Szczegółowe zasady prowadzenia rejestru pracowniczych programów emerytalnych oraz terminy i tryb wydawania wypisów z rejestru.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 11 maja 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia rejestru pracowniczych programów emerytalnych oraz terminów i trybu wydawania wypisów z rejestru. *

Na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 932) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rejestr pracowniczych programów emerytalnych składa się z ksiąg rejestrowych.
2.
Dla każdego pracowniczego programu emerytalnego prowadzi się oddzielną księgę rejestrową.
§  2.
1.
Księga rejestrowa składa się z rubryk, do których wpisuje się:
1)
numer kolejny wpisu,
2)
nazwę (firmę), siedzibę i adres pracodawcy oraz adres do korespondencji,
3)
numer REGON pracodawcy,
4)
informację, czy pracowniczy program emerytalny jest wspólny, czy też nie,
5)
formę pracowniczego programu emerytalnego,
6)
nazwę (firmę) zakładu ubezpieczeń na życie, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na życie, funduszu inwestycyjnego lub pracowniczego funduszu emerytalnego, który będzie zarządzać gromadzonymi środkami,
7)
warunki uczestnictwa w programie zawarte w zakładowej umowie emerytalnej,
8) 1
informację o zmianie zakładowej umowy emerytalnej, ze wskazaniem paragrafów objętych zmianą, wraz z datą wejścia w życie tej zmiany,
9) 2
numer akt, datę dokonania wpisu, podpis kierownika komórki organizacyjnej, która dokonuje wpisu,
10)
uwagi o toczącym się postępowaniu administracyjnym lub sądowym w sprawie dotyczącej postępowania rejestrowego pracowniczego programu emerytalnego.
2.
Wzór księgi rejestrowej stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  3.
Księgi rejestrowe nie mogą być wynoszone poza miejsce ich przechowywania.
§  4.
Niezależnie od księgi rejestrowej dla każdego pracowniczego programu emerytalnego prowadzi się odrębne akta rejestrowe, obejmujące dokumenty stanowiące podstawę wpisu oraz dotyczące postępowania rejestrowego.
§  5.
Dokumenty źródłowe, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 932), załączone do wniosku o wpis pracowniczego programu emerytalnego do rejestru, powinny być dołączone w oryginałach albo w uwierzytelnionych urzędowo odpisach lub wyciągach.
§  6.
1.
Wpisu do rejestru dokonuje się na podstawie decyzji Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. Numer kolejny wpisu w księdze rejestrowej odnotowuje się na wniosku o wpis i na dokumentach stanowiących podstawę wpisu.
2.
Wykreślenie wpisu jest również wpisem.
§  7.
Wypisy z rejestru wydaje się osobie mającej interes prawny w ich uzyskaniu, w terminie 14 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku do Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

ZAŁĄCZNIK  3

WZÓR KSIĘGI REJESTROWEJ

Numer kolejny wpisu Nazwa (firma), siedziba i adres pracodawcy oraz adres do korespondencji Numer REGON pracodawcy Informacja, czy pracowniczy program emerytalny jest wspólny, czy też nie Forma pracowniczego programu emerytalnego Nazwa (firma) zakładu ubezpieczeń na życie, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na życie, funduszu inwestycyjnego lub pracowniczego funduszu emerytalnego, który będzie zarządzać gromadzonymi środkami Warunki uczestnictwa w programie zawarte w zakładowej umowie emerytalnej Wzmianki o zmianie zakładowej umowy emerytalnej, ze wskazaniem paragrafów objętych zmianą, wraz z datą wejścia w życie tej zmiany Numer akt, data dokonania wpisu, podpis kierownika komórki organizacyjnej, która dokonuje wpisu Uwagi o toczącym się postępowaniu administracyjnym lub sądowym w sprawie dotyczącej postępowania rejestrowego pracowniczego programu emerytalnego
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
* Z dniem 1 kwietnia 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U.01.60.623), w brzmieniu ustalonym przez art. 47 pkt 2 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253).
1 § 2 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2000 r. (Dz.U.00.62.731) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2000 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2000 r. (Dz.U.00.62.731) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2000 r.
3 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2000 r. (Dz.U.00.62.731) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2000 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.62.396

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady prowadzenia rejestru pracowniczych programów emerytalnych oraz terminy i tryb wydawania wypisów z rejestru.
Data aktu: 11/05/1998
Data ogłoszenia: 20/05/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999