego Ośrodka.
5. 
Zaliczki, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, zwane dalej "zaliczkami", są wypłacane beneficjentowi-organizacji partnerskiej po ustanowieniu i wniesieniu przez niego zabezpieczenia zaliczki w wysokości co najmniej równowartości zaliczki wynikającej z umowy.
6. 
W przypadku gdy wartość zaliczki nie przekracza 6 000 000 zł, zabezpieczenie, o którym mowa w ust. 5, ustanawiane jest w formie weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową.
7. 
W przypadku gdy nie jest możliwe ustanowienie zabezpieczenia w formie weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową albo beneficjent-organizacja partnerska wskaże jako preferowaną jedną z form zabezpieczenia, o których mowa w ust. 8, zabezpieczenie ustanawiane jest w tej formie.
8. 
W przypadku gdy wartość zaliczki przekracza 6 000 000 zł, zabezpieczenie, o którym mowa w ust. 5, ustanawiane jest w jednej lub kilku z następujących form wybranych przez beneficjenta-organizację partnerską:
1)
poręczenia bankowego;
2)
gwarancji bankowej;
3)
gwarancji ubezpieczeniowej;
4)
weksla z poręczeniem wekslowym banku.
9. 
Zaliczka może być wypłacona po podpisaniu umowy na podstawie wniosku o jej wypłatę.
10. 
Zaliczkę wypłaca się w terminie do 60 dni od dnia złożenia prawidłowego wniosku o jej wypłatę.
11. 
Jeżeli wniosek o wypłatę zaliczki zawiera braki, Krajowy Ośrodek wzywa beneficjenta-organizację partnerską do ich usunięcia we wskazanym w wezwaniu terminie, wstrzymując jednocześnie wypłatę zaliczki.
12. 
Rozliczenie zaliczki następuje w pierwszym wniosku o płatność, o której mowa odpowiednio w ust. 2 pkt 3 i 4, zwanym dalej "wnioskiem o płatność z opcją rozliczenia zaliczki".
13. 
Wniosek o płatność z opcją rozliczenia zaliczki jest składany przez beneficjenta-organizację partnerską nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po ostatnim miesiącu okresu, w którym beneficjent-organizacja partnerska odebrał artykuły spożywcze, dla których należna kwota dofinansowania z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania oraz należna kwota dofinansowania z tytułu kosztów środków towarzyszących stanowiły co najmniej równowartość wypłaconej kwoty zaliczki.
§  10. 
1. 
Wnioski o wypłatę zaliczek, o których mowa w § 9 ust. 2 pkt 1 i 2, są składane w Krajowym Ośrodku w terminie do 15 dni od dnia podpisania umowy.
2. 
Wnioski o płatności, o których mowa w § 9 ust. 2 pkt 3 i 4, są składane do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Krajowy Ośrodek przekazał beneficjentowi-organizacji partnerskiej artykuły spożywcze przeznaczone do nieodpłatnej dystrybucji wśród osób najbardziej potrzebujących.
3. 
Wnioski o płatności, o których mowa w § 9 ust. 2 pkt 3 i 4, obejmujące ostatni miesiąc przekazania artykułów spożywczych w ramach umowy, są składane przez beneficjenta-organizację partnerską w terminie do 20 dni od dnia upływu określonego w umowie ostatecznego terminu dystrybucji artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących.
4. 
Wnioski o płatności, o których mowa w § 9 ust. 2 pkt 3 i 4, obejmujące ostatni miesiąc przekazania artykułów spożywczych w ramach umowy, są składane przez beneficjenta-organizację partnerską w terminie do 20 dni od dnia upływu określonego w umowie ostatecznego terminu dostaw artykułów spożywczych do beneficjenta-organizacji partnerskiej, pod warunkiem złożenia zabezpieczenia płatności końcowej w wysokości równowartości kwoty płatności określonej odpowiednio we wniosku o płatność z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania oraz wniosku o płatność z tytułu kosztów środków towarzyszących.
5. 
Do zabezpieczenia, o którym mowa w ust. 4, stosuje się odpowiednio § 9 ust. 6-8.
6. 
Rozliczenie płatności w przypadku wniosków o płatności, o których mowa w § 9 ust. 2 pkt 3 i 4, obejmujących ostatni miesiąc przekazania artykułów spożywczych w ramach umowy, następuje po złożeniu przez beneficjenta--organizację partnerską sprawozdań, o których mowa odpowiednio w § 11 ust. 3 i § 12 ust. 3.
§  11. 
1. 
Do wniosku o płatność z opcją rozliczenia zaliczki, w którym następuje rozliczenie zaliczki z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania, beneficjent-organizacja partnerska załącza zestawienie ilości i wartości artykułów spożywczych przekazanych mu przez Krajowy Ośrodek za okres objęty wnioskiem.
2. 
Do wniosku o płatność, o której mowa w § 9 ust. 2 pkt 3, beneficjent-organizacja partnerska załącza zestawienie ilości i wartości artykułów spożywczych przekazanych mu przez Krajowy Ośrodek za okres objęty wnioskiem, a w przypadku wniosku o płatność składanego za wybrane miesiące określone w umowie załącza także:
1)
sprawozdanie z dystrybucji artykułów spożywczych;
2)
zestawienie planowanej dystrybucji.
3. 
W terminie do 15 dni roboczych od dnia upływu określonego w umowie terminu dystrybucji artykułów spożywczych beneficjent-organizacja partnerska składa do Krajowego Ośrodka sprawozdanie końcowe z dystrybucji artykułów spożywczych.
§  12. 
1. 
Do wniosku o płatność z opcją rozliczenia zaliczki, w którym następuje rozliczenie zaliczki z tytułu kosztów środków towarzyszących, beneficjent-organizacja partnerska załącza sprawozdanie z przebiegu realizacji działań w ramach środków towarzyszących.
2. 
Do wniosku o płatność, o której mowa w § 9 ust. 2 pkt 4, składanego za wybrane miesiące określone w umowie, beneficjent-organizacja partnerska załącza sprawozdanie z przebiegu realizacji działań w ramach środków towarzyszących.
3. 
W terminie do 15 dni roboczych od dnia upływu określonego w umowie terminu dystrybucji artykułów spożywczych beneficjent-organizacja partnerska składa do Krajowego Ośrodka sprawozdanie końcowe z przebiegu działań w ramach środków towarzyszących.
§  13. 
1. 
Wnioski o płatności, o których mowa w § 9 ust. 3, są składane do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Krajowy Ośrodek przekazał beneficjentowi-organizacji partnerskiej artykuły spożywcze przeznaczone do nieodpłatnej dystrybucji wśród osób najbardziej potrzebujących.
2. 
Wnioski o płatności, o których mowa w § 9 ust. 3, obejmujące ostatni miesiąc przekazania artykułów spożywczych w ramach umowy, są składane przez beneficjenta-organizację partnerską w terminie do 20 dni od dnia upływu określonego w umowie ostatecznego terminu dystrybucji artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących.
3. 
Wnioski o płatności, o których mowa w § 9 ust. 3, obejmujące ostatni miesiąc przekazania artykułów spożywczych w ramach umowy, mogą zostać złożone przez beneficjenta-organizację partnerską w terminie do 20 dni od dnia upływu określonego w umowie ostatecznego terminu dostaw artykułów spożywczych do beneficjenta-organizacji partnerskiej, pod warunkiem złożenia zabezpieczenia płatności końcowej w wysokości równowartości kwoty płatności określonej odpowiednio we wniosku o płatność z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania oraz wniosku o płatność z tytułu kosztów środków towarzyszących.
4. 
Do zabezpieczenia, o którym mowa w ust. 3, stosuje się odpowiednio § 9 ust. 6-8.
5. 
Rozliczenie płatności w przypadku wniosków o płatności, o których mowa w § 9 ust. 3, obejmujących ostatni miesiąc przekazania artykułów spożywczych w ramach umowy, następuje po złożeniu przez beneficjenta-organizację partnerską sprawozdań, o których mowa odpowiednio w ust. 7 i 9.
6. 
Do wniosku o płatność, o której mowa w § 9 ust. 3 pkt 1, beneficjent-organizacja partnerska załącza zestawienie ilości i wartości artykułów spożywczych przekazanych mu przez Krajowy Ośrodek za okres objęty wnioskiem, a w przypadku wniosku o płatność składanego za wybrane miesiące określone w umowie załącza także:
1)
sprawozdanie z dystrybucji artykułów spożywczych;
2)
zestawienie planowanej dystrybucji.
7. 
W terminie do 15 dni roboczych od upływu określonego w umowie terminu dystrybucji artykułów spożywczych beneficjent-organizacja partnerska składa do Krajowego Ośrodka sprawozdanie końcowe z dystrybucji artykułów spożywczych.
8. 
Do wniosku o płatność, o której mowa w § 9 ust. 3 pkt 2, w przypadku gdy wniosek ten jest składany za wybrane miesiące określone w umowie, beneficjent-organizacja partnerska załącza:
1)
sprawozdanie z przebiegu realizacji działań w ramach środków towarzyszących;
2)
zestawienie planowanych środków towarzyszących.
9. 
W terminie do 15 dni roboczych od dnia upływu określonego w umowie terminu dystrybucji artykułów spożywczych beneficjent-organizacja partnerska składa do Krajowego Ośrodka sprawozdanie końcowe z przebiegu działań w ramach środków towarzyszących.
§  14. 
1. 
Po złożeniu wniosku o płatność, o której mowa odpowiednio w § 9 ust. 2 pkt 3 i 4 i ust. 3, Krajowy Ośrodek udziela wypłaty w terminie do 80 dni od dnia otrzymania prawidłowego wniosku.
2. 
Jeżeli wniosek o płatność, o której mowa odpowiednio w § 9 ust. 2 pkt 3 i 4 i ust. 3, zawiera braki, Krajowy Ośrodek wzywa beneficjenta-organizację partnerską do ich usunięcia we wskazanym w wezwaniu terminie, wstrzymując jednocześnie wypłatę, o której mowa w ust. 1.
§  15. 
1. 
Jednocześnie z wnioskami, o których mowa w § 5 ust. 1, beneficjent-organizacja partnerska może złożyć wniosek o dofinansowanie projektu z tytułu kosztów dystrybucji żywności z darowizn.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
nazwę i adres beneficjenta-organizacji partnerskiej;
2)
planowaną wartość wskaźnika produktu - wyrażoną w kilogramach ilość żywności z darowizn, która zostanie przekazana osobom najbardziej potrzebującym;
3)
wnioskowaną wartość dofinansowania - stanowiącą iloczyn planowanej wartości wskaźnika produktu, o którym mowa w pkt 2, oraz jednostkowej stawki dofinansowania 1 kg żywności z darowizn dostarczonej do odbiorcy końcowego;
4)
opis projektu, w tym:
a)
planowaną liczbę beneficjentów-organizacji partnerskich lokalnych i regionalnych, którzy będą prowadzić dystrybucję żywności z darowizn,
b)
szacowaną liczbę odbiorców końcowych żywności z darowizn.
3. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio § 5 ust. 2-4.
§  16. 
1. 
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w § 15 ust. 1, Krajowy Ośrodek zawiera z beneficjentem-organizacją partnerską umowę.
2. 
Umowa poza elementami wskazanymi w art. 206 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych określa także warunki i terminy zwrotu środków wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie.
§  17. 
1. 
Krajowy Ośrodek udziela wypłat z tytułu kosztów dystrybucji żywności z darowizn na podstawie wniosku o płatność z tytułu dystrybucji żywności z darowizn.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, jest składany przez beneficjenta-organizację partnerską w Krajowym Ośrodku na formularzu opracowanym przez Krajowy Ośrodek i udostępnionym na stronie internetowej Krajowego Ośrodka.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, jest składany w terminie do 30 dni od dnia upływu określonego w umowie ostatecznego terminu dystrybucji żywności z darowizn.
4. 
We wniosku, o którym mowa w ust. 1, beneficjent-organizacja partnerska wskazuje wartość dofinansowania wynikającą z faktycznie zrealizowanego wskaźnika produktu, o którym mowa w § 15 ust. 2 pkt 2, oraz z jednostkowej stawki dofinansowania 1 kg żywności z darowizn dostarczonej do odbiorcy końcowego.
5. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, beneficjent-organizacja partnerska załącza sprawozdanie ze zrealizowanej operacji.
6. 
Po złożeniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, Krajowy Ośrodek udziela wypłaty w terminie do 80 dni od dnia otrzymania prawidłowego wniosku.
7. 
Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera braki, Krajowy Ośrodek wzywa beneficjenta-organizację partnerską do ich usunięcia we wskazanym w wezwaniu terminie, wstrzymując jednocześnie wypłatę, o której mowa w ust. 1.
§  18. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rodziny i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 416).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.743

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wypłat w ramach Programu dotyczącego zwalczania deprywacji materialnej.
Data aktu: 04/04/2023
Data ogłoszenia: 20/04/2023
Data wejścia w życie: 05/05/2023