united kingdom
ukraine

Dokumenty stanowiące podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucją, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 24 września 2003 r.
w sprawie dokumentów stanowiących podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucją, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów

Na podstawie art. 77 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
2)
jednostce prowadzącej dystrybucję - rozumie się przez to producenta druków kart;
3)
podmiocie zamawiającym - rozumie się przez to określone w ustawie podmioty wydające kartę.
§  2.
1.
W karcie dokonuje się wpisu danych identyfikacyjnych właściciela pojazdu na podstawie dowodu własności pojazdu.
2.
Wpisu parametrów technicznych pojazdu w karcie dokonuje się na podstawie:
1)
świadectwa zgodności WE albo świadectwa zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dopuszczenia jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu, z zastrzeżeniem pkt 2-5;
2)
wyciągu ze świadectwa homologacji typu pojazdu albo odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji typu pojazdu, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy z dnia 10 października 2012 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1448 oraz z 2013 r. poz. 700);
3)
dowodu rejestracyjnego lub innego dokumentu stwierdzającego rejestrację pojazdu, o którym mowa w art. 72 ust. 2a ustawy;
4)
zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane, lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego, potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego;
5)
zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu lub innego dokumentu (dokumentów) potwierdzających, że dokonane zmiany są zgodne z przepisami określającymi warunki techniczne pojazdów - w przypadku wystawiania karty dla pojazdu, w którym dokonano zmian, o których mowa w art. 78 ust. 2 ustawy.
3.
Wpisu parametrów technicznych pojazdu w karcie w przypadkach innych niż określone w ust. 2 dokonuje się na podstawie zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.
§  3.
Druki kart są drukami ścisłego zarachowania.
§  4.
Jednostka prowadząca dystrybucję druków kart:
1)
realizuje zamówienia na druki kart w terminie ustalonym z podmiotem zamawiającym, ale nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia złożenia zamówienia;
2)
określa miejsce, termin, sposób odbioru zamówienia oraz rozpatruje zgłoszone reklamacje;
3)
prowadzi ewidencję wydanych druków kart i podmiotów zamawiających druki kart oraz zabezpiecza je przed dostępem osób nieupoważnionych;
4)
przechowuje w oddzielnych teczkach dowody odbioru druków kart.
§  5.
Zamówienia na druki kart składają podmioty zamawiające.
§  6.
1.
Przygotowane do odbioru druki kart przez jednostkę prowadzącą dystrybucję druków kart powinny znajdować się w paczkach zaplombowanych, posiadających załączaną specyfikację ich zawartości.
2.
Przy odbiorze druków kart należy sprawdzić ich stan ilościowy i plomby na paczkach.
§  7.
Odbiór druków kart następuje na podstawie pisemnego upoważnienia podmiotu zamawiającego.
§  8.
Podmiot zamawiający jest obowiązany:
1)
złożyć kwartalne zamówienie na druki kart nie później niż 30 dni przed upływem poprzedniego kwartału;
2)
niezwłocznie wpisać otrzymane druki kart do wykazu otrzymanych i wydanych druków kart pojazdów, zwanego dalej "wykazem druków kart";
3)
przechowywać w oddzielnych teczkach dowody otrzymania druków kart;
4)
zabezpieczyć wykazy druków kart, dowody otrzymania druków kart oraz druki kart przed dostępem osób nieuprawnionych.
§  9.
W przypadku wygaśnięcia obowiązku do wydawania karty wynikającego z ustawy podmiot zamawiający niezwłocznie informuje o tym jednostkę prowadzącą dystrybucję kart oraz przekazuje tej jednostce:
1)
kopię wykazu druków kart;
2)
nieodpłatnie niewykorzystane druki kart albo protokół ich zniszczenia.
§  10.
1.
Wykaz druków kart powinien posiadać zszyte oraz ponumerowane i opieczętowane strony.
2.
Wykaz druków kart, dowody otrzymania druków kart oraz druki kart powinny być przechowywane w szafach metalowych w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach, wyposażonych w sprzęt przeciwpożarowy. Jeżeli pomieszczenie znajduje się na parterze, okna zewnętrzne powinny być okratowane.
3.
Wzór wykazu druków kart określa załącznik do rozporządzenia.
§  11.
Wykaz druków kart i pieczęcie służące do wystawiania kart powinny być przechowywane wyłącznie w szafach metalowych plombowanych.
§  12.
W razie kradzieży druków kart informacja o kradzieży powinna być niezwłocznie przekazana Policji albo jednostce Żandarmerii Wojskowej, w przypadku gdy kradzieży dokonano na terenie jednostki lub instytucji wojskowej.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 21 czerwca 1999 r. w sprawie dokumentów stanowiących podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucją, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów (Dz. U. Nr 59, poz. 633).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

WYKAZ DRUKÓW KART
Lp. Nr druku Wydano dla pojazdu Uwagi
nr VIN nr rejestracyjny*)

*) Wypełnia organ rejestrujący, z wyjątkiem producenta lub importera.

1 Obecnie działem administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury i Rozwoju, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju (Dz.U.2013.1391).

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.431 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dokumenty stanowiące podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucją, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów.
Data aktu: 24/09/2003
Data ogłoszenia: 03/04/2014
Data wejścia w życie: 07/12/2003