Zasady i tryb powierzania mienia funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW, FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ 1
z dnia 21 października 2021 r.
w sprawie zasad i trybu powierzania mienia funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2349) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zasady i tryb powierzania funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, zwanym dalej "funkcjonariuszami", mienia znajdującego się, zgodnie z przepisami regulującymi ewidencję rzeczowych składników majątkowych, w dyspozycji jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o kierowniku jednostki organizacyjnej, rozumie się przez to kierownika jednostki organizacyjnej, o którym mowa w art. 145 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 422, z późn. zm.).
§  3. 
1. 
Funkcjonariuszowi mogą być powierzone z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się środki pieniężne, papiery wartościowe, uzbrojenie, sprzęt techniczny oraz inne mienie niezbędne do wykonywania zadań służbowych, zwane dalej "mieniem".
2. 
Powierzenie mienia, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1, następuje za pokwitowaniem, w sposób ustalony w przepisach regulujących zasady gospodarowania mieniem określonego rodzaju.
3. 
W pokwitowaniu, o którym mowa w ust. 2, wyszczególnia się rodzaj, ilość i stan powierzonego mienia oraz, w miarę potrzeby, określa się jego wartość i cechy indywidualne. Pokwitowanie jest podpisywane przez funkcjonariusza, któremu powierzono mienie, oraz opatrywane datą powierzenia tego mienia.
4. 
Funkcjonariusz, któremu powierzono mienie, zwraca je w określonym przez kierownika jednostki organizacyjnej terminie i w należytym stanie albo wylicza się ze sposobu zużycia lub wydania tego mienia.
§  4. 
1. 
Powierzenie funkcjonariuszowi mienia przechowywanego w magazynie lub w innego rodzaju zamykanym pomieszczeniu, przystosowanym do przechowywania mienia pod bezpośrednim nadzorem tego funkcjonariusza, następuje na podstawie inwentaryzacji przeprowadzanej metodą spisu z natury na pisemne polecenie kierownika jednostki organizacyjnej.
2. 
Inwentaryzację przeprowadza komisja składająca się z co najmniej 3 członków wyznaczonych przez kierownika jednostki organizacyjnej spośród funkcjonariuszy lub osób zatrudnionych w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, posiadających fachową wiedzę z działu gospodarki mieniem objętym inwentaryzacją.
3. 
Inwentaryzację przeprowadza się w ciągu miesiąca od dnia zawiadomienia funkcjonariusza o planowanym powierzeniu mu mienia.
4. 
Inwentaryzację przeprowadza się w obecności funkcjonariusza, któremu ma być powierzone mienie.
5. 
W przypadku gdy funkcjonariusz nie może wziąć udziału w inwentaryzacji z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny, może, za pisemną zgodą kierownika jednostki organizacyjnej, upoważnić na piśmie innego funkcjonariusza lub osobę zatrudnioną w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej do wzięcia udziału w inwentaryzacji w jego imieniu.
6. 
W przypadku gdy funkcjonariusz nie może wziąć udziału w inwentaryzacji i nie upoważni innego funkcjonariusza lub osoby zatrudnionej w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej do wzięcia udziału w inwentaryzacji w jego imieniu oraz w przypadku niewyrażenia przez kierownika jednostki organizacyjnej zgody, o której mowa w ust. 5, albo w razie śmierci funkcjonariusza, inwentaryzację przeprowadza komisja inwentaryzacyjna, o której mowa w ust. 2.
7. 
W przypadku zwolnienia funkcjonariusza ze służby, zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych, przeniesienia do innej jednostki organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, oddelegowania na podstawie art. 163-166 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej albo zmiany zakresu wykonywanych przez funkcjonariusza obowiązków służbowych inwentaryzację przeprowadza się niezwłocznie i kończy nie później niż w dniu zwolnienia funkcjonariusza ze służby, zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych, przeniesienia, oddelegowania albo w ostatnim dniu wykonywania przez funkcjonariusza obowiązków służbowych na danym stanowisku. Przepisy ust. 5 i 6 stosuje się odpowiednio.
§  5. 
Funkcjonariusz, któremu ma być powierzone mienie, oraz funkcjonariusz lub pracownik upoważniony zgodnie z § 4 ust. 5 do wzięcia udziału w inwentaryzacji mają prawo wglądu w dokumenty ewidencyjne w zakresie dotyczącym rozliczenia mienia.
§  6. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 października 2010 r. w sprawie zasad i trybu powierzania mienia funkcjonariuszom celnym (Dz. U. poz. 1337).
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.2004

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb powierzania mienia funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej.
Data aktu: 21/10/2021
Data ogłoszenia: 05/11/2021
Data wejścia w życie: 20/11/2021