Szczegółowe warunki udzielania operatorowi wyznaczonemu środków związanych z funkcjonowaniem usługi pocztowej przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na etapie doręczania, zwolnionych z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 2 września 2020 r.
w sprawie szczegółowych warunków udzielania operatorowi wyznaczonemu środków związanych z funkcjonowaniem usługi pocztowej przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na etapie doręczania, zwolnionych z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej

Na podstawie art. 15zzu8 ust. 6 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2095, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki udzielania operatorowi wyznaczonemu w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 i 2320), zwanemu dalej "operatorem wyznaczonym", środków związanych z funkcjonowaniem usługi pocztowej, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na etapie doręczania, zwanej dalej "usługą", w okresie jej świadczenia, na pokrycie kosztów całkowitych tej usługi powiększonych o wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału dla operatora wyznaczonego, zwolnionych z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej na zasadach określonych w decyzji Komisji z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie stosowania art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, przyznawanej przedsiębiorstwom zobowiązanym do wykonywania usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym (Dz. Urz. UE L 7 z 11.01.2012, str. 3).
§  2. 
Środki związane z funkcjonowaniem usługi, zwane dalej "środkami", są udzielane za wykonywanie w ramach usługi dodatkowych czynności związanych z doręczeniem do adresata przesyłek w formie dokumentu elektronicznego, wynikających z pełnomocnictwa, o którym mowa w art. 15zzu2 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwanych dalej "czynnościami dodatkowymi".
§  3. 
Środki są udzielane jako rekompensata, o której mowa w decyzji Komisji, o której mowa w § 1, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:
1)
okres powierzenia operatorowi wyznaczonemu świadczenia usługi upływa w dniu 30 września 2020 r.;
2)
całkowita kwota wszystkich środków przyznanych operatorowi wyznaczonemu w 2020 r. nie przekracza równowartości 15 mln euro i stanowi sumę wszystkich pojedynczych płatności liczonych według kursu średniego euro, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu przekazania środków na rachunek operatora wyznaczonego;
3)
operator wyznaczony zapewnia rozdzielność rachunkową, wyodrębniając wszystkie koszty i przychody dotyczące wykonywania czynności dodatkowych;
4)
operator wyznaczony przedstawia ministrowi właściwemu do spraw łączności następujące dokumenty:
a)
zapotrzebowanie na środki za kolejne miesiące kalendarzowe,
b)
wniosek o wypłatę środków za kolejne miesiące kalendarzowe,
c)
ostateczne rozliczenie środków za wykonywanie czynności dodatkowych w okresie od dnia 18 kwietnia 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.,
d)
(uchylona).
§  4. 
Kwotę środków należnych operatorowi wyznaczonemu ustala się z uwzględnieniem wartości udokumentowanych i zaewidencjonowanych przez operatora wyznaczonego zgodnie z wzorem:

Pm= Wm * kjm * (1+ WACC)

gdzie:

Pm - oznacza kwotę środków za dany miesiąc kalendarzowy,

Wm - oznacza rzeczywisty wolumen przesyłek doręczonych w ramach usługi w danym miesiącu kalendarzowym,

kjm - oznacza całkowity koszt jednostkowy przesyłki doręczanej w ramach usługi w danym miesiącu kalendarzowym, wyliczony zgodnie z art. 15zzu8 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych,

WACC - oznacza wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału dla Poczty Polskiej S.A. w wysokości 10,82%. 2

§  5. 
1. 
Operator wyznaczony przekazuje ministrowi właściwemu do spraw łączności zapotrzebowanie na środki za dany miesiąc kalendarzowy, w formie pisemnej, do 10. dnia miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, o którym mowa w § 3 pkt 4 lit. b, wyliczone na podstawie szacowanego wolumenu i kosztu jednostkowego przesyłek doręczonych w ramach usługi w danym miesiącu kalendarzowym.
2. 
Operator wyznaczony przekazuje ministrowi właściwemu do spraw łączności wniosek o wypłatę środków za dany miesiąc kalendarzowy, zawierający zestawienie liczby przesyłek doręczonych w ramach usługi oraz całkowity koszt jednostkowy czynności dodatkowych realizowanych na etapie doręczenia w danym miesiącu kalendarzowym, w formie pisemnej, do 18. dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy wniosek.
3. 
Wypłata operatorowi wyznaczonemu środków za dany miesiąc kalendarzowy następuje nie później niż w terminie 14 dni roboczych po upływie terminu, o którym mowa w ust. 2.
§  6. 
1. 
Operator wyznaczony w terminie 30 dni od zakończenia okresu powierzenia świadczenia usługi przekazuje ministrowi właściwemu do spraw łączności w formie pisemnej ostateczne rozliczenie środków za wykonywanie czynności dodatkowych w okresie od dnia 18 kwietnia 2020 r. do dnia 30 września 2020 r., zawierające zestawienie liczby przesyłek doręczonych w ramach usługi oraz całkowity koszt jednostkowy czynności dodatkowych realizowanych na etapie doręczenia w tym okresie.
2. 
Jako koszty jednostkowe czynności dodatkowych za okres wskazany w ust. 1 przyjmuje się średnie koszty jednostkowe czynności dodatkowych w całym okresie powierzenia świadczenia usługi.
3. 
Rozliczenie, o którym mowa w ust. 1, jest weryfikowane przez biegłego rewidenta w ramach badania sprawozdania finansowego, a opinię biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego operator wyznaczony przekazuje ministrowi właściwemu do spraw łączności w terminie 30 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego przez uprawniony organ.
§  7. 
Po przekazaniu ostatecznego rozliczenia, o którym mowa w § 6 ust. 1, w przypadku wystąpienia:
1)
nadpłaty - operator wyznaczony zwraca nadpłatę w terminie 7 dni roboczych, liczonych od dnia następnego po przekazaniu tego rozliczenia;
2)
niedopłaty - jest ona wypłacana operatorowi wyznaczonemu w terminie do dnia 30 września 2021 r.
3)
środków niezweryfikowanych badaniem rozliczenia lub, częściowo albo całkowicie, zweryfikowanych negatywnie - operator wyznaczony zwraca pobraną nadpłatę w terminie 7 dni roboczych od dnia przekazania ministrowi właściwemu do spraw łączności zatwierdzonego sprawozdania finansowego przez uprawniony organ.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Obecnie działem administracji rządowej - łączność kieruje Minister Aktywów Państwowych, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Aktywów Państwowych (Dz.U.2021.943).
2 Wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału dla Poczty Polskiej S.A. w wysokości 10,82% został określony w decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 19 maja 2014 r., znak: DRP-WAS-7112-1/14(13), określającej wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału dla Poczty Polskiej S.A. z siedzibą w Warszawie w wysokości 10,82%.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.527 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki udzielania operatorowi wyznaczonemu środków związanych z funkcjonowaniem usługi pocztowej przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na etapie doręczania, zwolnionych z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej.
Data aktu: 02/09/2020
Data ogłoszenia: 04/03/2022
Data wejścia w życie: 08/09/2020