united kingdom
ukraine

Organizacja kuratoriów oświaty oraz zasady tworzenia ich delegatur.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1
z dnia 29 grudnia 1998 r.
w sprawie organizacji kuratoriów oświaty oraz zasad tworzenia ich delegatur

Na podstawie art. 32 ust. 4 2  ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 oraz z 2023 r. poz. 1234 i 2005) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Kuratorium oświaty, zwane dalej "kuratorium", jest państwową jednostką budżetową wchodzącą w skład zespolonej administracji rządowej w województwie, jako wyodrębniona jednostka organizacyjna.
2. 
Kuratorium jest aparatem pomocniczym kuratora oświaty, zwanego dalej "kuratorem", służącym do wykonywania przez kuratora zadań i kompetencji wynikających w szczególności z ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz z przepisów odrębnych.
3. 
Nazwę, siedzibę oraz zakres działania kuratorium określa statut urzędu wojewódzkiego.
4. 
Pracą kuratorium kieruje kurator przy pomocy wicekuratora oraz osób zajmujących inne stanowiska kierownicze. W przypadkach uzasadnionych rozmiarem zadań, w szczególności liczbą nadzorowanych szkół i placówek, może być powołany drugi wicekurator.
5. 
Wicekurator wykonuje zadania i kompetencje w zakresie określonym przez kuratora.
6. 
W przypadku gdy kurator nie może pełnić obowiązków służbowych, zakres zastępstwa wicekuratora rozciąga się na wszystkie kompetencje kuratora, a gdy powołano dwóch wicekuratorów, kompetencje kuratora wykonuje wicekurator wyznaczony przez kuratora.
§  2. 
1. 
W kuratorium tworzy się wydziały i stanowiska pracy w celu realizacji zadań merytorycznych oraz obsługi organizacyjnej, uwzględniając:
1)
charakter i zakres zadań i czynności;
2)
wymagania praworządnego, skutecznego i ekonomicznego funkcjonowania kuratorium;
3)
potrzeby i warunki lokalne.
2. 
W celu zapewnienia właściwego wykonywania zadań wynikających ze sprawowania nadzoru pedagogicznego w wydziałach kuratorium mogą być tworzone oddziały.
2a. 
(uchylony).
3. 
W kuratorium tworzy się stanowiska pracy:
1)
głównego księgowego,
2)
radcy prawnego,
3)
do spraw obronnych

- bezpośrednio podporządkowane kuratorowi.

4. 
Wieloosobowe stanowiska pracy mogą nosić nazwę zespołów.
§  3. 
W kuratorium mogą być tworzone stanowiska kierownicze:
1)
dyrektorów wydziałów;
2)
dyrektorów delegatur;
3)
zastępców dyrektorów wydziałów;
4)
zastępców dyrektorów delegatur;
5)
kierowników oddziałów.
§  4. 
1. 
Delegatury kuratorium mogą być tworzone z uwzględnieniem zasad:
1)
sprawnego wykonywania zadań, w szczególności gdy wymaga tego sieć szkół i placówek na obszarze województwa lub warunki komunikacyjne;
2)
właściwego wykorzystania wykwalifikowanej kadry niezbędnej do sprawowania nadzoru pedagogicznego;
3)
racjonalnego wykorzystania środków budżetowych, w szczególności zmniejszenia kosztów funkcjonowania administracji poprzez racjonalne wykorzystanie istniejącej bazy lokalowej i wyposażenia technicznego.
2. 
Wniosek kuratora w sprawie utworzenia delegatury kuratorium powinien zawierać uzasadnienie uwzględniające zasady określone w ust. 1 oraz siedzibę, obszar, zakres działania i organizację delegatury.
3. 
W delegaturach mogą być tworzone wewnętrzne komórki organizacyjne - oddziały i stanowiska pracy.
4. 
Nazwy, siedziby, obszary i zakresy działania delegatur określa statut urzędu wojewódzkiego.
§  5. 
1. 
Szczegółową organizację oraz tryb pracy kuratorium, w tym jego delegatur, określa regulamin kuratorium ustalony przez kuratora oświaty i zatwierdzony przez wojewodę.
2. 
Regulamin kuratorium określa w szczególności:
1)
strukturę organizacyjną, w tym wykaz komórek organizacyjnych;
2)
zadania komórek wymienionych w pkt 1;
3)
wykaz stanowisk kierowniczych;
4)
wykaz szkół i placówek, nad którymi kurator sprawuje nadzór pedagogiczny.
3. 
Kurator przesyła do wiadomości ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania regulamin kuratorium, zatwierdzony przez wojewodę.
4. 
Zmiany regulaminu następują w trybie i na zasadach określonych dla jego ustalania i zatwierdzania.
5. 
(uchylony).
§  6. 
1. 
W kuratorium zatrudnia się pracowników na stanowiskach:
1)
urzędniczych, w tym wymagających kwalifikacji pedagogicznych;
2)
pomocniczych, robotniczych i obsługi.
2. 
(uchylony).
§  7. 
Regulamin kuratorium udostępnia się do powszechnego wglądu.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.
1 Obecnie działem administracji rządowej – oświata i wychowanie kieruje Minister Edukacji i Nauki, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U. z 2022 r. poz. 18 i 1842).
2 Uchylony przez art. 15 pkt 51 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60, 949 i 2203, z 2018 r. poz. 2245, z 2019 r. poz. 1287 oraz z 2022 r. poz. 1116), która weszła w życie z dniem 1 września 2017 r.; na postawie art. 365 tej ustawy dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 oraz z 2023 r. poz. 1234 i 2005) zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 52 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900, 1672, 1718 i 2005), oraz mogą być zmieniane na podstawie tych przepisów.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2458 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja kuratoriów oświaty oraz zasady tworzenia ich delegatur.
Data aktu: 29/12/1998
Data ogłoszenia: 13/11/2023
Data wejścia w życie: 01/01/1999