Wzór wniosku o wpisanie do wykazu jednostek doświadczalnych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I INFORMATYZACJI1)
z dnia 29 lipca 2005 r.
w sprawie wzoru wniosku o wpisanie do wykazu jednostek doświadczalnych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach

Na podstawie art. 23 ust. 4 ustawy z dnia 21 stycznia 2005 r. o doświadczeniach na zwierzętach (Dz. U. Nr 33, poz. 289) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wzór wniosku o wpisanie do wykazu jednostek doświadczalnych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach, który jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  2.
Traci moc rozporządzenie Ministra Nauki z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie trybu składania wniosków o umieszczenie w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń i testów na zwierzętach i o skreślenie z tego wykazu (Dz. U. Nr 138, poz. 1317).
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Nauki i Informatyzacji kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Informatyzacji (Dz. U. Nr 134, poz. 1431).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

WNIOSEK

o wpisanie do wykazu jednostek doświadczalnych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach

1. Dane jednostki doświadczalnej

1) Nazwa jednostki 2) Rok powstania jednostki
3) Siedziba jednostki
4) Adres

telefon, faks, e-mail, strona www

5) Status jednostki1)

2. Dane kierownika jednostki doświadczalnej

1) Imię: 2) Nazwisko:
3) Tytuł naukowy lub stopień naukowy: 4) Stanowisko:

3. Dane osób nadzorujących doświadczenia

1) Imię: 2) Nazwisko:
3) Tytuł naukowy lub stopień naukowy: 4) Stanowisko:
1) Imię: 2) Nazwisko:
3) Tytuł naukowy lub stopień naukowy: 4) Stanowisko:

4. Informacja o głównych kierunkach prac jednostki doświadczalnej.

5. Informacje o prowadzeniu hodowli zwierząt laboratoryjnych lub utrzymywaniu zwierząt doświadczalnych2).

6. Uzasadnienie konieczności przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach.

7. Informacja o liczbie osób zatrudnionych w jednostce doświadczalnej, posiadających wymagane kwalifikacje i zezwolenie indywidualne na prowadzenie doświadczeń w tej jednostce.

............ Pieczęć .............................

data (podpis kierownika jednostki)

UWAGA

1. Do wniosku dołącza się dokumenty, o których mowa w art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 21 stycznia 2005 r. o doświadczeniach na zwierzętach, tj.:

1) zaświadczenie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o spełnieniu przez jednostkę doświadczalną warunków utrzymywania zwierząt doświadczalnych;

2) poświadczone za zgodność z oryginałami kopie dokumentów potwierdzających kwalifikacje osób nadzorujących doświadczenia.

2. Wniosek składa się w dwóch egzemplarzach oraz w formie elektronicznej w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji, 00-529 Warszawa, ul. Wspólna 1/3.

Wniosek niespełniający wymagań formalnych nie będzie rozpatrywany.

3. Wpisanie do wykazu jednostek doświadczalnych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach nie jest zezwoleniem na prowadzenie tych doświadczeń.

______

1) Jednostki doświadczalne wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 21 stycznia 2005 r. o doświadczeniach na zwierzętach wpisują odpowiednio:

- szkoła wyższa, wydział, instytut, inna jednostka organizacyjna szkoły wyższej,

- jednostka badawczo-rozwojowa,

- placówka naukowa PAN,

- urzędowe laboratorium weterynaryjne podległe wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii w ........ .

Jednostki doświadczalne wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 21 stycznia 2005 r. o doświadczeniach na zwierzętach wpisują status jednostki (formę prawną) zgodnie z dokumentami z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego lub z ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminę oraz dołączają kopię dokumentu dotyczącego wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub do ewidencji gminy.

2) Jednostka doświadczalna przedstawia opis obiektów hodowlanych, obiektów do przetrzymywania zwierząt, w tym:

- adres,

- imię i nazwisko kierownika oraz adres (telefon, faks, e-mail) obiektów hodowlanych, obiektów do utrzymywania zwierząt,

- warunki hodowli, przetrzymywania zwierząt (opis pomieszczeń, sprzętu i wyposażenia), warunki zoohigieniczne (temperatura, wilgotność),

- kwalifikacje osób sprawujących opiekę nad zwierzętami,

- sposób zapewnienia opieki weterynaryjnej,

- kopię zezwolenia powiatowego lekarza weterynarii na prowadzenie hodowli zwierząt laboratoryjnych.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.153.1274

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzór wniosku o wpisanie do wykazu jednostek doświadczalnych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach.
Data aktu: 29/07/2005
Data ogłoszenia: 12/08/2005
Data wejścia w życie: 27/08/2005