System teleinformatyczny przemieszczania wyrobów akcyzowych na terytorium kraju.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 24 lutego 2009 r.
w sprawie systemu teleinformatycznego przemieszczania wyrobów akcyzowych na terytorium kraju

Na podstawie art. 46 ust. 7 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób funkcjonowania systemu teleinformatycznego przemieszczania wyrobów akcyzowych na terytorium kraju, zwanego dalej "systemem";
2)
szczegółowe wymogi, jakie powinny spełniać dokumenty w formie elektronicznej przesyłane w systemie;
3)
szczegółowy sposób stosowania i dokumentowania przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy przy użyciu dokumentów w formie elektronicznej przesyłanych w systemie, w szczególności sposób obiegu administracyjnego dokumentu towarzyszącego w formie elektronicznej, a także sposób potwierdzania odbioru wyrobów akcyzowych przez podmioty dokonujące przemieszczeń wyrobów akcyzowych;
4)
procedury szczególne w przypadku awarii systemu lub systemów współpracujących:
a)
SEED - komputerowa baza danych zawierająca wykaz podatników prowadzących składy podatkowe, miejsc zatwierdzonych jako składy podatkowe oraz zarejestrowanych handlowców,
b)
OSOZ - Ogólnopolski System Obsługi Zabezpieczeń i Pozwoleń,
c)
ISZTAR - System Zintegrowanej Taryfy Celnej.
§  2.
1.
System umożliwia przesyłanie administracyjnego dokumentu towarzyszącego oraz innych dokumentów w formie elektronicznej pomiędzy podmiotem wysyłającym wyroby akcyzowe, organem podatkowym i podmiotem odbierającym te wyroby, generowanych w związku z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na terytorium kraju.
2.
Użytkownicy systemu dokonują rozliczenia zabezpieczenia akcyzowego w sposób elektroniczny przy przemieszczeniu wyrobów akcyzowych dokonywanym przy pomocy systemu.
§  3.
Administracyjny dokument towarzyszący w formie elektronicznej zawiera identyczne dane jak administracyjny dokument towarzyszący w formie papierowej i jest stosowany zgodnie z warunkami określonymi dla tego dokumentu w formie papierowej.
§  4.
1.
Podmiot wysyłający wyroby akcyzowe generuje w systemie:
1)
powiadomienie o planowanym przemieszczeniu wyrobów akcyzowych i administracyjny dokument towarzyszący w formie elektronicznej, przed rozpoczęciem przemieszczenia wyrobów akcyzowych;
2)
powiadomienie o zmianie miejsca przeznaczenia, w przypadku zmiany w trakcie przemieszczenia wyrobów akcyzowych podmiotu odbierającego te wyroby, wymienionego w administracyjnym dokumencie towarzyszącym w formie elektronicznej.
2.
Podmiot odbierający wyroby akcyzowe generuje w systemie:
1)
powiadomienie o przybyciu przemieszczanych wyrobów akcyzowych po zakończeniu przemieszczenia;
2)
raport odbioru wyrobów akcyzowych po zakończeniu przemieszczenia.
3.
Organ podatkowy generuje w systemie:
1)
informację o podjęciu kontroli w miejscu wysyłki i odbioru lub o jej braku;
2)
informację o przydzieleniu osoby do kontroli;
3)
informację o wynikach kontroli w miejscu wysyłki lub odbioru;
4)
anulowanie administracyjnego dokumentu towarzyszącego w formie elektronicznej przed rozpoczęciem przemieszczenia wyrobów akcyzowych, w przypadku gdy podmiot zaniecha dokonania przemieszczenia wyrobów akcyzowych;
5)
informację o przydzieleniu osoby do manualnego obciążenia zabezpieczenia akcyzowego;
6)
informację o rejestracji zdarzenia w trakcie transportu;
7)
informację o zgłoszeniu ryzyka przesyłki;
8)
powiadomienie o planowanej przesyłce, administracyjny dokument towarzyszący w formie elektronicznej, powiadomienie o zmianie miejsca przeznaczenia, powiadomienie o przybyciu przesyłki oraz raport odbioru w przypadku procedury awaryjnej;
9)
dodatkowe zarejestrowanie administracyjnych dokumentów towarzyszących w systemie, w przypadku procedury awaryjnej;
10)
wyszukanie administracyjnych dokumentów towarzyszących w formie elektronicznej;
11)
zmianę osoby wyznaczonej do wykonania zadania.
4.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegają weryfikacji przez system. O poprawności tych dokumentów powiadamiany jest podmiot, który przesłał te dokumenty w formie elektronicznej.
§  5.
Podmiot wysyłający i odbierający wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy jest obowiązany do przechowywania administracyjnych dokumentów towarzyszących w formie elektronicznej wygenerowanych w systemie, zapisanych na informatycznych nośnikach danych lub w formie wydruku przez okres, o którym mowa w art. 41 ust. 13 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.
§  6.
1.
W przypadku wystąpienia awarii systemu lub systemów współpracujących przed rozpoczęciem przemieszczenia wyrobów akcyzowych stosuje się wyłącznie administracyjny dokument towarzyszący w formie papierowej oraz oryginał potwierdzenia złożenia zabezpieczenia akcyzowego. W przypadku wystąpienia awarii po rozpoczęciu przemieszczenia wyrobów akcyzowych zakończenie przemieszczenia w systemie może nastąpić wyłącznie po usunięciu awarii systemu.
2.
W przypadku awarii systemu OSOZ po rozpoczęciu przemieszczenia wyrobów akcyzowych przemieszczenie może zostać zakończone w systemie, natomiast zabezpieczenie akcyzowe jest zwalniane po przywróceniu pracy systemu OSOZ.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2009 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.32.230

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: System teleinformatyczny przemieszczania wyrobów akcyzowych na terytorium kraju.
Data aktu: 24/02/2009
Data ogłoszenia: 27/02/2009
Data wejścia w życie: 01/03/2009