Udzielanie dodatkowych dni wolnych od pracy w 1972 r.

UCHWAŁA Nr 203
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 lipca 1972 r.
w sprawie udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy w 1972 r.

Na podstawie art. 1 i 5 dekretu z dnia 20 lipca 1972 r. o dodatkowych dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 29, poz. 203) Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W roku 1972 pracownicy uspołecznionych zakładów pracy mogą otrzymać dwa dodatkowe dni wolne od pracy niezależnie od niedziel i dni ustawowo wolnych od pracy. W miarę możliwości dodatkowe dni wolne powinny być udzielone w soboty.
2.
Udzielanie dodatkowych dni wolnych od pracy następuje przez odpowiednią zmianę wymiaru czasu pracy w dniach poprzedzających dodatkowe dni wolne.
3.
Dodatkowe dni wolne od pracy, o których mowa w ust. 1, nie przysługują:
1)
pracownikom, którzy obecnie korzystają z dodatkowych dni wolnych od pracy udzielonych w systemie czterobrygadowej organizacji pracy, w pracy trzyzmianowej ze zlikwidowaną trzecią zmianą w soboty lub innych systemach organizacyjnych czasu pracy, przewidujących udzielanie pracownikowi dodatkowych dni wolnych,
2)
pracownikom korzystającym z urlopów wypoczynkowych dłuższych niż 26 dni roboczych (z wyłączeniem urlopów dodatkowych udzielanych z tytułu wykonywania pracy w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia),
3)
pracownikom sezonowym.
§  2.
Warunkiem wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od pracy według zasad, o których mowa w uchwale, jest:
1)
wykonanie planu produkcji i usług;
2)
uzyskiwanie założonych relacji ekonomicznych i wyników finansowych;
3)
nieprzekroczenie planowanego funduszu płac;
4)
usprawnienie organizacji pracy umożliwiające racjonalne wykorzystanie czasu i kwalifikacji pracowników.
§  3.
Udzielenie dodatkowego dnia wolnego dla określonej grupy pracowników (całego zakładu pracy, wydziału, oddziału, brygady, zespołu itd.) może nastąpić po uprzednim wyrównaniu czasu nie przepracowanego z tytułu udzielanego dodatkowego wolnego dnia przez odpowiednią zmianę wymiaru czasu pracy.
§  4.
1.
Decyzję o udzielaniu w zakładzie pracy dodatkowych dni wolnych od pracy podejmuje kierownik zakładu pracy w porozumieniu z radą zakładową po stwierdzeniu, że dokonane przygotowania organizacyjne zapewniają realizację planowych zadań, a udzielanie dodatkowych dni wolnych w zakładzie pracy nie koliduje z działalnością innych jednostek gospodarki oraz zaspokajaniem potrzeb społeczeństwa.
2.
Kierownik zakładu pracy w porozumieniu z radą zakładową:
1)
wyznacza terminy udzielania dodatkowych dni wolnych,
2)
określa zakres i terminy zmian w rozkładzie czasu pracy dla całej załogi zakładu pracy lub określonych grup pracowników,
3)
zawiadamia wszystkich pracowników o dokonanych ustaleniach w sposób przyjęty w danym zakładzie pracy co najmniej na tydzień przed wprowadzeniem zmian.
§  5.
1.
Dodatkowe dni wolne od pracy przysługują wyłącznie w terminach z góry ustalonych. Pracownikom, którzy z powodu urlopu, choroby lub innych przyczyn dni tych nie mogli wykorzystać w wyznaczonych terminach, nie przysługują w zamian inne dni wolne od pracy ani żadne roszczenia z tego tytułu.
2.
Jeżeli na polecenie zakładu pracy pracownik wykonywał pracę w dniu wyznaczonym dla niego jako dzień wolny od pracy, a przepracował dni, w których następuje wyrównywanie czasu nie przepracowanego (§ 3), powinien otrzymać dzień wolny od pracy w innym terminie. Nie dotyczy to kierowników zakładów pracy, ich zastępców oraz głównych księgowych.
3.
Dodatkowy dzień wolny od pracy nie przysługuje pracownikowi, który przed tym dniem opuścił pracę bez usprawiedliwienia bądź który nie został dopuszczony do pracy z powodu stanu nietrzeźwości.
§  6.
Zobowiązuje się Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do wydawania wytycznych dotyczących udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy oraz koordynacji prac w tym zakresie.
§  7.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym udzielanie dodatkowych dni wolnych od pracy w spółdzielczych zakładach pracy na zasadach określonych niniejszą uchwałą.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.37.208

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Udzielanie dodatkowych dni wolnych od pracy w 1972 r.
Data aktu: 21/07/1972
Data ogłoszenia: 25/07/1972
Data wejścia w życie: 25/07/1972