Szczegółowy zakres, zasady i tryb finansowania z budżetu państwa dopłat do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych w roku 1992.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 marca 1992 r.
w sprawie szczegółowego zakresu, zasad i trybu finansowania z budżetu państwa dopłat do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych w roku 1992.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 4, poz. 18, Nr 34, poz. 150, Nr 94, poz. 421, Nr 107, poz. 464 i Nr 110, poz. 475 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 85) oraz na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 25 stycznia 1992 r. o zasadach gospodarki finansowej państwa w 1992 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 83) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kredytobiorcom może być udzielana dopłata ze środków budżetu państwa, w granicach przewidzianych w budżecie państwa na 1992 r., na spłatę części należnego bankom oprocentowania od kredytów zaciągniętych w 1992 r. na:
1)
zakup nawozów mineralnych i środków ochrony roślin,
2)
zakup kwalifikowanego materiału siewnego zbóż, rzepaku, kukurydzy, motylkowych grubonasiennych i drobnonasiennych, traw, buraków cukrowych i pastewnych, sadzeniaków ziemniaka oraz nasion warzyw, realizowany przez producentów rolnych, a także na skup od producentów krajowych przez jednostki nasienne wykonujące prace związane z technologicznym przygotowaniem wyżej wymienionych nasion i sadzeniaków,
3)
zakup hodowlanych jałówek i buhajów,
4)
zakup hodowlanych loszek i owiec-maciorek oraz rozpłodników: knurów i tryków,
5)
zakup ziemi na cele rolnicze,
6)
nakłady inwestycyjne na zagospodarowanie ziemi zakupionej bądź przejętej, w drodze dziedziczenia, w okresie 5 lat od daty zakupu lub przejęcia na własność, obejmujące trwałe nasadzenia, budowę i modernizację budynków gospodarczych, zakup ciągników rolniczych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, z wyłączeniem innych środków transportowych,
7)
nakłady inwestycyjne związane z przystosowaniem gospodarstw rolnych do produkcji żywnościowej metodami ekologicznymi,
8)
finansowanie skupu od producentów krajowych i finansowanie zapasów z produkcji krajowej: zbóż, rzepaku, buraków cukrowych i cukru, ziemniaków, mączki ziemniaczanej, syropu ziemniaczanego, ziół i suszu ziół, owoców, warzyw, półproduktów i przetworów z owoców i warzyw, z wyłączeniem dżemów, powideł, marmolad, napojów i moszczów owocowych,
9)
zakup wózków inwalidzkich, samochodów dla inwalidów i osób opiekujących się inwalidami oraz osobami niepełnosprawnymi.
2.
Kredyty na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4 i 8, są objęte dopłatą ze środków budżetu państwa, jeżeli ich oprocentowanie w stosunku rocznym - dla kredytobiorcy - wynosi 0,7 stopy oprocentowania kredytu refinansowego, jednak nie mniej niż 20 pkt procentowych.
3.
Kredyty, o których mowa w ust. 1 pkt 5-7, są objęte dopłatą ze środków budżetu państwa, jeżeli ich oprocentowanie w stosunku rocznym - dla kredytobiorcy - wynosi 0,5 stopy oprocentowania kredytu refinansowego, jednak nie mniej niż 20 pkt procentowych.
4.
Dopłata z budżetu państwa, o której mowa w ust. 1 pkt 1-8, stanowi część oprocentowania należnego bankom, odpowiadającą różnicy między stopą oprocentowania kredytu refinansowego podwyższoną o 4 pkt procentowe a stopą oprocentowania, którą płaci kredytobiorca.
5.
Dopłata, o której mowa w ust. 1 pkt 9, polega na spłacie ze środków budżetu państwa 50% należnego bankom oprocentowania.
§  2.
1.
Wielkość kredytu objętego dopłatą do oprocentowania, o którym mowa w § 1 ust. 1:
1)
w pkt 5 - nie może przekraczać 80% wydatków na zakup ziemi na cele rolnicze,
2)
w pkt 6 - nie może przekraczać 50% wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych,
3)
w pkt 7 - nie może przekroczyć 90% wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych.

Ponadto wysokość kredytu objętego dopłatą, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 6, nie może przekroczyć 200 mln zł, a w pkt 5 i 7 nie może przekroczyć 150 mln zł dla każdego z wymienionych celów.

2.
Dopłata, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, może być udzielona gospodarstwom rolnym na podstawie imiennego dowodu zakupu przedstawionego bankowi w ciągu 2 miesięcy od daty zaciągnięcia kredytu.
3.
Dopłata, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 7, jest udzielana producentom rolnym posiadającym atesty lub zaświadczenia wydane przez Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND.
4.
Dopłata, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 8, nie dotyczy wyrobów alkoholowych i surowców do ich produkcji oraz finansowania opakowań i nakładów na opakowania.
5.
Dopłata ze środków budżetowych jest udzielana w odniesieniu do kredytów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 8, podmiotom gospodarczym prowadzącym przetwórstwo spożywcze skupowanych produktów, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie przechowalnictwa płodów rolnych mającym w odniesieniu do zbóż i rzepaku magazyny atestowane przez Agencję Rynku Rolnego oraz podmiotom gospodarczym realizującym skup na zlecenie Agencji Rynku Rolnego.
6.
Dopłata do kredytów, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, jest udzielana pod warunkiem, że termin spłaty tych kredytów nie może przekroczyć 31 grudnia 1992 r.
7.
Dopłata do kredytów, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 8, jest udzielana pod warunkiem, że termin spłaty tych kredytów nie może przekroczyć 30 września 1992 r. w odniesieniu do kredytów na skup i finansowanie zapasów ze zbiorów 1991 r. oraz 30 września 1993 r. w odniesieniu do kredytów na skup i finansowanie zapasów ze zbiorów 1992 r.
8.
Dopłata do kredytu na zakup ciągnika rolniczego, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 6, jest udzielana, jeżeli kredytobiorca przedstawił bankowi program modernizacji gospodarstwa rolnego, zatwierdzony przez ośrodek doradztwa rolniczego, w trybie określonym przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  3.
Spłata części należnego bankom oprocentowania będzie następować ze środków budżetu państwa do wysokości oraz w terminach i na warunkach określonych w umowach zawartych między bankiem i Ministerstwem Finansów.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.24.102

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres, zasady i tryb finansowania z budżetu państwa dopłat do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych w roku 1992.
Data aktu: 03/03/1992
Data ogłoszenia: 18/03/1992
Data wejścia w życie: 18/03/1992