Przeznaczanie i kierowanie osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 kwietnia 2022 r.
w sprawie przeznaczania i kierowania osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej

Na podstawie art. 155 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób przeznaczania osób, o których mowa w art. 155 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, wymogi dotyczące kierowania tych osób do poszczególnych rodzajówSił Zbrojnych i rodzajów wojsk oraz kryteria ich kierowania na poszczególne stanowiska i funkcje wojskowe.
§  2. 
1. 
Osoby przeznaczone do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, przed powołaniem do jej odbycia, szef wojskowego centrum rekrutacji kwalifikuje do określonego rodzaju Sił Zbrojnych i rodzaju wojsk, w których będą odbywały tę służbę, oraz na stanowiska lub funkcje, na których będą szkolone podczas odbywania tej służby zgodnie z potrzebami uzupełnieniowymi Sił Zbrojnych.
2. 
W ramach kwalifikacji szef wojskowego centrum rekrutacji przed przeznaczeniem na stanowiska lub funkcje w rodzajach Sił Zbrojnych i rodzajach wojsk, na których są wymagane szczególne predyspozycje zdrowotne lub psychologiczne, kieruje kwalifikowane osoby do właściwej wojskowej komisji lekarskiej w celu określenia ich szczególnych zdolności fizycznych lub na badania psychologiczne w celu orzeczenia braku przeciwwskazań do służby na stanowiskach wymagających szczególnych predyspozycji psychofizycznych.
3. 
W celu dokonania kwalifikacji do służby w Żandarmerii Wojskowej osoby kieruje się do właściwego terytorialnie komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.
4. 
Specjalistycznym badaniom lekarskim realizowanym przez wojskową komisję lekarską na podstawie skierowania szefa wojskowego centrum rekrutacji poddaje się osoby kwalifikowane na stanowiska do służby:
1)
na okrętach wojennych i innych jednostkach pływających Marynarki Wojennej;
2)
w Żandarmerii Wojskowej;
3)
w jednostkach reprezentacyjnych Sił Zbrojnych;
4)
w charakterze skoczka spadochronowego;
5)
w charakterze nurka lub płetwonurka;
6)
w zasięgu działania promieniowania mikrofalowego;
7)
w warunkach działania prądu elektrycznego.
5. 
Na badania psychologiczne kieruje się osoby, które planuje się zakwalifikować na stanowiska w specjalnościach wojskowych lub do służby:
1)
nurka;
2)
płetwonurka bojowego;
3)
spadochronowej;
4)
wartowniczej;
5)
obsługi:
a)
żurawi,
b)
urządzeń sygnalizacyjnych;
6)
jako kandydata do szkolenia na stanowisko kierowcy;
7)
jako kandydata do szkolenia na stanowisko obsługi maszyn inżynieryjnych i urządzeń dźwigowo-transportowych;
8)
w Żandarmerii Wojskowej;
9)
operatora wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych i przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych;
10)
w wykonywaniu prac, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 210 § 6 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320, z 2021 r. poz. 1162 oraz z 2022 r. poz. 655), a występujących w jednostkach wojskowych.
6. 
Osoby, które planuje się powołać do służby w Żandarmerii Wojskowej, mogą zostać poddane dodatkowym badaniom psychologicznym we właściwych terytorialnie oddziałach Żandarmerii Wojskowej przez psychologów tych oddziałów w ramach kwalifikowania do tej służby.
7. 
Przed zakwalifikowaniem osób, o których mowa w ust. 5 pkt 6, jest wymagane orzeczenie uprawnionego lekarza o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i pracy na stanowisku kierowcy oraz orzeczenie uprawnionego psychologa o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami lub pracy na stanowisku kierowcy, niezbędne do wydania prawa jazdy.
§  3. 
Niezależnie od badań lekarskich i psychologicznych, o których mowa w § 2 ust. 4-6, osoby, które przeznacza się i planuje powołać do jednostek wojskowych albo na stanowiska służbowe lub funkcje wojskowe, spełniają następujące wymagania do:
1)
ośrodków szkolenia - niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne;
2)
służby na okrętach wojennych i innych jednostkach pływających Marynarki Wojennej:
a)
niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne,
b)
wzrost od 165 cm do 185 cm,
c)
umiejętność pływania,
d)
zdolność do służby na okrętach wojennych i innych jednostkach pływających Marynarki Wojennej stwierdzona w orzeczeniu właściwej wojskowej komisji lekarskiej;
3)
jednostek wojskowych Żandarmerii Wojskowej:
a)
niekaralność sądowa za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
b)
wzrost co najmniej 175 cm,
c)
zdolność do służby w jednostkach Żandarmerii Wojskowej stwierdzona w orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej,
d)
osiągnięcie pozytywnych wyników badań psychologicznych i testów psychotechnicznych,
e)
dobra sprawność fizyczna,
f)
opinia właściwego komendanta (szefa) terenowej lub specjalistycznej jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej o zakwalifikowaniu osoby do służby w Żandarmerii Wojskowej;
4)
jednostek wojskowych wydzielonych do struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) i przeznaczonych do udziału w misjach poza granicami kraju - niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne;
5)
jednostek desantowo-szturmowych:
a)
niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne,
b)
wzrost od 165 cm do 185 cm,
c)
masa ciała nie wyższa niż 85 kg,
d)
umiejętność pływania,
e)
zdolność do służby w jednostkach desantowo-szturmowych stwierdzona w orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej oraz orzeczeniu psychologa;
6)
jednostek reprezentacyjnych Sił Zbrojnych:
a)
niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne,
b)
wzrost od 178 cm do 190 cm,
c)
zdolność do służby w jednostkach reprezentacyjnych Sił Zbrojnych stwierdzona w orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej;
7)
służby w składzie personelu naziemnego zabezpieczenia lotów lub personelu służby inżynieryjno-lotniczej - niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne;
8)
służby w Szwadronie Kawalerii Polskiej Wojska Polskiego:
a)
niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne,
b)
umiejętność jazdy konnej potwierdzona przez klub sportowy, ośrodek jeździecki lub stowarzyszenie kawaleryjskie.
§  4. 
Osoba przeznaczona do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, posiadająca odpowiednie warunki fizyczne i psychiczne, spełnia dodatkowo następujące kryteria na stanowiska i funkcje wojskowe:
1)
kierowców:
a)
prawo jazdy kategorii, która jest wymagana na przewidywanym stanowisku,
b)
zdolność do służby w charakterze kierowcy stwierdzona w orzeczeniu psychologa;
2)
nurków i płetwonurków:
a)
umiejętność pływania,
b)
zdolność do służby w charakterze nurka i płetwonurka stwierdzona w orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej oraz orzeczeniu psychologa;
3)
wartowników w pododdziałach ochrony:
a)
niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne,
b)
zdolność do służby w charakterze wartownika stwierdzona w orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej oraz orzeczeniu psychologa,
c)
brak blizn po samookaleczeniach ciała;
4)
operatorów wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych i przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych:
a)
wzrost do 180 cm,
b)
prawo jazdy uprawniające do kierowania pojazdami samochodowymi - kategorii B lub B1,
c)
brak wad chwytności palców rąk,
d)
zdolność do służby w charakterze operatora wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych lub przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych stwierdzona w orzeczeniu psychologa.
§  5. 
Przeznaczenie do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej oraz kwalifikacja, o której mowa w § 2 ust. 1, mogą ulec zmianie przed powołaniem osób do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ze względu na:
1)
potrzeby uzupełnienia Sił Zbrojnych o określonych specjalistów wojskowych - w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa;
2)
potrzeby gromadzenia rezerw osobowych do celów czynnej służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
3)
uzyskanie nowych lub podniesienie posiadanych kwalifikacji w zakresie wykształcenia, zawodu lub wyszkolenia w kwalifikacjach przydatnych w służbie wojskowej;
4)
zaistnienie zmian w stanie zdrowia stwierdzonych orzeczeniem właściwej komisji lekarskiej lub psychologa;
5)
powstanie okoliczności uniemożliwiających odbycie obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej w określonym rodzaju Sił Zbrojnych lub rodzaju wojsk oraz na stanowisku lub funkcji wojskowej.
§  6. 
Osobom, wobec których właściwa komisja lekarska orzekła czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej, jeżeli posiadają przeznaczenie do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, przeznaczenie to zawiesza się na okres czasowej niezdolności. Osoby te przeznacza się ponownie do służby po określeniu przez komisję lekarską ich zdolności do czynnej służby wojskowej.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 października 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania do służby osób uznanych za zdolne do czynnej służby wojskowej i podlegających obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej (Dz. U. poz. 1329), które zgodnie art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.951

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeznaczanie i kierowanie osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.
Data aktu: 28/04/2022
Data ogłoszenia: 05/05/2022
Data wejścia w życie: 06/05/2022