Zm.: rozporządzenie w sprawie określenia warunków, jakie muszą spełniać urzędowe rynki giełdowe oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tych rynkach.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 września 2002 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia warunków, jakie muszą spełniać urzędowe rynki giełdowe oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tych rynkach.

Na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2001 r. w sprawie określenia warunków, jakie muszą spełniać urzędowe rynki giełdowe oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tych rynkach (Dz. U. Nr 86, poz. 939) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. Do obrotu na urzędowym rynku giełdowym mogą być dopuszczone kwity depozytowe, jeżeli akcje, w związku z którymi kwity te zostały wystawione, zostały dopuszczone do obrotu na zagranicznym rynku regulowanym.";

2)
§ 9-11 otrzymują brzmienie:

"§ 9. Spółka prowadząca urzędowy rynek giełdowy zapewnia upowszechnianie informacji dotyczących transakcji i obrotów na tym rynku, zawierających co najmniej następujące dane:

1) pięć najlepszych ofert kupna i ofert sprzedaży, z uwzględnieniem liczby zleceń oraz skumulowanego wolumenu zleceń przy danym poziomie cenowym - w stosunku do ofert zamieszczanych w arkuszu zleceń,

2) wielkość obrotów w ujęciu ilościowym oraz cenę i czas zawarcia transakcji - dla każdej transakcji zawartej na sesji giełdowej,

3) wielkość obrotów w ujęciu ilościowym oraz cenę zawarcia transakcji - dla każdej transakcji zawartej poza sesją giełdową (transakcji pakietowej),

4) kursy otwarcia i zamknięcia, kursy minimalny i maksymalny oraz wielkość obrotów w ujęciu wartościowym i ilościowym - dla papierów wartościowych notowanych w systemie notowań ciągłych,

5) kursy jednolite oraz wielkość obrotów w ujęciu wartościowym i ilościowym - dla papierów wartościowych notowanych w systemie notowań jednolitych,

6) wartość indeksów obliczanych przez spółkę, które są podstawą do określenia ceny (wartości) papierów wartościowych będących prawami pochodnymi,

7) dzienną i ostateczną cenę rozliczeniową - dla papierów wartościowych będących prawami pochodnymi.

§ 10. Upowszechnianie informacji, o których mowa w:

1) § 9 pkt 1 - następuje w czasie rzeczywistym,

2) § 9 pkt 2 - następuje niezwłocznie po zawarciu transakcji,

3) § 9 pkt 3 - następuje najpóźniej przed rozpoczęciem następnej sesji,

4) § 9 pkt 4, 5 i 7 - następuje niezwłocznie po zakończeniu sesji,

5) § 9 pkt 6 - następuje zgodnie z zasadami konstrukcji danego indeksu, jednak co najmniej raz dziennie - niezwłocznie po zakończeniu sesji.

§ 11. 1. Informacje, o których mowa w § 9, są upowszechniane w formie drukowanej lub elektronicznej, w tym przekazywane odpłatnie do agencji informacyjnej, o której mowa w art. 81 ust. 1a ustawy, na podstawie umowy zawartej między tą agencją a spółką prowadzącą urzędowy rynek giełdowy.

2. W przypadku upowszechniania informacji, o których mowa w § 9 pkt 4, 5 i 7, w formie elektronicznej na elektronicznych nośnikach informacji lub w sieciach teleinformatycznych, spółka prowadząca urzędowy rynek giełdowy zapewnia zabezpieczenie publikowanych informacji w sposób uniemożliwiający dokonanie w nich zmian przez osoby nieuprawnione.

3. W przypadku stwierdzenia wprowadzenia przez osoby nieuprawnione zmian do udostępnionych w sieciach teleinformatycznych informacji, o których mowa w § 9 pkt 4, 5 i 7, spółka prowadząca urzędowy rynek giełdowy zapewnia dokonanie ich korekty z jednoczesnym wskazaniem, kiedy taka zmiana została wykryta, a także które informacje zostały zmienione oraz kiedy miała miejsce korekta.";

3)
§ 16 otrzymuje brzmienie:

"§ 16. Papiery wartościowe, które, przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, o którym mowa w art. 90 ust. 4 ustawy, zostały dopuszczone do obrotu na regulowanym rynku giełdowym, stają się, bez konieczności składania wniosku, przedmiotem obrotu na urzędowym rynku giełdowym, począwszy od dnia następującego po dniu, w którym właściwy organ spółki prowadzącej urzędowy rynek giełdowy, w odniesieniu do tych papierów wartościowych i ich emitentów, stwierdził spełnienie kryteriów i warunków wynikających z przepisów niniejszego rozporządzenia lub, mimo ich braku, stwierdził istnienie przesłanek, o których mowa w § 2 ust. 4.".

§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.150.1241

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie określenia warunków, jakie muszą spełniać urzędowe rynki giełdowe oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tych rynkach.
Data aktu: 03/09/2002
Data ogłoszenia: 16/09/2002
Data wejścia w życie: 01/10/2002