Urlopy żołnierzy zawodowych w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 grudnia 2022 r.
w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny

Na podstawie art. 300 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb udzielania oraz odwoływania z urlopu okolicznościowego, zdrowotnego i nagrodowego udzielanego żołnierzowi zawodowemu w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
§  2. 
1. 
W razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny żołnierz zawodowy może wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu okolicznościowego do dowódcy jednostki wojskowej, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanego dalej "dowódcą".
2. 
Urlopu, o którym mowa w ust. 1, można udzielić:
1)
w celu zawarcia związku małżeńskiego,
2)
w przypadku urodzenia się żołnierzowi zawodowemu dziecka,
3)
w celu załatwienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych,
4)
w innych przypadkach

- jeżeli udzielenie tego urlopu nie spowoduje obniżenia gotowości bojowej jednostki wojskowej.

§  3. 
1. 
Wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego w przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 1-3, wymaga dodatkowego udokumentowania.
2. 
Urlopu okolicznościowego, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 4, udziela się nie wcześniej niż po 3 miesiącach służby odbywanej w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
3. 
Urlopu okolicznościowego, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 4, nie udziela się w roku kalendarzowym, w którym był udzielony urlop zdrowotny.
§  4. 
Urlopu okolicznościowego, o którym mowa w § 2, udziela się żołnierzowi zawodowemu w jednym nieprzerwanym okresie, w ramach kolejnych dni kalendarzowych.
§  5. 
1. 
Wojskowa komisja lekarska właściwa do orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej, orzekając o potrzebie udzielenia żołnierzowi zawodowemu urlopu zdrowotnego, ocenia:
1)
rodzaj schorzenia oraz stopień upośledzenia stanu zdrowia żołnierza zawodowego;
2)
szanse odzyskania przez żołnierza zawodowego stanu zdrowia pozwalającego mu na pełnienie obowiązków na zajmowanym stanowisku służbowym oraz możliwości wykonywania przez niego zadań służbowych.
2. 
Żołnierza zawodowego do wojskowej komisji lekarskiej kieruje dowódca.
§  6. 
Żołnierzowi zawodowemu w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny można udzielić urlopu nagrodowego w przypadkach określonych w art. 423 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
§  7. 
1. 
Udzielenie urlopu okolicznościowego, zdrowotnego i nagrodowego przysługującego żołnierzowi zawodowemu w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny stwierdza się w rozkazie dowódcy.
2. 
W rozkazie dowódcy podaje się rodzaj urlopu, jego wymiar, termin rozpoczęcia i zakończenia oraz miejsce przebywania żołnierza zawodowego na urlopie i sposób powiadomienia żołnierza zawodowego o odwołaniu go z urlopu w razie takiej potrzeby.
§  8. 
1. 
Odwołanie żołnierza zawodowego z urlopu, o którym mowa w § 7 ust. 1, może nastąpić:
1)
ze względu na wymogi gotowości bojowej jednostki wojskowej;
2)
w razie wykonywania przez jednostkę wojskową zadań, w których udział żołnierza zawodowego jest niezbędny.
2. 
Odwołanie żołnierza zawodowego z urlopu następuje w formie pisemnego zawiadomienia lub w formie hasła przekazanego telefoniczne lub w każdy inny możliwy i dostępny sposób przez uprawnionego żołnierza (pracownika), przez dowódcę (komendanta) garnizonu (dowódcę jednostki wojskowej) właściwego dla miejsca przebywania żołnierza zawodowego w czasie urlopu.
3. 
Dowódca, który odwołał żołnierza zawodowego z urlopu, odnotowuje ten fakt w rozkazie, podając przyczynę oraz datę odwołania.
4. 
Stawienie się w jednostce wojskowej żołnierza zawodowego odwołanego z urlopu, jak również fakt jego niestawienia się potwierdza się w rozkazie dowódcy.
§  9. 
1. 
Żołnierzowi zawodowemu odwołanemu z urlopu, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 4, przysługuje ponownie ten urlop, jeżeli żołnierz zawodowy przebywał na nim nie dłużej niż 3 dni kalendarzowe. W pozostałych przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1-3, żołnierzowi zawodowemu przysługuje urlop w wymiarze niewykorzystanym.
2. 
Żołnierzowi zawodowemu udziela się ponownie urlopu po ustaniu przyczyny, z powodu której został on odwołany z tego urlopu. Fakt ten stwierdza się w rozkazie dowódcy.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 marca 2004 r. w sprawie udzielania urlopów żołnierzom zawodowym i żołnierzom pełniącym służbę kandydacką w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny (Dz. U. poz. 612), które zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.48

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Urlopy żołnierzy zawodowych w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
Data aktu: 28/12/2022
Data ogłoszenia: 09/01/2023
Data wejścia w życie: 24/01/2023