Wykonywanie nadzoru nad racjonalnym zużytkowaniem łożysk tocznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 3 kwietnia 1950 r.
w sprawie wykonywania nadzoru nad racjonalnym zużytkowaniem łożysk tocznych.

Na podstawie §§ 3 i 4 zarządzenia Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 13 grudnia 1949 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: "Centralne Biuro Łożysk Tocznych "Cebiloz" (Monitor Polski Nr A-105, poz. 1220) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, co następuje:
§  1.
Wykonywanie stałego nadzoru i kontroli technicznej nad racjonalnym zużytkowaniem łożysk tocznych i ich części, a w szczególności nad zastosowaniem, obsługą, montażem i magazynowaniem, należy do kompetencji przedsiębiorstwa państwowego "Centralne Biuro Łożysk Tocznych "Cebiloz", zwanego dalej w skrócie "Cebiloz".
§  2.
Nadzór i kontrola obejmuje wszystkie zakłady i przedsiębiorstwa na terenie całego kraju, które są użytkownikami łożysk tocznych i ich części.
§  3.
Specjalnie upoważnionym przez Dyrektora Naczelnego przedsiębiorstwa "Cebiloz" organom kontrolnym (inspektorom) służy prawo wstępu do zakładów przemysłowych i magazynów oraz dokonywania oględzin celem kontroli:
a)
miejsc oraz czynności montażu i demontażu łożysk,
b)
zastosowania łożysk łącznie z przeprowadzeniem badań podstaw zastosowania określonych typonumerów,
c)
postępowania z łożyskami demontowanymi oraz sposobu ich przechowywania,
d)
sposobu magazynowania i wydawania łożysk z magazynów do celów ruchomych,
e)
rozdzielnictwa z magazynów centralnych,
f)
gospodarowania smarami do łożysk (magazynowania, pobierania, smarowania),
g)
wszystkich zapisów dotyczących gospodarowania łożyskami.
§  4.
Postępowanie organów kontrolnych (inspektorów) "Cebiloz" odbywa się według następującego porządku:
a)
Inspektor zgłasza swoje przybycie celem dokonania kontroli - u dyrektora (kierownika) jednostki kontrolowanej;
b)
Dyrektor (kierownik) jednostki kontrolowanej wydaje niezwłocznie zarządzenia, zmierzające do ułatwiania przeprowadzenia kontroli, a w szczególności przydziela inspektorowi osobę odpowiedzialną za gospodarkę łożyskami w jednostce kontrolowanej;
c)
Po przeprowadzeniu kontroli, inspektor sporządza protokół z dokonania jej, zawierający zwięzły opis stanu faktycznego, zauważone braki i niedociągnięcia oraz ewentualny sposób ich usunięcia. Protokół sporządzony jest w 4 jednobrzmiących egzemplarzach i winien być podpisany przez inspektora, właściwego dyrektora (kierownika) jednostki kontrolowanej oraz wymienioną w § 4 pkt b) osobę, odpowiedzialną za gospodarowanie łożyskami;
d)
Jeden egzemplarz protokółu pozostaje w jednostce kontrolowanej, a 3 egzemplarze inspektor składa w "Cebiloz";
e)
Ewentualne uwagi z jednostki kontrolowanej w sprawie dokonanej kontroli mogą być składane w "Cebiloz" w terminie 14 dni od zakończenia kontroli.
§  5.
1.
Po dokonanej kontroli, w miarę potrzeby, opracowane są przez "Cebiloz" projekty zarządzeń pokontrolnych. Jeden egzemplarz projektu zarządzenia pokontrolnego "Cebiloz" przesyła władzy zwierzchniej jednostki kontrolowanej z wnioskiem o wydanie na tej podstawie jednostce kontrolowanej zarządzenia pokontrolnego, a drugi egzemplarz przesyła do wiadomości jednostce kontrolowanej.
2.
W przypadkach szczególnej wagi "Cebiloz" może przesłać projekt zarządzenia pokontrolnego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z odpowiednimi wnioskami.
3.
W sprawach gospodarowania łożyskami o znaczeniu ogólnym "Cebiloz" na podstawie wyników kontroli oraz całokształtu posiadanego materiału składa Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego projekty zarządzeń racjonalizatorskich.
4.
Nadzór i kontrola techniczna odbywa się w ramach opracowywanych przez "Cebiloz" i zatwierdzonych przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego planów rocznych.
5.
Na podstawie zatwierdzonego planu rocznego "Cebiloz" opracowuje plany kwartalne. Sprawozdania z wykonania planów "Cebiloz" składa Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  6.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-45.515

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wykonywanie nadzoru nad racjonalnym zużytkowaniem łożysk tocznych.
Data aktu: 03/04/1950
Data ogłoszenia: 26/04/1950
Data wejścia w życie: 26/04/1950