Zasady finansowania działalności ośrodków informacji technicznej i ekonomicznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 14 marca 1961 r.
w sprawie zasad finansowania działalności ośrodków informacji technicznej i ekonomicznej.

Na podstawie § 16 ust. 4 uchwały nr 169 Rady Ministrów z dnia 16 maja 1960 r. w sprawie organizacji informacji technicznej i ekonomicznej (Monitor Polski Nr 60, poz. 284), zwanej w dalszym ciągu "uchwałą", zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakładowe i branżowe ośrodki informacji technicznej i ekonomicznej, o których mowa w §§ 6 i 10 uchwały, zorganizowane w przedsiębiorstwach, finansowane są ze środków obrotowych tych przedsiębiorstw; koszty związane z prowadzeniem ośrodka przedsiębiorstwa wliczają w koszty ogólne swojej działalności.
2.
Jeżeli z działalności ośrodka (ust. 1) korzystają również inne przedsiębiorstwa, uczestniczą one odpowiednio w kosztach utrzymania ośrodka i finansują ten udział ze środków określonych w ust. 1; wzajemne rozliczenia z tego tytułu ustalane są na podstawie porozumienia zainteresowanych przedsiębiorstw.
3.
Branżowe ośrodki informacji technicznej i ekonomicznej (§ 9 uchwały) oraz wynikająca z funkcji ośrodka branżowego działalność biur konstrukcyjnych, biur projektów i innych jednostek organizacyjnych podległych zjednoczeniu (§ 10 uchwały), działających według zasad rozrachunku gospodarczego, są finansowane według zasad przewidzianych dla finansowania akcji specjalnych w przepisach określających system finansowy zjednoczeń (przedsiębiorstw prowadzących).
§  2.
Jeżeli zjednoczenie (przedsiębiorstwo prowadzące) uzna to za celowe, mogą być finansowane na zasadach, o których mowa w § 1 ust. 3, ośrodki informacji technicznej i ekonomicznej, wymienione w § 6 ust. 3 oraz w § 16 ust. 3 uchwały.
§  3.
1.
Zjednoczenia (przedsiębiorstwa prowadzące) finansują ośrodki informacji technicznej i ekonomicznej według zasad przewidzianych dla finansowania akcji specjalnych (§ 1 ust. 3 i § 2) w formie przekazywania odpowiednim jednostkom dotacji z rachunku akcji specjalnej (§ 1 ust. 3):
1)
w pełnej wysokości kosztów prowadzenia ośrodka – jeżeli ośrodek stanowi wyodrębnioną jednostkę organizacyjną, działającą przy zakładzie lub zjednoczeniu,
2)
w wysokości kosztów bezpośrednich prowadzenia ośrodka – w pozostałych przypadkach; koszty ogólne prowadzenia ośrodka pokrywane są wówczas z tych samych źródeł, co działalność jednostki macierzystej.
2.
Jeżeli funkcje ośrodka branżowego wykonuje komórka organizacyjna zjednoczenia (przedsiębiorstwa prowadzącego), działalność ta finansowana jest bezpośrednio z rachunku akcji specjalnej. Przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio.
§  4.
Działalność instytutów naukowo-badawczych i centralnych laboratoriów oraz innych jednostek nie działających według zasad rozrachunku gospodarczego, wynikająca z wykonywania funkcji branżowych ośrodków informacji technicznej i ekonomicznej (§ 10 ust. 2 i 3 uchwały), finansowana jest:
1)
w ramach planu finansowego tych jednostek, jeśli są one finansowane w trybie ustalonym w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 1958 r. w sprawie trybu gromadzenia, wydatkowania i ewidencji środków Funduszu Postępu Technicznego oraz zasad sprawozdawczości z zakresu gospodarki tymi środkami (Monitor Polski Nr 98, poz. 539),
2)
z kredytów budżetowych, ustalonych w dziale 1 "Finansowanie przedsiębiorstw i jednostek gospodarki narodowej" klasyfikacji budżetowej wydatków, jeżeli instytuty i centralne laboratoria lub inne jednostki są jednostkami budżetowymi; przepis § 3 ust. 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio.
§  5.
Resortowe ośrodki informacji technicznej i ekonomicznej, o których mowa w § 11 uchwały i § 3 załącznika do uchwały, finansowane są z kredytów budżetowych, ustalonych w dziale 1 "Finansowanie przedsiębiorstw i jednostek gospodarki narodowej" klasyfikacji budżetowej wydatków, w wysokości bezpośrednich kosztów prowadzenia ośrodka. Koszty ogólne związane z prowadzeniem ośrodka pokrywane są z kredytów przeznaczonych na finansowanie wydatków ministerstwa (centralnego urzędu) lub innej jednostki organizacyjnej, w której działa ośrodek.
§  6.
Wydatki związane z działalnością informatorów-korespondentów, o których mowa w § 12 pkt 1 uchwały, pokrywają ośrodki, na rzecz których informatorzy-korespondenci pracują ze swych środków. Wydatki dewizowe na pokrycie kosztów usług świadczonych przez informatorów-korespondentów zagranicznych pokrywają ministerstwa (urzędy centralne) w ramach zatwierdzonego planu wydatków dewizowych.
§  7.
Jeżeli ze względów organizacyjnych istnieje potrzeba wprowadzenia odchyleń od zasad finansowania, ustalonych w niniejszym zarządzeniu, decyzję w tych sprawach podejmuje właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.26.127

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady finansowania działalności ośrodków informacji technicznej i ekonomicznej.
Data aktu: 14/03/1961
Data ogłoszenia: 27/03/1961
Data wejścia w życie: 27/03/1961