Regulamin wykonywania kary aresztu wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 sierpnia 1998 r.
w sprawie regulaminu wykonywania kary aresztu wojskowego.

Na podstawie art. 249 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. Nr 90, poz. 557 i Nr 160, poz. 1083) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Karę aresztu wojskowego wykonuje się według przepisów regulaminu wykonywania kary pozbawienia wolności i innych przepisów dotyczących wykonywania tej kary, ze zmianami wynikającymi z niniejszego rozporządzenia.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "skazanych", należy przez to rozumieć skazanych na karę aresztu wojskowego.
3.
Skazanych obowiązują zasady żołnierskiego zachowania się, dotyczące oddawania honorów, wzajemnego zwracania się do siebie, składania meldunków i służbowego przedstawiania się, oraz przepisy musztry indywidualnej i zespołowej określone w odrębnych przepisach.
§  2.
W okresie umieszczenia skazanego w celi przejściowej oddzielnie rozmieszcza się:
1)
oficerów i chorążych,
2)
podoficerów zawodowych, służby nadterminowej i okresowej,
3)
pozostałych żołnierzy.
§  3.
1.
Skazani odbywają karę w umundurowaniu wojskowym pozbawionym oznak i odznak wojskowych.
2.
Rodzaje przedmiotów mundurowych, skład zestawów ubiorczych oraz zasady i tryb ich bezpłatnego wydawania skazanym określają odrębne przepisy.
§  4.
1.
Organy wyznaczone przez Ministra Obrony Narodowej ustalają, w porozumieniu z Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej, programy szkolenia wojskowego, któremu podlegają skazani, oraz sprawują nadzór nad realizacją tych programów.
2.
Szkolenie wojskowe skazanych prowadzą żołnierze zawodowi wyznaczeni do wykonywania zadań poza wojskiem na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Żołnierze, o których mowa w ust. 2, są przełożonymi skazanych w zakresie wykonywanych przez nich czynności związanych ze szkoleniem wojskowym. Żołnierze ci uczestniczą w posiedzeniach komisji penitencjarnej.
4.
Skazani, zwłaszcza oficerowie i chorążowie, mogą zostać obowiązani do realizowania programu szkolenia wojskowego metodą samokształcenia.
5.
Do pomocy w szkoleniu wojskowym mogą być wykorzystani również skazani mający odpowiednie kwalifikacje.
6.
Organy wojskowe wyznaczone przez Ministra Obrony Narodowej zapewniają niezbędne warunki do prowadzenia szkolenia wojskowego skazanych oraz zaspokajają bieżące potrzeby zakładu karnego w tym zakresie.
§  5.
Szczegółowy zakres zadań i czynności żołnierzy zawodowych wyznaczonych do prowadzenia szkolenia wojskowego skazanych określają odrębne przepisy.
§  6.
1.
W celu wykonywania zadań w zakresie szkolenia wojskowego oraz przestrzegania dyscypliny wojskowej można dokonywać podziału skazanych na grupy, odpowiednio do zasad wojskowej struktury organizacyjnej.
2.
Dyrektor zakładu karnego wyznacza starszych grup spośród skazanych wyróżniających się wzorowym zachowaniem i osiągających bardzo dobre wyniki w szkoleniu wojskowym, uwzględniając również posiadane przez nich stopnie wojskowe.
3.
Do zadań starszych grup należy w szczególności udzielanie właściwym przełożonym pomocy przy wykonywaniu przez nich zadań w zakresie szkolenia wojskowego.
§  7.
Dyrektor zakładu karnego, ustalając porządek wewnętrzny zakładu karnego, uwzględnia wymagania dyscypliny wojskowej oraz potrzeby szkolenia wojskowego skazanych.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1998 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.111.703

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin wykonywania kary aresztu wojskowego.
Data aktu: 18/08/1998
Data ogłoszenia: 26/08/1998
Data wejścia w życie: 01/09/1998