Zasady wynagradzania pracowników przedsiębiorstw produkcyjnych delegowanych do prac związanych z montażem lub rozruchem maszyn i urządzeń poza przedsiębiorstwem macierzystym.

UCHWAŁA Nr 159
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 1969 r.
w sprawie zasad wynagradzania pracowników przedsiębiorstw produkcyjnych delegowanych do prac związanych z montażem lub rozruchem maszyn i urządzeń poza przedsiębiorstwem macierzystym.

Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
Pracownicy przedsiębiorstw produkujących maszyny i urządzenia dla potrzeb inwestycji branżowych planu centralnego, do których mają zastosowanie przepisy uchwały nr 158 Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1969 r. w sprawie dodatkowego premiowania niektórych robotników i pracowników inżynieryjno-technicznych przedsiębiorstw produkujących i dostarczających maszyny i urządzenia za terminową ich dostawę, montaż i rozruch technologiczny (Monitor Polski Nr 37, poz. 302) - delegowani do prac związanych z montażem i rozruchem technologicznym dostarczonych maszyn i urządzeń, jeżeli nie mają możliwości codziennego powrotu do stałego miejsca zamieszkania, otrzymują w okresie wykonywania tych prac wynagrodzenie składające się z:
1)
płacy podstawowej wynikającej z osobistego zaszeregowania w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin przepracowanych przy montażu i rozruchu maszyn i urządzeń;
2)
pozostałych składników wynagrodzenia uzyskiwanego w macierzystym przedsiębiorstwie w wysokości przeciętnej z okresu ostatnich trzech miesięcy przed delegowaniem, obliczonego jak za urlop wypoczynkowy, bez wynagrodzenia za godziny nadliczbowe i wartości deputatów, w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin przepracowanych przy montażu lub rozruchu maszyn i urządzeń.
§  2.
Składniki wynagrodzenia, o których mowa w § 1 pkt 2, stanowią premię. Premia ta powinna być wypłacana w pełnej wysokości w razie dotrzymania terminu zakończenia montażu lub rozruchu określonego obowiązującym harmonogramem i odpowiednio obniżona w razie niedotrzymania terminu.
§  3. 1
(uchylony).
§  4. 2
Wynagrodzenie za prace wykonywane w godzinach nadliczbowych, ustalonych w harmonogramie, oblicza się na ogólnych zasadach.
§  5.
Pracownik o nie normowanym czasie pracy, któremu zlecono dodatkowy nadzór nad montażem lub rozruchem maszyn i urządzeń na II lub III zmianie, może otrzymać dodatkową premię w wysokości do 15% wynagrodzenia określonego w § 1 pod warunkiem, że pracownik ten wykonywał dodatkowy nadzór na II lub III zmianie przez okres co najmniej 6 dni w danym miesiącu.
§  6.
1.
Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, 2 i 5, wypłaca się z osobowego funduszu płac przedsiębiorstw.
2. 3
(uchylony).
§  7. 4
Pracownicy delegowani do prac związanych z montażem lub rozruchem maszyn i urządzeń otrzymują zwrot kosztów podróży oraz diety według ogólnie obowiązujących zasad.
§  8.
Pracownikowi delegowanemu do prac związanych z montażem lub rozruchem maszyn i urządzeń przysługują poza wynagrodzeniem określonym niniejszą uchwałą świadczenia przewidziane układem zbiorowym pracy.
§  9.
Traci moc uchwała nr 300 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 9 października 1968 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników przedsiębiorstw produkcyjnych podległych Ministrom Przemysłu Ciężkiego oraz Przemysłu Maszynowego delegowanych do prac związanych z montażem lub rozruchem maszyn i urządzeń poza przedsiębiorstwem macierzystym.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1970 r.
1 § 3 uchylony przez § 3 pkt 2 uchwały nr 237 z dnia 17 grudnia 1975 r. zmieniająca uchwałę w sprawie nagradzania za prawidłową i terminową oraz przedterminową realizację inwestycji (M.P.76.3.14) z dniem 6 lutego 1976 r.
2 § 4 zmieniony przez § 3 pkt 2 uchwały nr 237 z dnia 17 grudnia 1975 r. zmieniająca uchwałę w sprawie nagradzania za prawidłową i terminową oraz przedterminową realizację inwestycji (M.P.76.3.14) z dniem 6 lutego 1976 r.
3 § 6 ust. 2 uchylony przez § 3 pkt 2 uchwały nr 237 z dnia 17 grudnia 1975 r. zmieniająca uchwałę w sprawie nagradzania za prawidłową i terminową oraz przedterminową realizację inwestycji (M.P.76.3.14) z dniem 6 lutego 1976 r.
4 Z dniem 1 lipca 1973 r. § 7 traci moc w zakresie diet i innych należności za czas podróży służbowych na terenie kraju, zgodnie z § 21 ust. 2 pkt 6 uchwały nr 90 z dnia 27 kwietnia 1973 r. w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju (M.P.73.22.127).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.37.303

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady wynagradzania pracowników przedsiębiorstw produkcyjnych delegowanych do prac związanych z montażem lub rozruchem maszyn i urządzeń poza przedsiębiorstwem macierzystym.
Data aktu: 11/08/1969
Data ogłoszenia: 29/08/1969
Data wejścia w życie: 01/01/1970