united kingdom
ukraine

Przeznaczanie i kierowanie osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 kwietnia 2022 r.
w sprawie przeznaczania i kierowania osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej

Na podstawie art. 155 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób przeznaczania osób, o których mowa w art. 155 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, wymogi dotyczące kierowania tych osób do poszczególnych rodzajówSił Zbrojnych i rodzajów wojsk oraz kryteria ich kierowania na poszczególne stanowiska i funkcje wojskowe.
§  2. 
1. 
Osoby przeznaczone do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, przed powołaniem do jej odbycia, szef wojskowego centrum rekrutacji kwalifikuje do określonego rodzaju Sił Zbrojnych i rodzaju wojsk, w których będą odbywały tę służbę, oraz na stanowiska lub funkcje, na których będą szkolone podczas odbywania tej służby zgodnie z potrzebami uzupełnieniowymi Sił Zbrojnych.
2. 
W ramach kwalifikacji szef wojskowego centrum rekrutacji przed przeznaczeniem na stanowiska lub funkcje w rodzajach Sił Zbrojnych i rodzajach wojsk, na których są wymagane szczególne predyspozycje zdrowotne lub psychologiczne, kieruje kwalifikowane osoby do właściwej wojskowej komisji lekarskiej w celu określenia ich szczególnych zdolności fizycznych lub na badania psychologiczne w celu orzeczenia braku przeciwwskazań do służby na stanowiskach wymagających szczególnych predyspozycji psychofizycznych.
3. 
W celu dokonania kwalifikacji do służby w Żandarmerii Wojskowej osoby kieruje się do właściwego terytorialnie komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.
4. 
Specjalistycznym badaniom lekarskim realizowanym przez wojskową komisję lekarską na podstawie skierowania szefa wojskowego centrum rekrutacji poddaje się osoby kwalifikowane na stanowiska do służby:
1)
na okrętach wojennych i innych jednostkach pływających Marynarki Wojennej;
2)
w Żandarmerii Wojskowej;
3)
w jednostkach reprezentacyjnych Sił Zbrojnych;
4)
w charakterze skoczka spadochronowego;
5)
w charakterze nurka lub płetwonurka;
6)
w zasięgu działania promieniowania mikrofalowego;
7)
w warunkach działania prądu elektrycznego.
5. 
Na badania psychologiczne kieruje się osoby, które planuje się zakwalifikować na stanowiska w specjalnościach wojskowych lub do służby:
1)
nurka;
2)
płetwonurka bojowego;
3)
spadochronowej;
4)
wartowniczej;
5)
obsługi:
a)
żurawi,
b)
urządzeń sygnalizacyjnych;
6)
jako kandydata do szkolenia na stanowisko kierowcy;
7)
jako kandydata do szkolenia na stanowisko obsługi maszyn inżynieryjnych i urządzeń dźwigowo-transportowych;
8)
w Żandarmerii Wojskowej;
9)
operatora wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych i przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych;
10)
w wykonywaniu prac, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 210 § 6 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320, z 2021 r. poz. 1162 oraz z 2022 r. poz. 655), a występujących w jednostkach wojskowych.
6. 
Osoby, które planuje się powołać do służby w Żandarmerii Wojskowej, mogą zostać poddane dodatkowym badaniom psychologicznym we właściwych terytorialnie oddziałach Żandarmerii Wojskowej przez psychologów tych oddziałów w ramach kwalifikowania do tej służby.
7. 
Przed zakwalifikowaniem osób, o których mowa w ust. 5 pkt 6, jest wymagane orzeczenie uprawnionego lekarza o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i pracy na stanowisku kierowcy oraz orzeczenie uprawnionego psychologa o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami lub pracy na stanowisku kierowcy, niezbędne do wydania prawa jazdy.
§  3. 
Niezależnie od badań lekarskich i psychologicznych, o których mowa w § 2 ust. 4-6, osoby, które przeznacza się i planuje powołać do jednostek wojskowych albo na stanowiska służbowe lub funkcje wojskowe, spełniają następujące wymagania do:
1)
ośrodków szkolenia - niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne;
2)
służby na okrętach wojennych i innych jednostkach pływających Marynarki Wojennej:
a)
niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne,
b)
wzrost od 165 cm do 185 cm,
c)
umiejętność pływania,
d)
zdolność do służby na okrętach wojennych i innych jednostkach pływających Marynarki Wojennej stwierdzona w orzeczeniu właściwej wojskowej komisji lekarskiej;
3)
jednostek wojskowych Żandarmerii Wojskowej:
a)
niekaralność sądowa za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
b)
wzrost co najmniej 175 cm,
c)
zdolność do służby w jednostkach Żandarmerii Wojskowej stwierdzona w orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej,
d)
osiągnięcie pozytywnych wyników badań psychologicznych i testów psychotechnicznych,
e)
dobra sprawność fizyczna,
f)
opinia właściwego komendanta (szefa) terenowej lub specjalistycznej jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej o zakwalifikowaniu osoby do służby w Żandarmerii Wojskowej;
4)
jednostek wojskowych wydzielonych do struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) i przeznaczonych do udziału w misjach poza granicami kraju - niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne;
5)
jednostek desantowo-szturmowych:
a)
niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne,
b)
wzrost od 165 cm do 185 cm,
c)
masa ciała nie wyższa niż 85 kg,
d)
umiejętność pływania,
e)
zdolność do służby w jednostkach desantowo-szturmowych stwierdzona w orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej oraz orzeczeniu psychologa;
6)
jednostek reprezentacyjnych Sił Zbrojnych:
a)
niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne,
b)
wzrost od 178 cm do 190 cm,
c)
zdolność do służby w jednostkach reprezentacyjnych Sił Zbrojnych stwierdzona w orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej;
7)
służby w składzie personelu naziemnego zabezpieczenia lotów lub personelu służby inżynieryjno-lotniczej - niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne;
8)
służby w Szwadronie Kawalerii Polskiej Wojska Polskiego:
a)
niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne,
b)
umiejętność jazdy konnej potwierdzona przez klub sportowy, ośrodek jeździecki lub stowarzyszenie kawaleryjskie.
§  4. 
Osoba przeznaczona do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, posiadająca odpowiednie warunki fizyczne i psychiczne, spełnia dodatkowo następujące kryteria na stanowiska i funkcje wojskowe:
1)
kierowców:
a)
prawo jazdy kategorii, która jest wymagana na przewidywanym stanowisku,
b)
zdolność do służby w charakterze kierowcy stwierdzona w orzeczeniu psychologa;
2)
nurków i płetwonurków:
a)
umiejętność pływania,
b)
zdolność do służby w charakterze nurka i płetwonurka stwierdzona w orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej oraz orzeczeniu psychologa;
3)
wartowników w pododdziałach ochrony:
a)
niekaralność sądowa za przestępstwo umyślne,
b)
zdolność do służby w charakterze wartownika stwierdzona w orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej oraz orzeczeniu psychologa,
c)
brak blizn po samookaleczeniach ciała;
4)
operatorów wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych i przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych:
a)
wzrost do 180 cm,
b)
prawo jazdy uprawniające do kierowania pojazdami samochodowymi - kategorii B lub B1,
c)
brak wad chwytności palców rąk,
d)
zdolność do służby w charakterze operatora wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych lub przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych stwierdzona w orzeczeniu psychologa.
§  5. 
Przeznaczenie do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej oraz kwalifikacja, o której mowa w § 2 ust. 1, mogą ulec zmianie przed powołaniem osób do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ze względu na:
1)
potrzeby uzupełnienia Sił Zbrojnych o określonych specjalistów wojskowych - w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa;
2)
potrzeby gromadzenia rezerw osobowych do celów czynnej służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
3)
uzyskanie nowych lub podniesienie posiadanych kwalifikacji w zakresie wykształcenia, zawodu lub wyszkolenia w kwalifikacjach przydatnych w służbie wojskowej;
4)
zaistnienie zmian w stanie zdrowia stwierdzonych orzeczeniem właściwej komisji lekarskiej lub psychologa;
5)
powstanie okoliczności uniemożliwiających odbycie obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej w określonym rodzaju Sił Zbrojnych lub rodzaju wojsk oraz na stanowisku lub funkcji wojskowej.
§  6. 
Osobom, wobec których właściwa komisja lekarska orzekła czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej, jeżeli posiadają przeznaczenie do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, przeznaczenie to zawiesza się na okres czasowej niezdolności. Osoby te przeznacza się ponownie do służby po określeniu przez komisję lekarską ich zdolności do czynnej służby wojskowej.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 października 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania do służby osób uznanych za zdolne do czynnej służby wojskowej i podlegających obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej (Dz. U. poz. 1329), które zgodnie art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.951

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeznaczanie i kierowanie osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.
Data aktu: 28/04/2022
Data ogłoszenia: 05/05/2022
Data wejścia w życie: 06/05/2022