Przydział, ewidencjonowanie i przechowywanie w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 1 lipca 2014 r.
w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego

Na podstawie art. 49 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1463) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek zakładanych na ręce, pałki służbowej, ręcznych miotaczy substancji obezwładniających i przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, zwanych dalej "środkami przymusu bezpośredniego".
2. 
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa o kierującym jednostką, należy przez to rozumieć:
1)
dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych - w odniesieniu do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych;
2)
nadleśniczego - w odniesieniu do nadleśnictwa.
§  2. 
1. 
Przydziału broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie dokonuje, w formie pisemnej, kierujący jednostką.
2. 
Broń, amunicję i środki przymusu bezpośredniego przechowuje się w magazynie broni, stanowiącym oddzielne pomieszczenie w budynku o konstrukcji niepalnej, wydzielone ścianami murowanymi, usytuowane w miarę możliwości na piętrze.
§  3. 
1. 
Broń, amunicja i środki przymusu bezpośredniego podlegają ewidencji w książce ewidencji broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego, której wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wydanie i przyjęcie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego odnotowuje się w książce wydania i przyjęcia broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego, której wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Książki, o których mowa w ust. 1 i 2, prowadzi osoba prowadząca magazyn broni, zwana dalej "magazynierem".
4. 
Magazynier jest osobą zatrudnioną w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych albo nadleśnictwie, która posiada dopuszczenie do posiadania broni wydane na podstawie art. 30 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r. poz. 576, z 2013 r. poz. 829 oraz z 2014 r. poz. 295) oraz pisemne upoważnienie kierującego jednostką do prowadzenia magazynu broni.
5. 
Poszczególne karty książek, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być ponumerowane i przeszyte, a ostatnia strona opieczętowana pieczęcią regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych albo nadleśnictwa.
6. 
Książki, o których mowa w ust. 1 i 2, przechowuje się w magazynie broni, w szafach metalowych lub sejfach, zamykanych na zamki atestowane.
§  4. 
1. 
Magazyn broni jest objęty całodobową ochroną oraz posiada następujące wyposażenie:
1)
podręczny sprzęt gaśniczy, instalację alarmową oraz apteczkę pierwszej pomocy, zawierającą w szczególności krople do oczu na wypadek porażenia gazem;
2)
szafy metalowe lub sejfy, zamykane na zamki atestowane i przystosowane do plombowania;
3)
drzwi wejściowe metalowe lub obite blachą stalową o grubości nie mniejszej niż 2 mm, wyposażone w blokadę przeciwwyważeniową oraz zamknięcia w postaci co najmniej 2 zamków atestowanych i zasuwy drzwiowej zamykanej na kłódkę atestowaną i przystosowanej do plombowania;
4)
okna osłonięte siatką stalową o wymiarach oczek nie większych niż 10 x 10 mm i średnicy drutu nie mniejszej niż 2,5 mm, zabezpieczone na stałe zamocowaną w murze kratą metalową wykonaną z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm albo płaskowników stalowych o wymiarach nie mniejszych niż 8 x 30 mm, przy czym odstęp pomiędzy prętami ma nie przekraczać 120 mm w poziomie i w pionie, a pomiędzy płaskownikami - 80 mm w poziomie i 240 mm w pionie;
5)
skrzynię z piaskiem lub inne urządzenie służące do przechwytywania pocisków, z oznaczeniem "TU KIERUJ BROŃ", w miejscu ładowania i rozładowywania broni.
2. 
Dopuszcza się montaż:
1)
atestowanych drzwi antywłamaniowych - zamiast drzwi, o których mowa w ust. 1 pkt 3;
2)
atestowanych szyb okiennych, odpornych na przebicie lub rozbicie, w szczególności kuloodpornych, mocowanych w otworach okiennych na trwałe, bez możliwości otwierania - zamiast siatki i kraty, o których mowa w ust. 1 pkt 4.
3. 
Protokolarnej oceny spełnienia przez magazyn broni wymogów, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje powołana przez kierującego jednostką komisja, w której skład wchodzi przedstawiciel komendanta wojewódzkiego Policji właściwego ze względu na miejsce położenia magazynu broni.
§  5. 
1. 
Broń, amunicja i środki przymusu bezpośredniego są przechowywane w warunkach odpowiadających wymaganiom ich producenta.
2. 
Broń, amunicję i środki przymusu bezpośredniego przechowuje się w zamkniętych i zaplombowanych szafach lub sejfach, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2.
3. 
W magazynie broni broń palną przechowuje się wyjętą z futerału, rozładowaną, zabezpieczoną, z odłączonym magazynkiem, zwolnionym kurkiem, kompletną i czystą.
4. 
Amunicja do broni palnej:
1)
jest przechowywana w opakowaniach fabrycznych lub pojemnikach przystosowanych do tego celu w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju;
2)
nie może być przechowywana w magazynkach nabojowych.
§  6. 
1. 
Prawo wstępu do magazynu broni mają:
1)
magazynier;
2)
w obecności magazyniera - przedstawiciel właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji, kierujący jednostką, Główny Inspektor Straży Leśnej, kierujący posterunkiem Straży Leśnej, inspektor Straży Leśnej oraz dowódca grupy interwencyjnej.
2. 
W czasie nieobecności magazyniera instalacja alarmowa jest włączona, a drzwi do magazynu broni są zamknięte i zaplombowane.
§  7. 
1. 
Strażnik leśny po zakończeniu pracy zdaje do magazynu broni wydaną broń, amunicję i wydane środki przymusu bezpośredniego.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za pisemną zgodą kierującego jednostką, broń, amunicja i środki przymusu bezpośredniego wydane strażnikowi leśnemu mogą być przechowywane w mieszkaniu tego strażnika, przy zachowaniu wymagań określonych w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

KSIĄŻKA EWIDENCJI BRONI, AMUNICJI I ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

Nr ewidencyjny Nazwa i marka Kaliber Seria i numer Rok produkcji Liczba i rodzaj amunicji Liczba magazynków Wyposażenie dodatkowe Podstawa nabycia lub przydziału Uwagi Data wpisu do ewidencji i podpis
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Objaśnienia:

1) kolumnę 3 wypełnia się w przypadku wpisu do ewidencji broni i amunicji;

2) kolumnę 6 wypełnia się w przypadku wpisu do ewidencji amunicji;

3) kolumnę 7 wypełnia się w przypadku wpisu do ewidencji broni;

4) kolumnę 9 wypełnia się w przypadku wpisu do ewidencji broni i amunicji.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KSIĄŻKA WYDANIA I PRZYJĘCIA BRONI, AMUNICJI I ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

Lp. Nr ewidencyjny Potwierdzenie wydania z magazynu broni Potwierdzenie przyjęcia do magazynu broni Uwagi
Data Godzina Marka i nazwa Seria i numer Liczba magazynków Liczba i rodzaj amunicji Wyposażenie dodatkowe Pozostały sprzęt Podpis wydającego (czytelny) Podpis pobierającego (czytelny) Data Godzina Podpis zdającego (czytelny) Podpis przyjmującego (czytelny)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Objaśnienia:

1) kolumnę 7 wypełnia się w przypadku wydania i przyjęcia broni;

2) kolumnę 8 wypełnia się w przypadku wydania i przyjęcia amunicji.

1 Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 248, poz. 1493 i Nr 284, poz. 1671).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 23 lipca 2002 r. w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego (Dz. U. Nr 134, poz. 1138), które utraciło moc na podstawie art. 83 pkt 3 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. poz. 628 i 1165 oraz z 2014 r. poz. 24).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024