Wysokość i zasady przyznawania ryczałtu za używanie własnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru do celów służbowych przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, ŻEGLUGI I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 22 sierpnia 1988 r.
w sprawie wysokości i zasad przyznawania ryczałtu za używanie własnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru do celów służbowych przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.

Na podstawie § 4 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1985 r. w sprawie praw i obowiązków pracowniczych, zasad wynagradzania, wzorów oznak i umundurowania strażników Państwowej Straży Rybackiej oraz wzoru oznaki i legitymacji strażnika Społecznej Straży Rybackiej (Dz. U. Nr 44, poz. 212), w związku z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o utworzeniu urzędu Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności (Dz. U. Nr 33, poz. 174) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Strażnikowi Państwowej Straży Rybackiej, zwanemu dalej "strażnikiem", może być przyznany miesięczny ryczałt pieniężny za używanie własnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru, zwanych dalej "pojazdami", do celów służbowych w wysokości określonej stosownie do ustalonego indywidualnie miesięcznego limitu przebiegu kilometrów.
2.
Przez cele służbowe, o których mowa w ust. 1, rozumie się zadania określone w art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 21, poz. 91).
§  2.
1.
Wysokość indywidualnego miesięcznego limitu przebiegu kilometrów dla strażnika w danym roku kalendarzowym ustala, na wniosek komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej, terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego, do którego zakresu działania należą sprawy rybactwa śródlądowego, biorąc pod uwagę rodzaj pojazdu używanego do celów służbowych, zakres i rozmiar wykonywanych zadań oraz odległość niezbędnych jazd na obszarze województwa.
2.
Miesięczny limit przebiegu kilometrów na jazdy lokalne na obszarze województwa może być ustalony w granicach do 700 km, pod warunkiem i stosownie do posiadanych możliwości zaopatrzenia w paliwo.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego może zwiększyć limit określony w ust. 2, nie więcej jednak niż o 25% pod warunkiem i stosownie do posiadanych możliwości zaopatrzenia w paliwo.
§  3.
1.
Wysokość indywidualnego miesięcznego ryczałtu pieniężnego wynika z pomnożenia przyznanego limitu przebiegu kilometrów przez stawkę określoną w § 6 ust. 2 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 29 czerwca 1987 r. w sprawie używania pojazdów samochodowych do celów służbowych (Monitor Polski Nr 19, poz. 165 i z 1988 r. Nr 12, poz. 106).
2.
Miesięczny ryczałt pieniężny wypłacany jest z dołu na podstawie pisemnego oświadczenia strażnika o używaniu własnego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu.
3.
Miesięczny ryczałt pieniężny nie przysługuje za okres:
1)
urlopu lub nieobecności w pracy z innych przyczyn,
2)
niesprawności pojazdu,
3)
korzystania z pojazdu służbowego.
4.
Kwotę ryczałtu zmniejsza się o 1/23 za każdy dzień, za który ryczałt nie przysługuje.
§  4.
Strażnik, który zaprzestał używania do celów służbowych własnego pojazdu w okresie pobierania ryczałtu pieniężnego, obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej.
§  5.
Strażnikowi, któremu został przyznany ryczałt pieniężny, nie przysługuje zwrot kosztów przejazdu w celach służbowych taksówkami lub innymi środkami komunikacji publicznej.
§  6.
1.
Strażnikowi, któremu został przyznany ryczałt pieniężny stosownie do przepisów niniejszego zarządzenia, nie przysługuje ryczałt określony w § 7 zarządzenia Ministra Komunikacji, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2.
Przy ustalaniu limitu przebiegu na używanie własnego pojazdu do celów służbowych oraz limitu na jazdy lokalne mają zastosowanie przepisy § 9 ust. 1 - 4 zarządzenia Ministra Komunikacji, o którym mowa w § 3 ust. 1.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.25.221

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wysokość i zasady przyznawania ryczałtu za używanie własnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru do celów służbowych przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.
Data aktu: 22/08/1988
Data ogłoszenia: 14/09/1988
Data wejścia w życie: 14/09/1988