Zm.: ogólne warunki dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej i ogólne warunki dostaw towarów pochodzących z importu.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 25 października 1961 r.
zmieniające ogólne warunki dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej i ogólne warunki dostaw towarów pochodzących z importu.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) oraz § 24 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1956 r. w sprawie określenia organów administracji państwowej, na które przechodzą niektóre uprawnienia Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i jej Przewodniczącego (Dz. U. Nr 58, poz. 270), w związku z § 1 zarządzenia nr 21 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 lutego 1959 r. w sprawie zlecenia Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów czasowego wykonywania niektórych uprawnień Prezesa Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 17, poz. 73), zarządza się, co następuje:
§  1.
W ogólnych warunkach dostaw w obrocie krajowym, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167), wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 28 otrzymuje brzmienie:

"§ 28. 1. Jeżeli dostawca zawiadomiony przez odbiorcę o tym, że przedmiot posiada wady, odrzuci reklamację, uzna ją z zastrzeżeniami albo zastrzeże sobie termin do złożenia oświadczenia, odbiorca powinien zażądać przeprowadzenia ekspertyzy przez organ, który zgodnie z obowiązującymi przepisami jest właściwy do przeprowadzania takich ekspertyz.

2. Nie złożenie przez dostawcę w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia o wadach żadnego oświadczenia oznacza uznanie reklamacji.

3. Obowiązek zwrócenia się o dokonanie ekspertyzy ciąży na odbiorcy również wtedy, gdy przedmiot dostawy ulega szybkiemu zepsuciu, a skomunikowanie się z dostawcą niezwłocznie nie jest możliwe.

4. Jeżeli zarzuty odbiorcy okażą się uzasadnione, koszty związane z ekspertyzą ponosi dostawca.";

2)
§ 34 otrzymuje brzmienie:

"§ 34. 1. Odbiorca dokonuje odbioru jakościowego i ilościowego przedmiotu dostawy najpóźniej w ciągu 14 dni od otrzymania tego przedmiotu.

2. Odbiorca traci roszczenia z tytułu wad jakościowych lub braków ilościowych, jeżeli o stwierdzeniu wad lub braków nie zawiadomi dostawcy niezwłocznie po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1.

3. W razie gdy wady lub braki ilościowe były tego rodzaju, że nawet przy należytej staranności nie mogły być ujawnione przy odbiorze (wady ukryte), odbiorca traci roszczenia, o których mowa w ust. 2, jeżeli o ujawnieniu wad lub braków nie zawiadomi dostawcy niezwłocznie, a w każdym razie nie później niż w ciągu 14 dni od ich ujawnienia.

4. Termin do zgłoszenia reklamacji z tytułu wad lub braków ilościowych przedmiotów dostarczonych w nie naruszonym opakowaniu fabrycznym biegnie od dnia, w którym opakowanie zostało otwarte.

5. Przy reklamacjach z tytułu wad ukrytych stosuje się odpowiednio przepisy § 28.";

3)
§ 72 otrzymuje brzmienie:

"§ 72. 1. Odbiorca obowiązany jest zapłacić cenę w ciągu 5 dni roboczych po otrzymaniu przedmiotu dostawy, a gdy przedmiot przeznaczony jest na zaopatrzenie rynku - w ciągu 5 dni roboczych od upływu terminu do odbioru jakościowego; jeżeli faktura nadeszła po otrzymaniu przedmiotu dostawy, a gdy przedmiot przeznaczony jest na zaopatrzenie rynku - po upływie terminu do odbioru jakościowego, termin zapiały upływa w 5 dniu roboczym po otrzymaniu faktury.

2. Jeżeli odbiorca nie zgłasza się po odbiór w miejscu i terminie wynikającym z umowy, termin do zapłaty ceny upływa w 5 dniu roboczym od otrzymania przez odbiorcę faktury, jednak nie wcześniej niż w 5 dniu roboczym po otrzymaniu przez niego zawiadomienia o przygotowaniu przedmiotu do odbioru, a gdy przedmiot przeznaczony jest na zaopatrzenie rynku - nie wcześniej niż po upływie 14 dni (§ 34 ust. 1) od dnia, w którym zgodnie z zawiadomieniem o przygotowaniu przedmiotu do wydania odbiorca mógł przedmiot odebrać.

3. Jeżeli termin zapłaty ustalony w sposób określony w ust. 1 lub ust. 2 upłynąłby przed terminem dostawy przewidzianym w umowie, odbiorca może zapłacić cenę w ciągu 5 dni roboczych od upływu terminu dostawy ustalonego w umowie.

4. Jeżeli przedmiot przesłany miał być na niebezpieczeństwo odbiorcy, odbiorca powinien zapłacić cenę nie później niż w ciągu 5 dni roboczych po otrzymaniu faktury i dowodu, że przesyłka wydana została przewoźnikowi i zaginęła w drodze, chyba że termin zapłaty ustalony stosownie do ust. 3 upływa wcześniej lub później.";

4)
§ 73 otrzymuje brzmienie:

"§ 73. 1. Odbiorca, który zgłasza roszczenia z tytułu rękojmi, może wstrzymać zapłatę ceny do czasu dokonania przez dostawcę napraw lub uzupełnienia przedmiotu dostawy albo dostarczenia zamiast przedmiotów wadliwych - przedmiotów wolnych od wad. W razie nie zgłoszenia takich żądań przez odbiorcę przed upływem terminu do zapłaty, określonego na podstawie § 72, odbiorca powinien najpóźniej w ostatnim dniu tego terminu zapłacić cenę ustaloną w sposób przewidziany w § 40 ust. 2.

2. Odbiorca może z należnej ceny potrącić przysługujące mu od dostawcy odszkodowanie z tytułu rękojmi za wady i za zwłokę.",

5)
w § 91 dodaje się ust. 3 i 4 w następującym brzmieniu:

"3. Gdy obowiązujące dla danego artykułu normy określają próbki reprezentatywne, stanowiące podstawę oceny partii towaru, odszkodowanie oblicza się od wartości całej ilości towarów, stanowiącej według tej normy jedną partię.

4. Jeżeli dostawca w danym roku kalendarzowym dostarczył już dwukrotnie takie same przedmioty posiadające wady, nie stosuje się przepisu ust. 1 pkt 1 lit. b), a odszkodowanie wynosi 10% wartości przedmiotów dostarczonych z wadami."

§  2.
W ogólnych warunkach dostaw towarów pochodzących z importu, stanowiących załącznik nr 3 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 16 października 1959 r. w sprawie uzgodnień dostaw i ogólnych warunków dostaw związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 92, poz. 494), wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 8 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie termin do oświadczenia, czy zamówienie przyjmuje i ewentualnie na jakich warunkach, nie nadesłanie przez nabywcę zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, posiada takie znaczenie, że nabywca związany jest zamówieniem przez okres wskazany przez sprzedawcę w protokole rozbieżności.";

2)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9. 1. W razie gdy zamówienie (projekt umowy) zostaje złożone na towary wymienione w uzgodnieniu dostaw (planie importu), nie zgłoszenie zastrzeżeń przez drugą stronę w terminach określonych w §§ 7 i 8 uważa się za przyjęcie zamówienia (projektu umowy).

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, przyjmuje się, że umowa została zawarta w ostatnim dniu terminu wyznaczonego do zgłoszenia zastrzeżeń.".

§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Do umów zawartych przed wejściem w życie zarządzenia przepisy jego stosuje się w przypadkach, gdy przedmiot dostawy odbiorca otrzymał po wejściu w życie zarządzenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.84.350

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: ogólne warunki dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej i ogólne warunki dostaw towarów pochodzących z importu.
Data aktu: 25/10/1961
Data ogłoszenia: 08/11/1961
Data wejścia w życie: 09/12/1961