Objęcie z dniem 1 lipca 2012 r. przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 14 czerwca 2012 r.
w związku z objęciem z dniem 1 lipca 2012 r. przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej

Senat Rzeczypospolitej Polskiej:
-
wyrażając przekonanie, że do podstawowych założeń polskiej polityki zagranicznej należy - obok zaangażowania w integrację europejską i umacniania więzi atlantyckich - kształtowanie przyjaznego Polsce otoczenia w Europie Środkowej i Wschodniej,
-
doceniając dorobek i dobre doświadczenia dotychczasowej współpracy Republiki Czeskiej, Republiki Słowackiej, Węgier i Rzeczypospolitej Polskiej,
-
biorąc pod uwagę nie tylko wspólnotę losu, ale i strukturalne podobieństwa oraz charakter wyzwań w okresie globalnych i europejskich napięć gospodarczych,
-
oceniając pozytywnie dorobek kończącej się prezydencji czeskiej

odnotowuje z satysfakcją właściwą hierarchię celów i zadań sformułowanych przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na okres polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej za szczególnie ważne uznaje kształtowanie wspólnego stanowiska krajów Grupy w debacie nad agendą europejską, a zwłaszcza w sprawach przyszłości polityki spójności i Wieloletnich Ram Finansowych, a także podejścia krajów tzw. "wyszehradzkiej czwórki" do corocznej procedury budżetowej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej uważa ponadto, że szczególnym wyzwaniem, które powinno spajać i na nowo definiować współpracę środkowoeuropejską, jest zagadnienie bezpieczeństwa energetycznego, możliwego do osiągnięcia poprzez konsekwentne współdziałanie w formule V4+ (Grupa Wyszehradzka + kraje trzecie). Zachęcamy Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do podjęcia zdecydowanych działań dla uczynienia z Grupy Wyszehradzkiej obszaru bezpieczeństwa energetycznego.

Istotnym aspektem współpracy wyszehradzkiej powinno pozostać zaangażowanie na rzecz dalszego zbliżania do Unii Europejskiej państw Bałkanów Zachodnich oraz Partnerstwa Wschodniego.

Pragniemy też zwrócić uwagę na konieczność aktywniejszego wsparcia przedsięwzięć, mających na celu poprawę jakości połączeń infrastrukturalnych między państwami Grupy Wyszehradzkiej, co stanowi niezbędny warunek dla zwiększenia wymiany gospodarczej, handlowej i kulturalnej między społeczeństwami naszych czterech krajów.

Doceniając dotychczasowe formy pracy Grupy Wyszehradzkiej, zwracamy się do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o rozważenie dalszego istotnego zwiększenia finansowego wsparcia dla Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, zwłaszcza z myślą o realizacji projektów wyszehradzkich oraz jego funkcji stypendialnych, a także rozwijaniu współpracy w formule V4+.

Wnioskujemy także o właściwe instytucjonalne zabezpieczenie działań na rzecz współpracy wyszehradzkiej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do parlamentów krajów Grupy Wyszehradzkiej o udzielenie swoim rządom wsparcia we wszelkich wysiłkach służących zwiększeniu aktywności i skuteczności działań objętych współpracą wyszehradzką.

Apelujemy do polskich samorządów oraz organizacji pozarządowych, by w roku polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej zwiększyły intensywność działań na rzecz zbliżenia środowisk i instytucji krajów Grupy, upowszechniania ich historii, dorobku kulturalnego oraz wymiany idei i ludzi w tej szczególnie bliskiej nam części Europy.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2012.446

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Objęcie z dniem 1 lipca 2012 r. przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.
Data aktu: 14/06/2012
Data ogłoszenia: 25/06/2012