Zasady prowadzenia studiów podyplomowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 27 grudnia 1985 r.
w sprawie zasad prowadzenia studiów podyplomowych.

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Szkoły wyższe, zwane dalej "szkołami", prowadzą studia podyplomowe, których podstawowym zadaniem jest ustawiczne doskonalenie kwalifikacji i dokształcenie kadr z wyższym wykształceniem poprzez:
1)
pogłębianie wiedzy oraz umiejętności zawodowych w wyuczonej specjalności,
2)
aktualizowanie i uzupełnianie wiedzy zdobytej w toku studiów wyższych,
3)
umożliwienie zmiany lub uzyskania dodatkowej specjalności.

Studia podyplomowe mają służyć wprowadzaniu w życie społeczne i gospodarcze najnowszych osiągnięć nauki i techniki, a także wzbogacaniu nauki doświadczeniami praktyki.

2.
Studia podyplomowe mogą być prowadzone na wniosek przedsiębiorstw lub innych państwowych jednostek organizacyjnych, organizacji społecznych i spółdzielczych, a także z inicjatywy szkoły.
§  2.
1.
Studia podyplomowe prowadzone są w jednostkach organizacyjnych szkoły uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora.
2. 1
Studia podyplomowe mogą być także prowadzone w jednostkach organizacyjnych szkoły nie posiadających prawa do nadawania stopnia naukowego doktora, jeżeli jednostki te zapewniają warunki do realizacji programu kształcenia na studiach podyplomowych.
3. 2
Szkoła może prowadzić ogólnoszkolne studia podyplomowe, jeżeli zapewnia warunki do realizacji programu kształcenia w zakresie tych studiów.
4.
Studia podyplomowe mogą być prowadzone przy współudziale Polskiej Akademii Nauk, jednostek badawczo-rozwojowych, oświatowych, artystycznych, a także gospodarczych.
§  3.
1.
Rektor szkoły ustala szczegółowe zasady organizacji studiów podyplomowych.
2.
Rektor szkoły ustala kryteria kwalifikacji uczestników na studia podyplomowe.
§  4.
1.
Programy kształcenia na studiach podyplomowych powinny uwzględniać najnowsze osiągnięcia nauki i techniki oraz być wyraźnie zróżnicowane w zależności od charakteru i przeznaczenia studiów.
2. 3
Plany studiów i programy kształcenia po zaopiniowaniu przez radę wydziału (instytutu) zatwierdza rektor szkoły na wniosek dziekana (dyrektora instytutu).
3. 4
(skreślony).
§  5.
1.
Zajęcia na studiach podyplomowych mogą być prowadzone systemem dziennym, wieczorowym lub zaocznym albo w sposób łączący elementy wymienionych systemów przy szerokim wykorzystywaniu aktywizujących form kształcenia oraz indywidualizacji procesu dydaktycznego.
2. 5
Studia podyplomowe powinny trwać nie dłużej niż 4 semestry oraz obejmować nie więcej niż 600 godzin zajęć programowych, w zależności od programu kształcenia i systemu prowadzenia studiów.
§  6.
1.
Dziekan wydziału (dyrektor instytutu) jest odpowiedzialny za organizację zajęć na studiach podyplomowych i realizację programu kształcenia.
2.
Dziekan (dyrektor instytutu) powierza prowadzenie zajęć dydaktycznych na studiach podyplomowych nauczycielom akademickim szkoły oraz specjalistom spoza szkoły.
3.
Rektor na wniosek dziekana (dyrektora instytutu) powołuje kierownika studium podyplomowego.
§  7.
1.
Uczestnik studiów podyplomowych nie wykazujący wymaganych postępów w nauce może zostać skreślony z listy uczestników, o czym szkoła wyższa jest obowiązana bezzwłocznie zawiadomić zatrudniający go zakład pracy.
2.
Uczestnik studiów podyplomowych przebywający na terenie szkoły jest zobowiązany do przestrzegania przepisów porządkowych obowiązujących w szkole. W razie nieprzestrzegania przepisów porządkowych uczestnik studiów może zostać skreślony z listy uczestników.
§  8.
Szkoła wyższa zobowiązana jest do prowadzenia dokumentacji dotyczącej przebiegu studiów podyplomowych.
§  9.
1.
Absolwent studiów podyplomowych otrzymuje zaświadczenie ukończenia studiów podyplomowych według wzoru określonego odrębnymi przepisami.
2.
Na wniosek absolwenta studiów podyplomowych szkoła wyższa wydaje zaświadczenie o uzyskanych przez niego ocenach.
3.
W razie utraty oryginału zaświadczenia o ukończeniu studiów podyplomowych szkoła wyższa wydaje absolwentowi duplikat stosując odpowiednio przepisy dotyczące dyplomów ukończenia studiów wyższych.
§  10.
1.
Kształcenie na studiach podyplomowych jest odpłatne, z wyjątkiem studiów podyplomowych kształcących nauczycieli.
2. 6
W uzasadnionych przypadkach określone studia podyplomowe mogą być częściowo lub całkowicie finansowane ze środków będących w dyspozycji szkoły.
3.
Opłaty za studia podyplomowe powinny pokrywać wszystkie koszty bezpośrednie związane z organizacją i prowadzeniem studiów, zwiększone o narzut z tytułu kosztów pośrednich.
4.
Koszty osobowe prowadzenia zajęć na studiach podyplomowych liczone są według stawek jak za godziny ponadwymiarowe, również wtedy, gdy zajęcia na studiach podyplomowych są prowadzone przez nauczycieli akademickich w ramach obowiązującego wymiaru zajęć dydaktycznych.
5.
Opłata za kształcenie na studiach podyplomowych jest pobierana od jednostki kierującej uczestnika na studia lub od uczestnika studiów.
§  11.
Zasady prowadzenia studiów podyplomowych dla cudzoziemców oraz udział cudzoziemców w studiach podyplomowych regulują odrębne przepisy.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 września 1988 r. (M.P.88.29.259) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 października 1988 r.
2 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 września 1988 r. (M.P.88.29.259) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 października 1988 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 września 1988 r. (M.P.88.29.259) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 października 1988 r.
4 § 4 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 września 1988 r. (M.P.88.29.259) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 października 1988 r.
5 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 września 1988 r. (M.P.88.29.259) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 października 1988 r.
6 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 września 1988 r. (M.P.88.29.259) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 października 1988 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.1.5

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady prowadzenia studiów podyplomowych.
Data aktu: 27/12/1985
Data ogłoszenia: 30/01/1986
Data wejścia w życie: 30/01/1986