Określenie niezbędnych warunków umożliwiających wypełnianie funkcji sędziego sportowego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DO SPRAW MŁODZIEŻY I KULTURY FIZYCZNEJ
z dnia 29 marca 1990 r.
w sprawie określenia niezbędnych warunków umożliwiających wypełnianie funkcji sędziego sportowego.

Na podstawie art. 72 ust. 5 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 6, poz. 33, Nr 34, poz. 181 i Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sędzią sportowym, zwanym dalej "sędzią", jest osoba posiadająca uprawnienia sędziowskie nadane przez właściwy polski związek sportowy lub stowarzyszenie kultury fizycznej.
§  2.
Stowarzyszenia kultury fizycznej i ich związki, zwane dalej "organizatorami imprez sportowych", są obowiązane do zapewnienia sędziom właściwych i bezpiecznych warunków wykonywania powierzonej im funkcji, a w szczególności:
1)
zakwaterowania bądź zwrotu kosztów zakwaterowania,
2)
zwrotu kosztów przejazdu w obie strony,
3)
wypłaty diet lub w określonych przypadkach wyżywienia,
4)
zwrotu utraconego zarobku,
5)
ekwiwalentu z tytułu wydatków ponoszonych przez sędziów w związku z przygotowaniem się do zawodów (pranie i prasowanie regulaminowego stroju, rozmowy telefoniczne, zakup ubiorów treningowych, dojazdy miejscowe na treningi i zawody itp.), zwanego dalej "ekwiwalentem sędziowskim".
§  3.
1.
Zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania oraz wypłata diet następuje na zasadach i w wysokości określonych przepisami w sprawie należności za czas podróży służbowych na terenie kraju.
2.
Sędzia zamiejscowy sędziujący na zawodach trwających dłużej niż 4 godziny dziennie może otrzymać od organizatora całodzienne wyżywienie na zasadach i w wysokości ustalonych dla uczestników imprezy. W takim przypadku dieta za czas pobytu na zawodach nie przysługuje.
§  4.
1.
Organizator zawodów jest obowiązany do wypłacenia sędziemu równowartości utraconego zarobku.
2.
Zwrot utraconego zarobku następuje po przedłożeniu zaświadczenia wystawionego przez właściwy zakład pracy o wysokości utraconego zarobku.
§  5.
Organizator imprezy sportowej sędziemu wyznaczonemu do prowadzenia zawodów wypłaca ekwiwalent sędziowski w wysokości określonej przez właściwy polski związek sportowy.
§  6.
1.
Organizatorzy imprez sportowych są zobowiązani do zapewnienia sędziom niezbędnego do sędziowania wyposażenia w sprzęt i aparaturę.
2.
Sprzęt i aparatura, o których mowa w ust. 1, podlega zwrotowi po zakończeniu imprezy.
§  7.
Traci moc zarządzenie nr 8 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu z dnia 1 kwietnia 1985 r. w sprawie określenia niezbędnych warunków umożliwiających wypełnianie funkcji sędziego sportowego (Dz. Urz. GKKFiS Nr 4, poz. 5 oraz Dz. Urz. KMiKF z 1988 r. Nr 3/4, poz. 8 i z 1989 r. Nr 3/4, poz. 11).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lutego 1990 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1990.15.120

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie niezbędnych warunków umożliwiających wypełnianie funkcji sędziego sportowego.
Data aktu: 29/03/1990
Data ogłoszenia: 25/04/1990
Data wejścia w życie: 01/02/1990, 25/04/1990