Dodatek przyznawany funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa uzasadniony szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 5 sierpnia 2023 r.
w sprawie dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby

Na podstawie art. 162 ust. 13 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 66, z 2022 r. poz. 2600 oraz z 2023 r. poz. 240, 347, 641 i 1586) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa rodzaj oraz wysokość dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby, zwanego dalej "dodatkiem", oraz okoliczności uzasadniające podwyższanie, obniżanie i cofanie dodatku.
§  2. 
Wyróżnia się następujące rodzaje dodatku:
1)
za wykonywanie zadań wymagających kwalifikacji kierowniczych; '
2)
za wykonywanie czynności kontrolnych;
3)
za wykonywanie zadań instruktora;
4)
za posiadanie kwalifikacji lub uprawnień specjalistycznych;
5)
za sprawowanie opieki nad psem służbowym;
6)
za pełnienie służby w szczególnych warunkach lub w szczególnym miejscu;
7)
za wykonywanie zadań związanych z pełnieniem funkcji reprezentacyjnych;
8)
za pełnienie służby na obszarze miasta stołecznego Warszawy w rozumieniu ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1817);
9) 2
 za pełnienie służby na stanowisku kursanta.
§  3. 
Dodatek za wykonywanie zadań wymagających kwalifikacji kierowniczych przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 20% uposażenia zasadniczego w przypadku powierzenia mu wykonywania zadań służbowych wymagających szczególnej dyspozycyjności lub zadań o wysokim stopniu złożoności lub w przypadku posiadania szczególnych kwalifikacji lub uprawnień.
§  4. 
Dodatek za wykonywanie czynności kontrolnych przyznaje się funkcjonariuszowi za realizację czynności kontrolnych w ramach wykonywania kontroli, kontroli finansowej, kontroli ochrony informacji niejawnych lub spraw wewnętrznych w wysokości od 11,5% do 34,5% kwoty bazowej dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy określonej w ustawie budżetowej, zwanej dalej "kwotą bazową".
§  5. 
Dodatek za wykonywanie zadań instruktora przyznaje się funkcjonariuszowi o specjalności instruktora wykonującemu zadania polegające na stałym prowadzeniu zajęć w ramach szkolenia funkcjonariuszy, który posiada staż służby:
1)
poniżej 2 lat - w wysokości od 10% do 29% kwoty bazowej;
2)
od 2 lat do 4 lat - w wysokości od 30% do 39% kwoty bazowej;
3)
od 4 lat do 6 lat - w wysokości od 40% do 51% kwoty bazowej;
4)
powyżej 6 lat - w wysokości 52% kwoty bazowej.
§  6. 
Dodatek za posiadanie kwalifikacji lub uprawnień specjalistycznych przyznaje się funkcjonariuszowi za realizację zadań służbowych wymagających posiadania przez niego kwalifikacji lub uprawnień:
1)
lekarza ze specjalizacją - w wysokości 34,5% kwoty bazowej;
2)
lekarza weterynarii - w wysokości 29% kwoty bazowej;
3)
radcy prawnego - w wysokości 40,2% kwoty bazowej;
4)
inspektora nadzoru budowlanego - w wysokości 37,3% kwoty bazowej;
5)
kierowcy pojazdu specjalnego, pełniącego służbę w grupie ochrony osób - w wysokości 29% kwoty bazowej.
§  7. 
Dodatek za sprawowanie opieki nad psem służbowym przyznaje się funkcjonariuszowi sprawującemu opiekę nad psem służbowym, który posiada kwalifikacje przewodnika psa służbowego, w wysokości 20,1% kwoty bazowej.
§  8. 
Dodatek za pełnienie służby w szczególnych warunkach lub w szczególnym miejscu:
1)
w państwach, których terytorium w całości lub części zostało uznane za strefę działań wojennych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 755), podczas realizacji zadań, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, zwanej dalej "ustawą", przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 92% kwoty bazowej;
2)
na terytoriach państw określonych przepisami wydanymi na podstawie art. 143 ust. 2 ustawy, podczas realizacji zadań, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. f ustawy, przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 52% kwoty bazowej;
3)
na terytoriach państw innych niż określone w pkt 1 i 2, podczas realizacji zadań, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. f ustawy, przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 17,5% kwoty bazowej;
4)
funkcjonariuszowi o specjalności ochrony manewrowej, który wykonuje zadania w bezpośredniej ochronie fizycznej osób ochranianych na podstawie art. 3 pkt 1 lit. a, b lub d ustawy, przyznaje się w wysokości 80,5% kwoty bazowej;
5)
funkcjonariuszowi o specjalności: ochrony specjalnej, zabezpieczenia miejsc pobytu, rozpoznania sanitarnego, rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego miejsc pobytu lub operacyjno-manewrowej, który wykonuje zadania w zakresie:
a)
bezpośredniej ochrony fizycznej osób ochranianych na podstawie art. 3 pkt 1 lit. c ustawy, lub
b)
współdziałania przy wykonywaniu zadań w bezpośredniej ochronie fizycznej osób ochranianych na podstawie art. 3 pkt 1 lit. a-d ustawy

- przyznaje się w wysokości od 10% do 40,2% kwoty bazowej;

6)
związanych z narażeniem na działanie tlenków węgla, tlenków azotu, ołowiu lub jego związków lub pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej w stopniu szkodliwym dla zdrowia przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 34,5% kwoty bazowej;
7)
w pomieszczeniach, w których jest konieczne stałe stosowanie sztucznego oświetlenia, przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 11,5% kwoty bazowej;
8)
związanych z narażeniem na promieniowanie jonizujące, w szczególności w punktach kontroli, przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 17,5% kwoty bazowej.
§  9. 
Dodatek za wykonywanie zadań związanych z pełnieniem funkcji reprezentacyjnych przyznaje się funkcjonariuszowi wykonującemu dodatkowe zadania związane z pełnieniem funkcji reprezentacyjnych w wysokości od 17,5% do 29% kwoty bazowej.
§  10. 
Dodatek za pełnienie służby na obszarze miasta stołecznego Warszawy przyznaje się funkcjonariuszowi, którego stałym miejscem pełnienia służby jest obszar miasta stołecznego Warszawy, w wysokości 31,5% kwoty bazowej.
§  10a.  3
 Dodatek za pełnienie służby na stanowisku kursanta przyznaje się funkcjonariuszowi pełniącemu służbę na stanowisku kursanta, w wysokości 19,4 % kwoty bazowej.
§  11. 
Dodatek może być podwyższany w związku z powierzeniem funkcjonariuszowi nowych zadań służbowych lub zadań o większym stopniu złożoności na zajmowanym stanowisku służbowym, lub zadań skutkujących zwiększeniem częstotliwości ich wykonywania lub w związku ze zwiększeniem liczby dni wykonywania powierzonych zadań poza stałym miejscem pełnienia służby, lub zadań wymagających wyższego poziomu kwalifikacji lub uprawnień specjalistycznych.
§  12. 
Dodatek może być obniżany w związku ze zmniejszeniem zakresu realizowanych przez funkcjonariusza zadań służbowych lub ze zmniejszeniem stopnia ich złożoności na zajmowanym stanowisku, lub ze zmniejszeniem częstotliwości wykonywania zadań lub w związku ze zmniejszeniem liczby dni wykonywania powierzonych zadań poza stałym miejscem pełnienia służby lub obniżeniem wymagań co do poziomu kwalifikacji lub uprawnień specjalistycznych niezbędnych do wykonywania powierzonych zadań.
§  13. 
Dodatek cofa się w przypadku ustania pełnienia przez funkcjonariusza służby w szczególnych warunkach lub miejscu pełnienia służby lub w przypadku utraty szczególnych kwalifikacji niezbędnych do wykonywania powierzonych zadań, z upływem ostatniego dnia miesiąca, za który dodatek został przyznany.
§  14. 
Stawki kwotowe dodatku, po ich wyliczeniu, zaokrągla się do pełnych 10 groszy w górę.
§  15. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 lutego 2018 r. w sprawie dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby (Dz. U. z 2022 r. poz. 2720 oraz z 2023 r. poz. 374).
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 § 2 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.2024.808) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2024 r., zob. § 2 rozporządzenia zmieniającego.
3 § 10a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.2024.808) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2024 r., zob. § 2 rozporządzenia zmieniającego.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1601

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatek przyznawany funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa uzasadniony szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby.
Data aktu: 05/08/2023
Data ogłoszenia: 11/08/2023
Data wejścia w życie: 19/08/2023