Dotacja udzielana w celu zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kraju przy stosowaniu promieniowania jonizującego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 marca 2012 r.
w sprawie dotacji udzielanej w celu zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kraju przy stosowaniu promieniowania jonizującego

Na podstawie art. 33 ust. 21 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1173 i 1890) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór wniosku o udzielenie dotacji i termin składania wniosku oraz dokumenty, jakie należy dołączyć do wniosku;
2)
termin zawiadomienia przez ministra właściwego do spraw energii podmiotu, który złożył wniosek o udzielenie dotacji, o udzieleniu dotacji i jej wysokości albo o odmowie udzielenia dotacji;
3)
sposób dokumentowania wykorzystania dotacji.
§  2. 
1. 
Ubiegający się o udzielenie dotacji, zwany dalej "wnioskodawcą", składa wniosek o udzielenie dotacji do ministra właściwego do spraw energii w terminie od dnia 1 marca do dnia 31 marca roku poprzedzającego rok kalendarzowy, którego wniosek dotyczy.
2. 
Wzór wniosku o udzielenie dotacji określa załącznik do rozporządzenia.
3. 
Do wniosku o udzielenie dotacji na dofinansowanie inwestycji budowlanej wnioskodawca dołącza:
1)
oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
2)
kopię decyzji o pozwoleniu na budowę, o ile jest ona wymagana zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725).
§  3. 
O udzieleniu dotacji i jej wysokości albo o odmowie jej udzielenia minister właściwy do spraw energii zawiadamia wnioskodawcę w terminie do dnia 15 listopada roku, w którym wniosek został złożony.
§  4. 
Podmiot, któremu udzielono dotację na wykonywanie działalności będącej przedmiotem wniosku, zwany dalej "wykonawcą", w celu dokumentowania wykorzystania dotacji prowadzi:
1)
ewidencję księgową w sposób umożliwiający rozliczenie kosztów i ustalenie dochodów związanych z działalnością, na wykonywanie której została udzielona dotacja;
2)
wyodrębnioną ewidencję księgową środków otrzymanych z dotacji oraz wydatków dokonywanych z tych środków.
§  5. 
1. 
W 2012 r. podmiot ubiegający się o udzielenie dotacji składa wniosek, o którym mowa w § 2 ust. 1, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2. 
Wnioski złożone w 2012 r. na podstawie przepisów dotychczasowych Prezes Państwowej Agencji Atomistyki, w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, do rozpatrzenia.
§  5a. 
1. 
W 2023 r. podmiot ubiegający się o udzielenie dotacji:
1)
który złożył wniosek o udzielenie dotacji na 2023 r. i 2024 r. przeznaczonych na realizację zadań, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe, może złożyć dodatkowy wniosek o udzielenie dotacji na 2023 r. i 2024 r. w zakresie modernizacji badawczego reaktora jądrowego "MARIA" umożliwiającej jego eksploatację po 2027 r.,
2)
na 2023 r. i 2024 r. na realizację zadań, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 4a, 5a lub 5b ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe, może złożyć wniosek o udzielenie tych dotacji

- w terminie 10 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia o możliwości składania tych wniosków w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw energii.

2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, o udzieleniu dotacji i jej wysokości albo o odmowie jej udzielenia minister właściwy do spraw energii zawiadamia podmiot ubiegający się o udzielenie dotacji w terminie 10 dni od dnia upływu terminu na złożenie wniosku o jej udzielenie.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia 1 . 2

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

WNIOSEK o udzielenie dotacji w roku ....

wzór

1 Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 12 kwietnia 2012 r.
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2006 r. w sprawie dotacji celowej udzielanej w celu zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kraju przy stosowaniu promieniowania jonizującego (Dz. U. poz. 1849), które na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 maja 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo atomowe oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 766) utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.775 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dotacja udzielana w celu zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kraju przy stosowaniu promieniowania jonizującego.
Data aktu: 26/03/2012
Data ogłoszenia: 23/05/2024
Data wejścia w życie: 13/04/2012