Urlopy żołnierzy zawodowych w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 grudnia 2022 r.
w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny

Na podstawie art. 300 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb udzielania oraz odwoływania z urlopu okolicznościowego, zdrowotnego i nagrodowego udzielanego żołnierzowi zawodowemu w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
§  2. 
1. 
W razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny żołnierz zawodowy może wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu okolicznościowego do dowódcy jednostki wojskowej, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanego dalej "dowódcą".
2. 
Urlopu, o którym mowa w ust. 1, można udzielić:
1)
w celu zawarcia związku małżeńskiego,
2)
w przypadku urodzenia się żołnierzowi zawodowemu dziecka,
3)
w celu załatwienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych,
4)
w innych przypadkach

- jeżeli udzielenie tego urlopu nie spowoduje obniżenia gotowości bojowej jednostki wojskowej.

§  3. 
1. 
Wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego w przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 1-3, wymaga dodatkowego udokumentowania.
2. 
Urlopu okolicznościowego, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 4, udziela się nie wcześniej niż po 3 miesiącach służby odbywanej w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
3. 
Urlopu okolicznościowego, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 4, nie udziela się w roku kalendarzowym, w którym był udzielony urlop zdrowotny.
§  4. 
Urlopu okolicznościowego, o którym mowa w § 2, udziela się żołnierzowi zawodowemu w jednym nieprzerwanym okresie, w ramach kolejnych dni kalendarzowych.
§  5. 
1. 
Wojskowa komisja lekarska właściwa do orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej, orzekając o potrzebie udzielenia żołnierzowi zawodowemu urlopu zdrowotnego, ocenia:
1)
rodzaj schorzenia oraz stopień upośledzenia stanu zdrowia żołnierza zawodowego;
2)
szanse odzyskania przez żołnierza zawodowego stanu zdrowia pozwalającego mu na pełnienie obowiązków na zajmowanym stanowisku służbowym oraz możliwości wykonywania przez niego zadań służbowych.
2. 
Żołnierza zawodowego do wojskowej komisji lekarskiej kieruje dowódca.
§  6. 
Żołnierzowi zawodowemu w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny można udzielić urlopu nagrodowego w przypadkach określonych w art. 423 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
§  7. 
1. 
Udzielenie urlopu okolicznościowego, zdrowotnego i nagrodowego przysługującego żołnierzowi zawodowemu w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny stwierdza się w rozkazie dowódcy.
2. 
W rozkazie dowódcy podaje się rodzaj urlopu, jego wymiar, termin rozpoczęcia i zakończenia oraz miejsce przebywania żołnierza zawodowego na urlopie i sposób powiadomienia żołnierza zawodowego o odwołaniu go z urlopu w razie takiej potrzeby.
§  8. 
1. 
Odwołanie żołnierza zawodowego z urlopu, o którym mowa w § 7 ust. 1, może nastąpić:
1)
ze względu na wymogi gotowości bojowej jednostki wojskowej;
2)
w razie wykonywania przez jednostkę wojskową zadań, w których udział żołnierza zawodowego jest niezbędny.
2. 
Odwołanie żołnierza zawodowego z urlopu następuje w formie pisemnego zawiadomienia lub w formie hasła przekazanego telefoniczne lub w każdy inny możliwy i dostępny sposób przez uprawnionego żołnierza (pracownika), przez dowódcę (komendanta) garnizonu (dowódcę jednostki wojskowej) właściwego dla miejsca przebywania żołnierza zawodowego w czasie urlopu.
3. 
Dowódca, który odwołał żołnierza zawodowego z urlopu, odnotowuje ten fakt w rozkazie, podając przyczynę oraz datę odwołania.
4. 
Stawienie się w jednostce wojskowej żołnierza zawodowego odwołanego z urlopu, jak również fakt jego niestawienia się potwierdza się w rozkazie dowódcy.
§  9. 
1. 
Żołnierzowi zawodowemu odwołanemu z urlopu, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 4, przysługuje ponownie ten urlop, jeżeli żołnierz zawodowy przebywał na nim nie dłużej niż 3 dni kalendarzowe. W pozostałych przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1-3, żołnierzowi zawodowemu przysługuje urlop w wymiarze niewykorzystanym.
2. 
Żołnierzowi zawodowemu udziela się ponownie urlopu po ustaniu przyczyny, z powodu której został on odwołany z tego urlopu. Fakt ten stwierdza się w rozkazie dowódcy.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 marca 2004 r. w sprawie udzielania urlopów żołnierzom zawodowym i żołnierzom pełniącym służbę kandydacką w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny (Dz. U. poz. 612), które zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.48

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Urlopy żołnierzy zawodowych w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
Data aktu: 28/12/2022
Data ogłoszenia: 09/01/2023
Data wejścia w życie: 24/01/2023