Warunki i tryb oddelegowania policjantów do pełnienia zadań służbowych poza Policją, przyznawanie uposażenia oraz innych świadczeń przysługujących w czasie oddelegowania.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 10 października 1997 r.
w sprawie warunków i trybu oddelegowania policjantów do pełnienia zadań służbowych poza Policją, przyznawania uposażenia oraz innych świadczeń przysługujących w czasie oddelegowania.

Na podstawie art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 80, poz. 499, Nr 88, poz. 554, Nr 106, poz. 680 i Nr 123, poz. 779) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do policjantów w służbie stałej oddelegowanych do pełnienia na czas określony zadań służbowych poza Policją.
2.
Pełnienie zadań służbowych poza Policją przez oddelegowanego policjanta polega na wykonywaniu obowiązków w granicach zadań Policji określonych w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 80, poz. 499, Nr 88, poz. 554, Nr 106, poz. 680 i Nr 123, poz. 779), zwanej dalej "ustawą".
3.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "instytucji", należy przez to rozumieć jednostki organizacyjne resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz inne instytucje i organizacje, do których policjant może być oddelegowany.
§  2.
1.
Z wnioskiem o oddelegowanie policjanta do pełnienia zadań służbowych poza Policją mogą wystąpić:
1)
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji,
2)
organy Policji,
3)
kierownicy innych zainteresowanych instytucji.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien określać nazwę instytucji, stanowisko służbowe przeznaczone dla policjanta, kwalifikacje wymagane do zajmowania tego stanowiska oraz zakres wykonywanych na tym stanowisku zadań i obowiązków, przewidywany okres oddelegowania, a także zobowiązanie do wypłacania policjantowi z własnych środków uposażenia i innych należności pieniężnych, o których mowa w § 10 pkt 1.
§  3.
Oddelegowanie do pełnienia zadań służbowych poza Policją następuje po wyrażeniu zgody przez policjanta w formie pisemnego oświadczenia wskazującego również nazwę instytucji i stanowisko służbowe, na którym godzi się wykonywać zadania służbowe.
§  4.
Komendant Główny Policji może odmówić uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 2, jeżeli na wskazanych stanowiskach służbowych nie będą wykonywane zadania określone w § 1 ust. 2 albo jeżeli jest to uzasadnione potrzebami Policji.
§  5.
W razie uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 1, Komendant Główny Policji zalicza - do celów związanych z pełnieniem służby w Policji oraz obliczania uposażenia i innych należności pieniężnych policjanta w okresie oddelegowania - stanowisko służbowe określone we wniosku do odpowiedniej grupy zaszeregowania policjantów oraz ustala etatowe stopnie policyjne, do których zaszeregowuje to stanowisko, stosownie do równorzędnych lub odpowiednich stanowisk służbowych występujących w tabelach zaszeregowania stanowisk służbowych w Policji.
§  6.
1.
W razie uzgodnienia obsady stanowiska służbowego między Komendantem Głównym Policji a kierownikiem instytucji, do której policjant ma być oddelegowany, policjanta przenosi się, z pozostawieniem bez przydziału służbowego, do dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych.
2.
Rozkaz personalny o oddelegowaniu powinien zawierać w szczególności:
1)
datę przeniesienia, o którym mowa w ust. 1, oraz wysokość przysługującego policjantowi uposażenia na stanowisku zajmowanym w Policji,
2)
nazwę instytucji, do której następuje oddelegowanie,
3)
określenie stanowiska przeznaczonego dla policjanta z podaniem składników uposażenia ustalonych zgodnie z § 5,
4)
ustalenie czasu trwania oddelegowania,
5)
zakres wykonywanych zadań,
6)
inne warunki oddelegowania.
§  7.
1.
Policjanta oddelegowanego do pełnienia zadań służbowych w instytucji wyznacza na wskazane stanowisko służbowe kierownik tej instytucji w formie przewidzianej dla tego stanowiska, określonej w odrębnych przepisach.
2.
Kierownik instytucji może przenosić oddelegowanego do niej policjanta na inne stanowiska służbowe, jeżeli na stanowiskach tych są realizowane zadania określone w ustawie po odebraniu od policjanta oświadczenia, o którym mowa w § 3.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, kierownik instytucji zawiadamia Komendanta Głównego Policji o planowanym przeniesieniu, przesyłając jednocześnie stosowne oświadczenie policjanta. Przepisy § 4 i § 5 stosuje się odpowiednio.
§  8.
W razie reorganizacji instytucji, powodującej zmianę stanowiska służbowego, na którym oddelegowany policjant wykonuje zadania służbowe, kierownik instytucji występuje do Komendanta Głównego Policji z wnioskiem o skierowanie policjanta na inne stanowisko służbowe lub o jego odwołanie. Przepis § 2 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  9.
1.
Policjantowi oddelegowanemu do pełnienia zadań służbowych poza Policją przysługują uprawnienia i świadczenia, w tym uposażenie i inne należności pieniężne, na zasadach określonych w ustawie oraz przepisach wydanych na jej podstawie, z zastrzeżeniem ust. 2-5.
2.
Do policjanta oddelegowanego do pełnienia zadań służbowych poza Policją stosuje się odpowiednio obowiązujące, na zajmowanym przez niego stanowisku służbowym, przepisy prawa pracy, w szczególności dotyczące obowiązków pracodawcy i pracownika, regulaminów pracy, wyróżnień i kar, czasu pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również zakładowego funduszu nagród, a także przyznawania nagród, z uwzględnieniem ust. 3.
3.
W przypadku gdy nagroda z zakładowego funduszu nagród, wypłacona policjantowi przez instytucję, do której został oddelegowany, jest niższa od nagrody rocznej obliczonej w oparciu o przepisy wymienione w ust. 1, policjantowi przysługuje odpowiednie wyrównanie od jednostki organizacyjnej Policji, w której pełnił służbę przed oddelegowaniem.
4.
W okresie oddelegowania policjanta do instytucji dodatek służbowy do uposażenia może być przyznawany poza limitem finansowym tworzonym na ten cel na podstawie odrębnych przepisów o uposażeniu policjantów.
5.
Nie wypłaca się policjantowi należnego uposażenia, jeżeli w czasie oddelegowania otrzymuje on wynagrodzenie w walutach obcych, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
§  10.
1.
Uposażenie i inne należności pieniężne przysługujące policjantowi oddelegowanemu do pełnienia zadań służbowych poza Policją wypłacają z własnych środków:
1)
instytucja, do której oddelegowano policjanta:
a)
uposażenie w terminach płatności przewidzianych dla funkcjonariuszy Policji,
b)
nagrody z zakładowego funduszu nagród,
c)
nagrody uznaniowe,
2)
jednostka organizacyjna Policji, w której policjant pełnił służbę przed oddelegowaniem:
a)
wyrównanie, o którym mowa w § 9 ust. 3,
b)
świadczenia w naturze i ich ekwiwalenty oraz nie wymienione w w pkt 1 należności i świadczenia przysługujące z tytułu pełnienia służby w Policji,
c)
nagrody jubileuszowe,
d)
należności z tytułu doznania uszczerbku na zdrowiu i należności pośmiertne,
e)
należności z tytułu zwolnienia ze służby w Policji.
2.
Komendant Główny Policji zawiadamia instytucje, w których policjanci pełnią zadania służbowe, o wysokości przysługujących im uposażeń oraz o zmianach wysokości tych uposażeń.
§  11.
Policjantowi oddelegowanemu do instytucji urlopów udziela przełożony, któremu policjant w tej instytucji podlega, na zasadach i w wymiarze określonym w przepisach ustawy.
§  12.
1.
W wypadku gdy jest to uzasadnione potrzebami Policji, Komendant Główny Policji może odwołać policjanta z oddelegowania, nawet bez jego zgody, zawiadamiając o tym kierownika instytucji co najmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
2.
Kierownik instytucji może skierować oddelegowanego policjanta, nawet bez jego zgody, do dyspozycji Komendanta Głównego Policji, zawiadamiając go o tym co najmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
3.
Komendant Główny Policji odwołuje policjanta z oddelegowania na jego wniosek, nawet bez zgody kierownika instytucji; odwołanie następuje po upływie trzech miesięcy od końca miesiąca kalendarzowego, w którym policjant złożył wniosek.
4.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1-3, kierownik instytucji zwalnia policjanta z zajmowanego stanowiska służbowego z upływem terminu określonego w tych przepisach lub zawiadomieniu oraz kieruje go z tym dniem do dyspozycji Komendanta Głównego Policji.
§  13.
Po odwołaniu z oddelegowania policjant obejmuje stanowisko nie niższe niż zajmowane przed oddelegowaniem lub inne równorzędne do zajmowanego w instytucji.
§  14.
Komendant Główny Policji, w stosunku do policjantów, którzy w dniu wejścia w życie zarządzenia wykonują zadania służbowe poza Policją, wyda rozkazy o oddelegowaniu, na warunkach i w trybie określonym w zarządzeniu - w terminie 3 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.77.729

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Warunki i tryb oddelegowania policjantów do pełnienia zadań służbowych poza Policją, przyznawanie uposażenia oraz innych świadczeń przysługujących w czasie oddelegowania.
Data aktu: 10/10/1997
Data ogłoszenia: 16/10/1997
Data wejścia w życie: 31/10/1997