Rodzaje prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz współdziałania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z jednostką organizacyjną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwą w sprawach geodezji i kartografii.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 26 maja 2010 r.
w sprawie rodzajów prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz współdziałania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z jednostką organizacyjną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwą w sprawach geodezji i kartografii

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa rodzaje prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz szczegółowe zasady współdziałania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z jednostką organizacyjną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwą w sprawach geodezji i kartografii, w zakresie wykonywania tych prac, a także wzajemnego przekazywania materiałów.
§  2.
Dla obronności i bezpieczeństwa państwa mają znaczenie następujące rodzaje prac geodezyjnych i kartograficznych:
1)
zakładanie i modernizowanie podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych;
2)
tworzenie i aktualizowanie zbiorów danych dotyczących podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych;
3)
sporządzanie, drukowanie i aktualizowanie map topograficznych w skalach: 1 : 25 000, 1 : 50 000, 1:100 000 oraz map przeglądowo-topograficznych w skalach: 1 : 250 000, 1: 500 000, 1 : 1 000 000;
4)
pomiary i opracowania grawimetryczne i magnetyczne;
5)
wykonywanie fotogrametrycznych i teledetekcyjnych zdjęć lotniczych;
6)
pomiary i opracowania fotogrametryczne z wykorzystaniem zdjęć lotniczych i zobrazowań satelitarnych;
7)
opracowywanie, drukowanie i aktualizowanie map lotniczych w skalach: 1 : 50 000, 1 : 250 000, 1 : 500 000, 1 : 1 000 000, 1 : 2 000 000;
8)
prowadzenie państwowego rejestru granic oraz powierzchni jednostek podziału terytorialnego kraju;
9)
tworzenie i aktualizowanie systemów informacji geograficznej (GIS) oraz systemów informacji o terenie (SIT);
10)
wykonywanie pomiarów w oparciu o serwisy systemu wspomagania precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego ASG-EUPOS.
§  3.
Organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej współdziałają z Zarządem Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jako jednostką organizacyjną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwą w sprawach geodezji i kartografii, w zakresie wykonywania prac, o których mowa w § 2.
§  4.
1.
Główny Geodeta Kraju i Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego mogą przekazywać sobie wzajemnie nieodpłatnie materiały pochodzące odpowiednio z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz z wojskowego zasobu geograficznego.
2.
Materiały, o których mowa w ust. 1, spełniające wymogi określone w przepisach dotyczących gromadzenia materiałów geodezyjnych i kartograficznych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz w wojskowym zasobie geograficznym zostają włączone do odpowiednich zasobów.
3.
Główny Geodeta Kraju i Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego prowadzą na bieżąco, każdy w swoim zakresie, ewidencję przekazywanych wzajemnie opracowań i materiałów.
§  5.
1.
Główny Geodeta Kraju i Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego informują się wzajemnie do dnia 31 października każdego roku o zamierzeniach na rok następny w zakresie wykonywania prac określonych w § 2.
2.
Główny Geodeta Kraju i Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego informują się wzajemnie do dnia 31 marca każdego roku o zakresie wykonania w roku poprzednim prac określonych w § 2.
§  6.
Przy realizacji prac, o których mowa w § 2, wykonywanych w ramach współdziałania, Główny Geodeta Kraju i Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego mogą stosować standardy techniczne wynikające z międzynarodowych zobowiązań w zakresie geodezji i kartografii podjętych przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej lub Ministra Obrony Narodowej albo, z ich upoważnienia, odpowiednio przez Głównego Geodetę Kraju lub Szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
§  7.
1.
Ze względu na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa Główny Geodeta Kraju i Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego mogą wspólnie realizować prace, o których mowa w § 2, uwzględniając przy tym potrzeby administracji publicznej oraz możliwości ekonomiczne i posiadane środki techniczne.
2.
Wspólna realizacja prac, o których mowa w § 2, odbywa się na podstawie umów lub porozumień określających w szczególności: merytoryczny zakres prac, obszary ich realizacji, podział zadań, terminy realizacji, standardy techniczne oraz prawa przynależne stronom.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 8 lutego 2001 r. w sprawie rodzajów prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz szczegółowych zasad współdziałania między Służbą Geodezyjną i Kartograficzną i Służbą Topograficzną Wojska Polskiego w zakresie wykonywania tych prac, a także wzajemnego przekazywania materiałów (Dz. U. Nr 14, poz. 133).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1217, z 2007 r. Nr 21, poz. 125, z 2008 r. Nr 201, poz. 1237 i Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 31, poz. 206, Nr 42, poz. 334, Nr 98, poz. 817 i Nr 157, poz. 1241 oraz z 2010 r. Nr 76, poz. 489 i Nr 106, poz. 675.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.109.718

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaje prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz współdziałania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z jednostką organizacyjną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwą w sprawach geodezji i kartografii.
Data aktu: 26/05/2010
Data ogłoszenia: 22/06/2010
Data wejścia w życie: 23/07/2010