Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Szpital może wysłać pacjentowi wyniki badań pocztą

Pacjent

Placówka medyczna może wysłać pacjentowi wyniki badań pocztą zarówno tradycyjną, jak i elektroniczną. Jeśli wynik dla pacjenta jest niekorzystny i wymaga niezwłocznego podjęcia lub kontynuacji leczenia, placówka medyczna powinna skontaktować się z pacjentem na różne sposoby. Jeśli to jest bezskuteczne, może także skontaktować się z osobą upoważnioną przez pacjenta w dokumentacji medycznej. Tymczasem pacjenci zgłaszają do Rzecznika Praw Pacjenta skargi m.in. dotyczące zbyt późnego przekazania informacji o złych wynikach.

20.05.2024

Lekarze przegłosowali zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej

Zawody medyczne

Podczas głosowania nad nową wersją Kodeksu Etyki Lekarskiej delegaci zdecydowali o wprowadzeniu szeregu zmian mających na celu dostosowanie Kodeksu do zmieniających się realiów medycznych i postępującej cyfryzacji ochrony zdrowia. Wśród nowości znalazły się m.in. wytyczne dotyczące stosowania nowoczesnych technologii w praktyce lekarskiej oraz zalecenia dotyczące korzystania z mediów społecznościowych przez lekarzy i lekarzy dentystów.

18.05.2024

Pogryzienie przez psa przemocą domową? Lekarz musi ją zgłosić

Opieka zdrowotna

Jeśli dziecko przywiezione do szpitala z powodu pogryzienia przez psa doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - np. istotnego zeszpecenia, lekarz powinien powiadomić o tym fakcie organy ścigania. Jest wtedy zwolniony z tajemnicy lekarskiej. Natomiast w sytuacji, gdy dziecko nie doznało ciężkich obrażeń, takiego obowiązku nie ma. Jeszcze inaczej będzie w przypadku podejrzenia przez lekarza, że pogryzienie jest następstwem przemocy domowej.

18.05.2024

Rządowa ustawa o asystencji osobistej dopiero w 2025 r.

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Resort rodziny priorytetowo pracuje nad rządową ustawą o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami. Wiceminister rodziny zapowiedział, że wejdzie ona w życie w 2025 roku. Tymczasem Sejm nie proceduje prezydenckiej ustawy o asystencji, a strona społeczna w petycji domaga się jak najszybszego podjęcia prac.

17.05.2024

Centra opiekuńczo-mieszkalne - program do poprawy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Centra opiekuńczo-mieszkalne miały wspierać osoby z najcięższymi niepełnosprawnościami i umożliwić im uczestnictwo w lokalnej społeczności. W praktyce wsparcie jest kierowane także do seniorów i osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. A centra stają się małymi domami pomocy społecznej, co jest wygodne dla samorządów, bo ich utrzymanie jest o połowę tańsze od DPS. Eksperci apelują o zmiany w programie. Dostrzega to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

16.05.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    96