united kingdom
ukraine

Kryteria i tryb dokonywania oceny kwalifikacyjnej radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA 1
z dnia 2 marca 2016 r.
w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny kwalifikacyjnej radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa

Na podstawie art. 42 ust. 7 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (Dz. U. z 2013 r. poz. 1150, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa;
2)
Prokuratorii Generalnej - należy przez to rozumieć Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa;
3)
ocenianym - należy przez to rozumieć radcę albo starszego radcę Prokuratorii Generalnej, podlegających ocenie kwalifikacyjnej;
4)
oceniającym - należy przez to rozumieć dyrektora oddziału Prokuratorii Generalnej, w którym jest zatrudniony oceniany, albo Prezesa Prokuratorii Generalnej w stosunku do ocenianego zatrudnionego w Głównym Urzędzie Prokuratorii Generalnej.
§  2.
1.
Oceniający wyznacza termin dokonania oceny kwalifikacyjnej, pisemnie informując ocenianego o tym terminie z co najmniej czternastodniowym wyprzedzeniem.
2.
Pismo zawiadamiające o terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej doręcza się ocenianemu za pisemnym potwierdzeniem odbioru.
3.
Oceniający może z ważnych przyczyn zmienić termin dokonania oceny kwalifikacyjnej, w szczególności w razie usprawiedliwionej nieobecności w pracy ocenianego.
4.
Oceniający pisemnie informuje ocenianego z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem o nowym terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
5.
Nowy termin dokonania oceny kwalifikacyjnej nie może przypadać wcześniej niż pierwotnie wyznaczony, chyba że oceniany wyrazi na to zgodę.
§  3.
1.
Oceniający ocenia sposób wykonywania zadań i czynności służbowych przez ocenianego w okresie objętym oceną kwalifikacyjną na podstawie własnej wiedzy, a także:
1)
pisemnej opinii o ocenianym, obejmującej charakterystykę ocenianego w okresie objętym oceną kwalifikacyjną, uwzględniającą fakty i okoliczności wskazujące na spełnienie albo niespełnienie przez ocenianego kryteriów, o których mowa w § 4;
2)
akt osobowych ocenianego;
3)
informacji pochodzących od przełożonych kierownika komórki organizacyjnej, w której jest zatrudniony oceniany, oraz od kierowników innych komórek organizacyjnych danej jednostki organizacyjnej Prokuratorii Generalnej, o ile zostały przedłożone na żądanie lub z inicjatywy oceniającego bądź ocenianego;
4)
rozmowy, o której mowa w § 5, o ile została przeprowadzona.
2.
Opinię, o której mowa w ust. 1 pkt 1, sporządza dyrektor komórki organizacyjnej Prokuratorii Generalnej, w której jest zatrudniony oceniany, a w przypadku gdy ocenianym jest dyrektor komórki organizacyjnej Prokuratorii Generalnej - opinię sporządza Prezes albo właściwy wiceprezes Prokuratorii Generalnej, odpowiednio do tego, kto jest bezpośrednim przełożonym ocenianego.
3.
Oceniający może zażądać informacji, o których mowa w ust. 1 pkt 3, o ile takie informacje są niezbędne do dokonania oceny kwalifikacyjnej.
§  4.
1.
Kryteriami, którymi oceniający kieruje się, dokonując oceny kwalifikacyjnej, są:
1)
staranność, rzetelność i terminowość wykonywania zadań i czynności służbowych, w szczególności sposób formułowania wypowiedzi przy sporządzaniu pism procesowych, wykorzystywanie orzecznictwa i poglądów nauk prawnych oraz dbałość o zachowanie warunków formalnych czynności;
2)
współpraca z przełożonymi i innymi radcami, w szczególności komunikatywność, udział we wspólnym prowadzeniu spraw, udział w rozwiązywaniu problemów prawnych w sprawach prowadzonych przez Prokuratorię Generalną oraz sposób wykonywania zastępstwa za innych radców;
3)
współpraca z podmiotami zewnętrznymi, w szczególności podmiotami reprezentującymi Skarb Państwa;
4)
rozwój zawodowy, w szczególności podwyższanie kwalifikacji i umiejętności zawodowych umożliwiające powierzanie spraw istotnych z punktu widzenia interesów Skarbu Państwa;
5)
umiejętność planowania i organizowania zadań oraz czynności służbowych, w szczególności zdolność do określenia zadań priorytetowych, gotowość do podejmowania zadań, inicjatywa, obowiązkowość oraz, w przypadku osób pełniących funkcje kierownicze, zdolności kierownicze.
2.
Przy dokonywaniu oceny kwalifikacyjnej bierze się także pod uwagę kryterium przestrzegania zasad etyki wykonywania zawodu radcy, w tym dochowanie tajemnicy prawnie chronionej.
§  5.
1.
Oceniany może złożyć do oceniającego wniosek o przeprowadzenie rozmowy w terminie siedmiu dni od dnia zawiadomienia go o terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej.
2.
W przypadku niezłożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, przeprowadzenie rozmowy może nastąpić z inicjatywy oceniającego.
3.
Rozmowę przeprowadza się w terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej, o którym mowa w § 2 ust. 1 albo ust. 3.
4.
Podczas rozmowy umożliwia się ocenianemu swobodne wypowiedzenie się co do okoliczności mających wpływ na dokonywaną ocenę.
5.
W rozmowie mogą uczestniczyć przełożeni ocenianego, a także wskazany przez ocenianego radca albo starszy radca Prokuratorii Generalnej.
§  6.
1.
Oceny cząstkowe, odnoszące się do każdego z kryteriów określonych w § 4 ust. 1, wystawia się według pięciostopniowej skali:
1)
5 - bardzo dobra;
2)
4 - dobra;
3)
3 - zadowalająca;
4)
2 - mierna;
5)
1 - niezadowalająca.
2.
Ocena odnosząca się do kryterium, o którym mowa w § 4 ust. 2, może być pozytywna albo negatywna.
3.
Ocenę kwalifikacyjną oblicza się jako średnią arytmetyczną ocen cząstkowych, o których mowa w ust. 1, z uwzględnieniem ust. 5.
4.
Ocena kwalifikacyjna może być pozytywna albo negatywna.
5.
Negatywną ocenę kwalifikacyjną wystawia się, jeżeli średnia arytmetyczna, o której mowa w ust. 3, jest niższa od 2 albo oceniany otrzymał niezadowalającą ocenę cząstkową odnoszącą się do kryterium określonego w § 4 ust. 1 pkt 1 lub ocenę negatywną odnoszącą się do kryterium określonego w § 4 ust. 2.
6.
Oceniający uzasadnia ocenę kwalifikacyjną, wskazując przesłanki jej dokonania.
§  7.
1.
Ocenę kwalifikacyjną dokumentuje się przez sporządzenie arkusza oceny kwalifikacyjnej.
2.
Arkusz oceny kwalifikacyjnej obejmuje:
1)
wskazanie imienia, nazwiska i stanowiska służbowego oceniającego;
2)
wskazanie imienia, nazwiska i stanowiska służbowego ocenianego;
3)
wskazanie okresu, za który jest przeprowadzana ocena kwalifikacyjna;
4)
wystawione oceny cząstkowe, o których mowa w § 6 ust. 1;
5)
średnią arytmetyczną wystawionych ocen cząstkowych, o której mowa w § 6 ust. 3;
6)
ocenę kwalifikacyjną ustaloną stosownie do § 6 ust. 1-5;
7)
uzasadnienie obejmujące poszczególne kryteria oceny, o których mowa w § 4, opisane w sposób umożliwiający weryfikację przesłanek, którymi kierował się oceniający przy dokonywaniu oceny kwalifikacyjnej;
8)
podpis oceniającego.
3.
Do arkusza oceny kwalifikacyjnej załącza się opinię, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, oraz inne dokumenty, o ile są one powoływane w uzasadnieniu oceny.
4.
Arkusz oceny kwalifikacyjnej sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden doręcza się ocenianemu za pisemnym potwierdzeniem odbioru, a drugi dołącza się do jego akt osobowych.
5.
Do arkusza oceny kwalifikacyjnej dołączonego do akt osobowych ocenianego załącza się kopię pisma zawiadamiającego ocenianego o terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej, wraz z potwierdzeniem odbioru, o których mowa w § 2 ust. 2.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej - Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. poz. 1902).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Skarbu Państwa z dnia 13 lutego 2006 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny kwalifikacyjnej radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (Dz. U. poz. 234), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1635).

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.355

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kryteria i tryb dokonywania oceny kwalifikacyjnej radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Data aktu: 02/03/2016
Data ogłoszenia: 16/03/2016
Data wejścia w życie: 31/03/2016