united kingdom
ukraine

Organizacja oraz sposób przeprowadzania konkursów dla uczniów publicznych szkół i placówek artystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 21 listopada 2019 r.
w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów dla uczniów publicznych szkół i placówek artystycznych

Na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 oraz z 2023 r. poz. 1234 i 2005) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa organizację oraz sposób przeprowadzania konkursów mających na celu rozwijanie uzdolnień i promowanie osiągnięć artystycznych uczniów, zwanych dalej "konkursami", dla uczniów:
1)
publicznych szkół artystycznych, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 maja 2017 r. w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych (Dz. U. poz. 1125, z 2018 r. poz. 2485 oraz z 2022 r. poz. 266),
2)
publicznych placówek artystycznych, o których mowa w art. 124 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900, 1672, 1718 i 2005)

- zwanych dalej "szkołami artystycznymi".

§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa bez bliższego określenia o:
1)
finaliście konkursu - należy przez to rozumieć ucznia, który biorąc udział w konkursie samodzielnie lub w zespole uczniów:
a)
w przypadku konkursu jednoetapowego - uzyskał w tym konkursie nagrodę główną lub pierwszą, drugą lub trzecią nagrodę, lub pierwsze, drugie lub trzecie miejsce, lub wyróżnienie,
b)
w przypadku konkursu wieloetapowego - został zakwalifikowany do najwyższego etapu tego konkursu;
2)
laureacie konkursu - należy przez to rozumieć ucznia, który biorąc udział w konkursie samodzielnie lub w zespole uczniów, uzyskał w tym konkursie nagrodę główną lub pierwszą, drugą lub trzecią nagrodę, lub pierwsze, drugie lub trzecie miejsce;
3)
jednostce - należy przez to rozumieć:
a)
publiczną szkołę artystyczną,
b)
publiczną uczelnię artystyczną,
c)
państwową instytucję kultury,
d)
fundację w rozumieniu ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 2023 r. poz. 166),
e)
stowarzyszenie w rozumieniu ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261) wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego

- prowadzące działalność kulturalną lub edukacyjną w zakresie odpowiadającym rodzajowi konkursu.

§  3. 
1. 
Konkursy są organizowane z obowiązkowych zajęć edukacyjnych artystycznych, objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej.
2. 
Konkursy mogą być organizowane jako jednoetapowe lub wieloetapowe i mogą mieć zasięg wojewódzki, ponadwojewódzki, ogólnopolski lub międzynarodowy.
3. 
Konkursy mogą być podzielone na kategorie lub grupy, w szczególności ze względu na wiek i liczbę uczestników.
§  4. 
Konkurs może być organizowany jako:
1)
interdyscyplinarny - obejmujący elementy treści podstaw programowych różnych zajęć edukacyjnych artystycznych;
2)
przedmiotowy - obejmujący i poszerzający treści podstawy programowej jednych zajęć edukacyjnych artystycznych.
§  5. 
Organizatorem konkursu jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwany dalej "ministrem", albo specjalistyczna jednostka nadzoru - Centrum Edukacji Artystycznej, zwana dalej "Centrum".
§  6. 
1. 
W terminie do dnia 31 maja roku poprzedzającego rok szkolny, w którym ma być przeprowadzony konkurs, jednostka może złożyć wniosek do organizatora konkursu dotyczący propozycji przeprowadzenia konkursu.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, jednostka dołącza projekt regulaminu zawierający dane, o których mowa w § 11 ust. 1.
§  7. 
1. 
Do dnia 15 września wykaz przeprowadzanych w danym roku szkolnym konkursów organizator konkursu podaje do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej.
2. 
Wykaz, o którym mowa w ust. 1, może zostać zaktualizowany w ciągu danego roku szkolnego.
§  8. 
1. 
Organizator konkursu może zlecić jednostce realizację czynności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursu.
2. 
(uchylony).
§  9. 
1. 
Organizator konkursu w celu przeprowadzenia konkursu powołuje komisję konkursową i opracowuje regulamin konkursu.
2. 
W przypadku, o którym mowa w § 8 ust. 1, jednostka opracowuje regulamin konkursu, który zatwierdza organizator konkursu.
3. 
Organizator konkursu, a w przypadku, o którym mowa w § 8 ust. 1, także jednostka, podaje regulamin konkursu do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej.
§  10. 
1. 
W skład komisji konkursowej wchodzi od 3 do 5 członków powoływanych spośród nauczycieli szkół artystycznych, nauczycieli akademickich uczelni artystycznych i osób posiadających znaczący dorobek artystyczny z zakresu odpowiadającego rodzajowi konkursu.
2. 
Organizator konkursu wyznacza przewodniczącego komisji konkursowej spośród członków komisji konkursowej.
3. 
Członkiem i przewodniczącym komisji konkursowej nie może być osoba:
1)
której uczniowie biorą udział w konkursie;
2)
spokrewniona z uczniem biorącym udział w konkursie.
4. 
Zadaniem komisji konkursowej jest dokonanie oceny merytorycznej uczestników konkursu i wyłonienia finalistów oraz laureatów konkursu.
§  11. 
1. 
Regulamin konkursu określa:
1)
nazwę konkursu;
2)
wskazanie organizatora konkursu;
3)
zasięg obszarowy konkursu;
4)
datę i miejsce przeprowadzenia konkursu;
5)
jednostkę realizującą czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursu - w przypadku, o którym mowa w § 8;
6)
tryb zgłaszania uczestników do konkursu;
7)
podział na etapy, kategorie lub grupy, jeżeli jest przewidziany;
8)
program merytoryczny konkursu zawierający zakres tematyczny lub wymagany repertuar;
9)
kryteria kwalifikowania uczestników, a w przypadku konkursów wieloetapowych, także kryteria kwalifikowania uczestników do poszczególnych etapów konkursu i wyłaniania jego finalistów;
10)
(uchylony);
11)
tryb pracy komisji konkursowej na poszczególnych etapach konkursu;
12)
sposób oceniania uczestników konkursu wraz ze skalą punktacji;
13)
warunki uzyskiwania tytułów laureata konkursu i finalisty konkursu;
14)
uprawnienia finalisty lub laureata konkursu, o których mowa odpowiednio w art. 44zh ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, art. 132 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe lub przepisach wydanych na podstawie art. 162 tej ustawy.
1a. 
Program merytoryczny, o którym mowa w ust. 1 pkt 8, może zawierać także wskazanie materiałów i źródeł objętych zakresem tematycznym konkursu.
2. 
Zgłoszenie do konkursu zawiera:
1)
imię i nazwisko uczestnika;
2)
wiek uczestnika;
3)
nazwę i adres szkoły artystycznej, do której uczestnik uczęszcza;
4)
klasę, do której uczestnik uczęszcza, a w przypadku ucznia policealnej szkoły muzycznej lub policealnej szkoły plastycznej - semestr, na który uczestnik uczęszcza;
5)
imię i nazwisko nauczyciela uczącego uczestnika konkursu w zakresie zajęć edukacyjnych artystycznych będących przedmiotem konkursu;
6)
imię i nazwisko nauczyciela biorącego wraz z uczestnikiem konkursu udział w wykonaniu programu artystycznego - w przypadku udziału takiego nauczyciela;
7)
program artystyczny przygotowany przez uczestnika - jeżeli regulamin konkursu przewiduje przygotowanie takiego programu.
3. 
W przypadku gdy uczestnikiem konkursu jest zespół uczniów, w zgłoszeniu, o którym mowa w ust. 1 pkt 6, nie podaje się wieku uczestników.
4. 
W przypadku konkursu organizowanego jako interdyscyplinarny w zgłoszeniu, o którym mowa w ust. 1 pkt 6, podaje się imiona i nazwiska nauczycieli wszystkich zajęć edukacyjnych artystycznych uczących uczestnika konkursu będących przedmiotem konkursu.
§  12. 
1. 
Przewodniczący komisji konkursowej z przeprowadzonego konkursu sporządza sprawozdanie.
2. 
Sprawozdanie zawiera:
1)
ocenę merytoryczną konkursu;
2)
zbiorczą kartę punktacyjną uczestników konkursu lub listę uczestników wraz z uzyskanymi wynikami, ze wskazaniem szkoły i nauczyciela prowadzącego ucznia lub zespół uczniów;
3)
listę laureatów i finalistów konkursu ze wskazaniem szkoły i nauczyciela prowadzącego ucznia lub zespół uczniów.
3. 
Sprawozdanie podpisuje przewodniczący i członkowie komisji konkursowej.
4. 
Przewodniczący komisji konkursowej przekazuje sprawozdanie organizatorowi konkursu w terminie 30 dni od dnia zakończenia konkursu.
§  13. 
1. 
Laureat lub finalista konkursu otrzymuje dyplom od organizatora.
2. 
Dyplom zawiera:
1)
oznaczenie organizatora konkursu;
2)
nazwę, datę i miejsce przeprowadzenia konkursu;
3)
imię i nazwisko laureata lub finalisty konkursu;
4)
nazwę szkoły, do której laureat lub finalista uczęszcza;
5)
uzyskaną lokatę;
6)
imię i nazwisko nauczyciela lub nauczycieli zajęć edukacyjnych artystycznych, uczących ucznia lub uczniów - w przypadku zespołu uczniów, w zakresie programu merytorycznego konkursu.
3. 
Dyplom może zawierać liczbę punktów uzyskaną przez laureata lub finalistę konkursu.
4. 
Dyplom podpisuje:
1)
organizator konkursu lub osoba przez niego upoważniona;
2)
przewodniczący i członkowie komisji konkursowej.
§  14. 
Do konkursów ogłoszonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  15. 
W roku szkolnym 2019/2020 jednostka, o której mowa w niniejszym rozporządzeniu, może złożyć wniosek do organizatora konkursu dotyczący propozycji przeprowadzenia konkursu, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  16. 
W roku szkolnym 2019/2020 organizator konkursu podaje do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej wykaz przeprowadzanych w tym roku szkolnym konkursów, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  17. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2
1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1262).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 4 października 2011 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad dla uczniów publicznych szkół i placówek artystycznych (Dz. U. poz. 1346), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 169 ust. 3 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2245 i 2432 oraz z 2019 r. poz. 534, 1287 i 2248).

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2279 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja oraz sposób przeprowadzania konkursów dla uczniów publicznych szkół i placówek artystycznych.
Data aktu: 21/11/2019
Data ogłoszenia: 23/10/2023
Data wejścia w życie: 29/11/2019