Powoływanie i działalność komisji gromadzkich rad narodowych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 11 grudnia 1954 r.
w sprawie powoływania i działalności komisji gromadzkich rad narodowych.

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego wsi i powołaniu gromadzkich rad narodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 191) Rada Państwa ustala następujące wytyczne dla powoływania i działalności komisji gromadzkich rad narodowych:

I.

Postanowienie wstępne.

W celu pogłębienia więzi między gromadzką radą narodową a ludnością pracującą gromady i jej organizacjami społecznymi gromadzkie rady narodowe powołują stałe komisje dla poszczególnych dziedzin swojej działalności.

Komisje są pomocniczymi, doradczymi i kontrolnymi organami gromadzkiej rady narodowej.

W swojej działalności komisje podlegają wyłącznie gromadzkiej radzie narodowej.

II.

Powołanie i skład komisji.

§  1.
1.
Gromadzkie rady narodowe powołują następujące komisje stałe:
a)
rolną,
b)
budżetowo-finansową,
c)
oświaty, kultury i zdrowia,
d)
dróg i urządzeń gromadzkich.
2.
Gromadzkie rady narodowe w miarę potrzeby mogą powoływać również inne komisje stałe dla określonych dziedzin swojej działalności.
§  2.
Gromadzkie rady narodowe w miarę potrzeby mogą powoływać również komisje niestałe dla określonych przez siebie zadań.
§  3.
Komisje stałe i niestałe są wybierane przez gromadzkie rady narodowe zarówno spośród radnych, jak i osób nie będących radnymi.
§  4.
1.
Stałe komisje są powoływane na okres, na który została wybrana rada.
2.
Komisje niestałe są powoływane na okres potrzebny do wykonania ich zadań.
§  5.
Gromadzka rada narodowa określa liczbowy skład poszczególnych komisji w zasadzie w granicach od 3 do 9 członków w zależności od miejscowych potrzeb.
§  6.
Przewodniczącego komisji powołuje gromadzka rada narodowa spośród radnych Zastępcę przewodniczącego oraz sekretarza wybiera komisja ze swego grona.
§  7.
Gromadzka rada narodowa może odwołać poszczególnych członków komisji i powołać na ich miejsce innych.

III.

Zadania komisji.

§  8.
Do zakresu działania stałych komisji gromadzkich rad narodowych należy:
a)
współdziałanie w przygotowaniu i wykonywaniu uchwał gromadzkiej rady narodowej i jej prezydium,
b)
wykonywanie z ramienia gromadzkiej rady narodowej kontroli społecznej nad pracą działających na terenie gromady miejscowych urzędów oraz zakładów, przedsiębiorstw handlowych, usługowych itp.,
c)
opiniowanie wniosków zgłaszanych do planu gospodarczego oraz opiniowanie projektów budżetu gromady,
d)
kontrola wykonywania budżetu gromady,
e)
rozpatrywanie spraw zleconych komisji przez gromadzką radę narodową lub przedłożonych przez prezydium gromadzkiej rady narodowej,
f)
inicjowanie i opiniowanie projektów uchwał oraz przedsięwzięć gromadzkiej rady narodowej lub jej prezydium,
g)
przyjmowanie, opiniowanie i przekazywanie radzie lub prezydium projektów i wniosków pochodzących od organizacji społecznych lub poszczególnych obywateli,
h)
wykonywanie kontroli społecznej nad załatwianiem skarg i zażaleń obywateli.

IV.

Tryb pracy komisji.

§  9.
Komisje działają na podstawie planów pracy ustalonych przez siebie, a zatwierdzonych przez gromadzką radę narodową.
§  10.
Komisje mogą powoływać podkomisje lub zespoły oraz zasięgać opinii innych komisji i rzeczoznawców.
§  11.
Posiedzenia odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc.
§  12.
Przewodniczący komisji lub jego zastępca organizuje pracę komisji i przewodniczy na jej posiedzeniach.
§  13.
Komisja może zapraszać na swe posiedzenia przedstawicieli miejscowych organizacji społecznych i instytucji.
§  14.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej oraz miejscowe zakłady i instytucje, działające na terenie gromady, są obowiązane dostarczać komisji wszelkich wyjaśnień potrzebnych do wykonywania zadań komisji.
§  15.
1.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej współdziała z komisjami i udziela im pomocy w wykonywaniu ich zadań. Prezydium obowiązane jest w ciągu 14 dni rozpatrzyć przedłożone mu wnioski komisji i powiadomić o swym stanowisku przewodniczącego komisji.
2.
W przypadku gdy komisja uzna wyjaśnienia prezydium za niewystarczające lub niewłaściwe, może ona zażądać rozpatrzenia sprawy na najbliższej sesji rady.
§  16.
1.
Komisja nie ma prawa wydawania zarządzeń. Komisja zwraca się do gromadzkiej rady narodowej lub jej prezydium z wnioskiem o wydanie lub spowodowanie wydania zarządzeń.
2.
Gromadzka rada narodowa nie może przekazywać komisjom prawa decydowania w imieniu rady.
§  17.
1.
Komisje uprawnione są do przedstawiania wniosków w sprawie porządku obrad sesji gromadzkiej rady narodowej.
2.
W sprawach wniesionych lub rozpatrzonych przez komisje przedstawiciele jej mogą występować na sesji rady w charakterze referentów lub koreferentów.
§  18.
Komisje obowiązane są do składania gromadzkiej radzie narodowej sprawozdań ze swych prac w terminach ustalonych przez radę.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.118.1661

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powoływanie i działalność komisji gromadzkich rad narodowych.
Data aktu: 11/12/1954
Data ogłoszenia: 17/12/1954
Data wejścia w życie: 17/12/1954