Kryteria i tryb dokonywania oceny kwalifikacyjnej radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA 1
z dnia 2 marca 2016 r.
w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny kwalifikacyjnej radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa

Na podstawie art. 42 ust. 7 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (Dz. U. z 2013 r. poz. 1150, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa;
2)
Prokuratorii Generalnej - należy przez to rozumieć Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa;
3)
ocenianym - należy przez to rozumieć radcę albo starszego radcę Prokuratorii Generalnej, podlegających ocenie kwalifikacyjnej;
4)
oceniającym - należy przez to rozumieć dyrektora oddziału Prokuratorii Generalnej, w którym jest zatrudniony oceniany, albo Prezesa Prokuratorii Generalnej w stosunku do ocenianego zatrudnionego w Głównym Urzędzie Prokuratorii Generalnej.
§  2.
1.
Oceniający wyznacza termin dokonania oceny kwalifikacyjnej, pisemnie informując ocenianego o tym terminie z co najmniej czternastodniowym wyprzedzeniem.
2.
Pismo zawiadamiające o terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej doręcza się ocenianemu za pisemnym potwierdzeniem odbioru.
3.
Oceniający może z ważnych przyczyn zmienić termin dokonania oceny kwalifikacyjnej, w szczególności w razie usprawiedliwionej nieobecności w pracy ocenianego.
4.
Oceniający pisemnie informuje ocenianego z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem o nowym terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
5.
Nowy termin dokonania oceny kwalifikacyjnej nie może przypadać wcześniej niż pierwotnie wyznaczony, chyba że oceniany wyrazi na to zgodę.
§  3.
1.
Oceniający ocenia sposób wykonywania zadań i czynności służbowych przez ocenianego w okresie objętym oceną kwalifikacyjną na podstawie własnej wiedzy, a także:
1)
pisemnej opinii o ocenianym, obejmującej charakterystykę ocenianego w okresie objętym oceną kwalifikacyjną, uwzględniającą fakty i okoliczności wskazujące na spełnienie albo niespełnienie przez ocenianego kryteriów, o których mowa w § 4;
2)
akt osobowych ocenianego;
3)
informacji pochodzących od przełożonych kierownika komórki organizacyjnej, w której jest zatrudniony oceniany, oraz od kierowników innych komórek organizacyjnych danej jednostki organizacyjnej Prokuratorii Generalnej, o ile zostały przedłożone na żądanie lub z inicjatywy oceniającego bądź ocenianego;
4)
rozmowy, o której mowa w § 5, o ile została przeprowadzona.
2.
Opinię, o której mowa w ust. 1 pkt 1, sporządza dyrektor komórki organizacyjnej Prokuratorii Generalnej, w której jest zatrudniony oceniany, a w przypadku gdy ocenianym jest dyrektor komórki organizacyjnej Prokuratorii Generalnej - opinię sporządza Prezes albo właściwy wiceprezes Prokuratorii Generalnej, odpowiednio do tego, kto jest bezpośrednim przełożonym ocenianego.
3.
Oceniający może zażądać informacji, o których mowa w ust. 1 pkt 3, o ile takie informacje są niezbędne do dokonania oceny kwalifikacyjnej.
§  4.
1.
Kryteriami, którymi oceniający kieruje się, dokonując oceny kwalifikacyjnej, są:
1)
staranność, rzetelność i terminowość wykonywania zadań i czynności służbowych, w szczególności sposób formułowania wypowiedzi przy sporządzaniu pism procesowych, wykorzystywanie orzecznictwa i poglądów nauk prawnych oraz dbałość o zachowanie warunków formalnych czynności;
2)
współpraca z przełożonymi i innymi radcami, w szczególności komunikatywność, udział we wspólnym prowadzeniu spraw, udział w rozwiązywaniu problemów prawnych w sprawach prowadzonych przez Prokuratorię Generalną oraz sposób wykonywania zastępstwa za innych radców;
3)
współpraca z podmiotami zewnętrznymi, w szczególności podmiotami reprezentującymi Skarb Państwa;
4)
rozwój zawodowy, w szczególności podwyższanie kwalifikacji i umiejętności zawodowych umożliwiające powierzanie spraw istotnych z punktu widzenia interesów Skarbu Państwa;
5)
umiejętność planowania i organizowania zadań oraz czynności służbowych, w szczególności zdolność do określenia zadań priorytetowych, gotowość do podejmowania zadań, inicjatywa, obowiązkowość oraz, w przypadku osób pełniących funkcje kierownicze, zdolności kierownicze.
2.
Przy dokonywaniu oceny kwalifikacyjnej bierze się także pod uwagę kryterium przestrzegania zasad etyki wykonywania zawodu radcy, w tym dochowanie tajemnicy prawnie chronionej.
§  5.
1.
Oceniany może złożyć do oceniającego wniosek o przeprowadzenie rozmowy w terminie siedmiu dni od dnia zawiadomienia go o terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej.
2.
W przypadku niezłożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, przeprowadzenie rozmowy może nastąpić z inicjatywy oceniającego.
3.
Rozmowę przeprowadza się w terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej, o którym mowa w § 2 ust. 1 albo ust. 3.
4.
Podczas rozmowy umożliwia się ocenianemu swobodne wypowiedzenie się co do okoliczności mających wpływ na dokonywaną ocenę.
5.
W rozmowie mogą uczestniczyć przełożeni ocenianego, a także wskazany przez ocenianego radca albo starszy radca Prokuratorii Generalnej.
§  6.
1.
Oceny cząstkowe, odnoszące się do każdego z kryteriów określonych w § 4 ust. 1, wystawia się według pięciostopniowej skali:
1)
5 - bardzo dobra;
2)
4 - dobra;
3)
3 - zadowalająca;
4)
2 - mierna;
5)
1 - niezadowalająca.
2.
Ocena odnosząca się do kryterium, o którym mowa w § 4 ust. 2, może być pozytywna albo negatywna.
3.
Ocenę kwalifikacyjną oblicza się jako średnią arytmetyczną ocen cząstkowych, o których mowa w ust. 1, z uwzględnieniem ust. 5.
4.
Ocena kwalifikacyjna może być pozytywna albo negatywna.
5.
Negatywną ocenę kwalifikacyjną wystawia się, jeżeli średnia arytmetyczna, o której mowa w ust. 3, jest niższa od 2 albo oceniany otrzymał niezadowalającą ocenę cząstkową odnoszącą się do kryterium określonego w § 4 ust. 1 pkt 1 lub ocenę negatywną odnoszącą się do kryterium określonego w § 4 ust. 2.
6.
Oceniający uzasadnia ocenę kwalifikacyjną, wskazując przesłanki jej dokonania.
§  7.
1.
Ocenę kwalifikacyjną dokumentuje się przez sporządzenie arkusza oceny kwalifikacyjnej.
2.
Arkusz oceny kwalifikacyjnej obejmuje:
1)
wskazanie imienia, nazwiska i stanowiska służbowego oceniającego;
2)
wskazanie imienia, nazwiska i stanowiska służbowego ocenianego;
3)
wskazanie okresu, za który jest przeprowadzana ocena kwalifikacyjna;
4)
wystawione oceny cząstkowe, o których mowa w § 6 ust. 1;
5)
średnią arytmetyczną wystawionych ocen cząstkowych, o której mowa w § 6 ust. 3;
6)
ocenę kwalifikacyjną ustaloną stosownie do § 6 ust. 1-5;
7)
uzasadnienie obejmujące poszczególne kryteria oceny, o których mowa w § 4, opisane w sposób umożliwiający weryfikację przesłanek, którymi kierował się oceniający przy dokonywaniu oceny kwalifikacyjnej;
8)
podpis oceniającego.
3.
Do arkusza oceny kwalifikacyjnej załącza się opinię, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, oraz inne dokumenty, o ile są one powoływane w uzasadnieniu oceny.
4.
Arkusz oceny kwalifikacyjnej sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden doręcza się ocenianemu za pisemnym potwierdzeniem odbioru, a drugi dołącza się do jego akt osobowych.
5.
Do arkusza oceny kwalifikacyjnej dołączonego do akt osobowych ocenianego załącza się kopię pisma zawiadamiającego ocenianego o terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej, wraz z potwierdzeniem odbioru, o których mowa w § 2 ust. 2.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej - Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. poz. 1902).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Skarbu Państwa z dnia 13 lutego 2006 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny kwalifikacyjnej radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (Dz. U. poz. 234), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1635).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.355

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kryteria i tryb dokonywania oceny kwalifikacyjnej radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Data aktu: 02/03/2016
Data ogłoszenia: 16/03/2016
Data wejścia w życie: 31/03/2016