Dalsze usprawnienie systemu oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 listopada 1958 r.
w sprawie dalszego usprawnienia systemu oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.

Na podstawie § 10 ust. 3 uchwały nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157) oraz § 8 uchwały nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie zapewnienia realnej wartości wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 26, poz. 156 i Nr 70, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Celem stworzenia warunków zapewniających terminowe uzyskanie mieszkań przez ludność pracującą, gromadzącą wkłady na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (PKO), upoważnia się Powszechną Kasę Oszczędności do zawierania odpowiednich umów ze spółdzielniami mieszkaniowymi wszelkich typów, nazywanych dalej "spółdzielniami mieszkaniowymi", które otrzymały zgodę Związku Spółdzielni Mieszkaniowych na zawarcie takiej umowy.
2.
W umowach powyższych spółdzielnie mieszkaniowe przyjmą na siebie obowiązek:
1)
zapewnienia osobom gromadzącym wkłady na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych PKO i odpowiadającym statutowym warunkom spółdzielni, pierwszeństwa przy przyjmowaniu na członków spółdzielni,
2)
zawieranie porozumień (umów) obejmujących termin i inne warunki otrzymania mieszkania z osobami, które:

-

są członkami spółdzielni,

-

gromadzą lub będą gromadzić wkłady na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych oraz

-

wyrażą zgodę na przekazywanie przez PKO przysługującej im premii gwarancyjnej na rzecz spółdzielni mieszkaniowej.

3.
Przy ustalaniu na przyszłe lata programu robót budowlanych, stanowiących podstawę do zawarcia przewidzianych w ust. 2 porozumień (umów), spółdzielnia w razie braku ustalonego planu wieloletniego może opierać się na rozmiarach pomocy kredytowej Państwa, udzielonej jej w ostatnim roku. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie, jak również wytyczne dla nowo powstających spółdzielni ustali Związek Spółdzielni Mieszkaniowych w porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki Komunalnej i Ministerstwem Finansów.
4.
Osoby, które przedstawią w Powszechnej Kasie Oszczędności porozumienia (umowy) zawarte ze spółdzielnią mieszkaniową, gromadzić będą wkłady na specjalnie oznaczonych mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych.
5.
Książeczki oszczędnościowe, o których mowa w ust. 4, oprócz uprawnień wynikających z niniejszego zarządzenia korzystają z uprawnień przewidzianych w uchwale nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie zapewnienia realnej wartości wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 26, poz. 156 i Nr 70, poz. 407).
§  2.
1.
Spółdzielnie mieszkaniowe, z którymi Powszechna Kasa Oszczędności zawrze umowy przewidziane w § 1, otrzymują w pierwszej kolejności długoterminowe pożyczki bankowe w ramach limitów długoterminowych kredytów przyznanych w danym roku poszczególnym prezydiom rad narodowych na budownictwo mieszkaniowe ze środków własnych ludności.
2.
Wymieniony w ust. 1 przywilej dotyczy kwoty pożyczki, której wysokość nie powinna przekroczyć określonego odrębnymi przepisami stosunku procentowego do sumy wkładów oszczędnościowych zgromadzonych na zbiorczym rachunku spółdzielni w Powszechnej Kasie Oszczędności.
3.
Powszechna Kasa Oszczędności przesyłać będzie do wiadomości prezydiom właściwych rad narodowych oraz właściwym oddziałom Związku Spółdzielni Mieszkaniowych odpisy umów zawartych ze spółdzielniami mieszkaniowymi, jak również zawiadamiać będzie prezydia rad narodowych i oddziały Związku Spółdzielni Mieszkaniowych o przypadkach rozwiązania umowy.
§  3.
Wkłady oszczędnościowe, wnoszone przez uczestników oszczędzania na specjalnie oznaczone mieszkaniowe książeczki oszczędnościowe, powinny być, oprócz wykazywania na rachunkach indywidualnych, zapisywane również ewidencyjnie na zbiorczym rachunku właściwej spółdzielni mieszkaniowej.
§  4.
1.
Na wniosek właściwej spółdzielni mieszkaniowej, zaakceptowany przez oddział Związku Spółdzielni Mieszkaniowych, Powszechna Kasa Oszczędności przelewa przed zakończeniem okresu oszczędzania do Banku Inwestycyjnego środki finansowe, w miarę potrzeb wynikających z budowy, do wysokości nie przekraczającej każdorazowo zgromadzonych wkładów oszczędnościowych na książeczkach wkładców oszczędzających na rzecz danej spółdzielni mieszkaniowej.
2. 1
(uchylony).
§  5.
Premię gwarancyjną, przewidzianą w § 2 uchwały i nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. powołanej w § 1 ust. 5 Powszechna Kasa Oszczędności oblicza co roku od sumy wkładów oszczędnościowych członków spółdzielni mieszkaniowej na koniec ubiegłego roku, pomniejszając o sumę przelewów (§ 4) i wypłat (§ 6) dokonanych również do końca ubiegłego roku. Obliczoną w ten sposób premię Powszechna Kasa Oszczędności przelewa na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, przy czym pierwszy przelew nie może nastąpić przed upływem dwóch lat od zawarcia umowy między Powszechną Kasą Oszczędności a spółdzielnią mieszkaniową.
§  6.
1.
Wypowiedzenie wkładu przez oszczędzającego może nastąpić wyłącznie w razie uprzedniego rozwiązania przez niego zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy, o której mowa w § 1. W wyniku likwidacji książeczki następuje jednocześnie odpowiednie zmniejszenie rachunku zbiorczego spółdzielni mieszkaniowej.
2.
W razie zadysponowania przez oszczędzającego przeniesienia wypowiedzianego wkładu na zwykłą mieszkaniową książeczkę oszczędnościową oszczędzający zachowuje uprawnienia do premii gwarancyjnej przewidzianej w § 2 uchwały nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. powołanej w § 1 ust. 5 za cały okres oszczędzania, zgodnie z warunkami przewidzianymi w tej uchwale.
§  7.
1.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych i zakładów pracy prowadzących budownictwo mieszkaniowe w ramach funduszów mieszkaniowych, z wyjątkiem uprawnień do długoterminowego kredytu bankowego (§ 2), w związku z odmiennym uregulowaniem w odrębnych przepisach form pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego tych jednostek.
2.
Powszechna Kasa Oszczędności może zawierać porozumienia z prezydiami właściwych rad narodowych oraz zakładami pracy, które wyrażą gotowość zapewnienia mieszkań w określonym terminie osobom gromadzącym wkłady na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych PKO i odpowiadającym warunkom aktualnej polityki kredytowej.
3.
Na podstawie zaświadczeń wydanych przez prezydia rad narodowych i zakładu pracy, o których mowa w ust. 2, PKO wystawiać będzie osobom gromadzącym wkłady, specjalnie oznaczone książeczki mieszkaniowe.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 2 uchylony przez § 14 pkt 11 uchwały nr 347 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1962 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki państwowe oraz oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach w tych bankach. (M.P.62.84.391) z dniem 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.94.514

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dalsze usprawnienie systemu oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.
Data aktu: 27/11/1958
Data ogłoszenia: 06/12/1958
Data wejścia w życie: 06/12/1958