Sposób i tryb nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych oraz sporządzania zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 maja 2022 r.
w sprawie sposobu i trybu nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych oraz sporządzania zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych

Na podstawie art. 605 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i tryb nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych do jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych;
2)
sposób sporządzania zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych;
3)
wzór karty przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego.
§  2. 
1. 
Przydział organizacyjno-mobilizacyjny, zwany dalej "przydziałem", do jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej nadaje, w formie karty przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego, zwanej dalej "kartą przydziału", oraz uchyla odpowiednio kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub kierownik jednostki zmilitaryzowanej.
2. 
Przydział nadaje się na stanowiska służbowe ujęte w etacie jednostki zmilitaryzowanej, o którym mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 602 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą".
3. 
Kartę przydziału sporządza się w dwóch egzemplarzach.
4. 
Kartę przydziału wydaje osobie, której nadano przydział, kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub kierownik jednostki zmilitaryzowanej.
5. 
Osobę, której nadano przydział, uznaje się za przeznaczoną do służby w jednostce zmilitaryzowanej z chwilą przyjęcia karty przydziału.
6. 
Potwierdzenie przyjęcia karty przydziału następuje przez złożenie, na obu egzemplarzach, własnoręcznego podpisu przez osobę, której wydano kartę przydziału.
§  3. 
1. 
Przed nadaniem przydziału kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub kierownik jednostki zmilitaryzowanej dokonuje ustaleń przeznaczenia osób.
2. 
Ustalenia przeznaczenia osób, o którym mowa w ust. 1, polegają w szczególności na:
1)
sprawdzeniu, we współpracy z właściwym ze względu na siedzibę jednostki szefem wojskowego centrum rekrutacji, braku przesłanek, o których mowa w art. 605 ust. 3 ustawy, wobec osób, którym planuje się nadać przydział;
2)
określeniu przydatności osób do objęcia stanowisk w jednostce zmilitaryzowanej, uwzględniając ich kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz predyspozycje do pełnienia służby w jednostce zmilitaryzowanej.
3. 
Ustaleń, o których mowa w ust. 2, kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji dokonuje w pierwszej kolejności spośród pracowników tej jednostki.
4. 
Po wyczerpaniu możliwości, o których mowa w ust. 3, kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub jednostki zmilitaryzowanej sporządza zapotrzebowanie na uzupełnienie potrzeb jednostki zmilitaryzowanej, zwane dalej "zapotrzebowaniem".
§  4. 
1. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub jednostki zmilitaryzowanej informuje właściwego ze względu na siedzibę jednostki szefa wojskowego centrum rekrutacji o nadanych i uchylonych przydziałach.
2. 
Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera dane osób, którym nadano lub uchylono przydział: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, numer PESEL, adres zamieszkania, nr i serię wydanej karty przydziału oraz, w przypadku uchylenia, jego podstawę.
3. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub jednostki zmilitaryzowanej składa wniosek, o którym mowa w art. 541 ust. 5 pkt 2 ustawy, dotyczący osób, którym nadał przydziały.
§  5. 
1. 
Kierownik jednostki zmilitaryzowanej:
1)
ustala w porozumieniu z organem, któremu podlega jednostka zmilitaryzowana, datę i miejsce zgłoszenia się osób do służby w jednostce zmilitaryzowanej;
2)
wystawia wezwania, o których mowa w art. 606 ust. 1 ustawy, do służby w jednostce zmilitaryzowanej;
3)
przekazuje wezwania, o których mowa w pkt 2, organowi, któremu podlega jednostka zmilitaryzowana.
2. 
Organ, któremu podlega jednostka zmilitaryzowana, dostarcza wezwania, o których mowa w ust. 1.
3. 
W wezwaniu określa się: datę zgłoszenia, nazwę jednostki zmilitaryzowanej, dane osobowe, w tym adresowe wzywanego, oraz nr i serię nadanej karty przydziału, datę i miejsce zgłoszenia się do służby w jednostce zmilitaryzowanej oraz informację dla osoby wezwanej, w tym pouczenie osoby, której nadano przydział, o odpowiedzialności karnej za niewykonanie obowiązku zgłoszenia się do służby.
§  6. 
W przypadku przeniesienia, o którym mowa w art. 610 ust. 2 ustawy, kierownik jednostki zmilitaryzowanej, do której następuje przeniesienie, wydaje osobie przenoszonej kartę przydziału do jednostki zmilitaryzowanej, w której osoba ta będzie pełnić służbę.
§  7. 
1. 
Przydział uchyla się:
1)
w przypadkach, o których mowa w art. 605 ust. 3 ustawy;
2)
jeżeli osoba, której nadano przydział:
a)
została powołana do pełnienia służby wojskowej,
b)
zrzekła się obywatelstwa polskiego,
c)
została zwolniona ze służby w jednostce zmilitaryzowanej,
d)
została przeniesiona do pełnienia służby w innej jednostce zmilitaryzowanej;
3)
w przypadku, gdy stosunek pracy zawarty z pracodawcą, który nadał przydział, uległ rozwiązaniu lub wygasł;
4)
w przypadku śmierci osoby, której nadano przydział;
5)
w razie możliwości uzupełnienia potrzeb jednostki zmilitaryzowanej innymi osobami o wyższych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, predyspozycjach do zajmowania stanowiska ujętego w etacie jednostki zmilitaryzowanej;
6)
po odstąpieniu od militaryzacji jednostki przewidzianej do militaryzacji.
2. 
Uchylone karty przydziału podlegają zwrotowi wydającemu, który, w terminie do 30 dni kalendarzowych, niszczy je protokolarnie oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji kart przydziału, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 602 ustawy.
§  8. 
1. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej, w celu zaspokojenia potrzeb jednostki zmilitaryzowanej, przesyła właściwemu ze względu na siedzibę jednostki szefowi wojskowego centrum rekrutacji zapotrzebowanie.
2. 
W zapotrzebowaniu ujmuje się:
1)
dane adresowe i nr identyfikacyjny jednostki;
2)
wykaz stanowisk ujętych w etacie jednostki zmilitaryzowanej z uwzględnieniem kwalifikacji wymaganych do ich zajmowania;
3)
stanowiska ujęte w etacie jednostki zmilitaryzowanej, na które nie nadano przydziału;
4)
odpowiednio dane pracowników zatrudnionych w jednostce przewidzianej do militaryzacji lub osób służących w jednostce zmilitaryzowanej, którym nadano przydziały na stanowiska wymienione w wykazie, o którym mowa w pkt 2, obejmujące: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, numer PESEL, adres zamieszkania oraz serię i nr karty przydziału.
3. 
W zapotrzebowaniu można wskazać pracodawcę, który zatrudnia pracowników o kwalifikacjach przydatnych do obsady stanowisk ujętych w etacie jednostki zmilitaryzowanej, lub osoby o odpowiednich kwalifikacjach.
4. 
Po otrzymaniu zapotrzebowania szef wojskowego centrum rekrutacji analizuje możliwości ukompletowania stanowisk ujętych w etacie jednostki zmilitaryzowanej, na które nie nadano przydziału, osobami znajdującymi się w ewidencji wojskowej lub może zwrócić się do kierowników właściwych urzędów pracy oraz pracodawców o wskazanie osób spełniających warunki do nadania przydziałów na stanowiska określone w zapotrzebowaniu.
5. 
Szef wojskowego centrum rekrutacji, w terminie do 30 dni od otrzymania zapotrzebowania, na podstawie danych uzyskanych oraz danych zawartych w ewidencji wojskowej przekazuje kierownikowi jednostki składającemu zapotrzebowanie listę osób spełniających wymagania do nadania przydziału.
6. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej wspólnie z szefem wojskowego centrum rekrutacji dokonują ustalenia przeznaczenia osób do nadania przydziałów.
7. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej nadaje przydziały osobom, o których mowa w ust. 6.
8. 
Nadanie przydziału szef wojskowego centrum rekrutacji ujmuje w prowadzonej ewidencji wojskowej.
§  9. 
1. 
W karcie przydziału określa się:
1)
miejsce i datę jej wydania;
2)
organ wydający;
3)
numer identyfikacyjny jednostki zmilitaryzowanej;
4)
imię i nazwisko, imię ojca, nr PESEL, adres zamieszkania osoby, której wydano kartę przydziału;
5)
informację dla posiadacza karty przydziału;
6)
adnotacje o służbie w jednostce zmilitaryzowanej, w tym daty i miejsca zgłoszenia się do służby oraz zwolnienia ze służby;
7)
datę i podpis osoby otrzymującej kartę przydziału.
2. 
Wzór karty przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIK

KARTA PRZYDZIAŁU ORGANIZACYJNO-MOBILIZACYJNEGO

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2010 r. w sprawie nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych do jednostek zmilitaryzowanych (Dz. U. poz. 234), które w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 794) utraciło moc z dniem 23 kwietnia 2022 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1197

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych oraz sporządzania zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych.
Data aktu: 24/05/2022
Data ogłoszenia: 06/06/2022
Data wejścia w życie: 07/06/2022