Wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasady i tryb ich przekazywania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 6 marca 1997 r.
w sprawie wykazu bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasad i trybu ich przekazywania.

Na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (Dz. U. Nr 152, poz. 722) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych oraz liczbę tych egzemplarzy określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Wydawca zobowiązany jest przekazać egzemplarze obowiązkowe w następujących terminach: Bibliotece Narodowej w ciągu 5 dni, a pozostałym bibliotekom w ciągu 14 dni od momentu zakończenia procesu produkcji publikacji.
2.
Producent filmu kinowego i telewizyjnego zobowiązany jest przekazać Filmotece Narodowej egzemplarz kopii filmu w ciągu 14 dni od momentu zakończenia procesu produkcji filmu.
§  3.
1.
Egzemplarze publikacji wyprodukowanych w całości lub częściowo za granicą dostarcza wydawca.
2.
Egzemplarze obowiązkowe publikacji wyprodukowanych za granicą dla wydawcy polskiego w kooperacji z wydawcą zagranicznym dostarcza wydawca polski bez względu na miejsce produkcji publikacji.
3.
Egzemplarze obowiązkowe publikacji wyprodukowanych w kraju wyłącznie dla wydawcy zagranicznego dostarcza bezpośredni producent.
§  4.
1.
Obowiązani do dostarczania egzemplarzy obowiązkowych dołączają do każdej przesyłki ich wykaz w dwóch egzemplarzach. Biblioteka zachowuje w aktach jeden egzemplarz wykazu, drugi zaopatruje w pieczęć oraz podpis i zwraca jako potwierdzenie odbioru.
2.
Jeżeli na publikacji nie jest podana wysokość nakładu, wydawca zobowiązany jest podać tę informację przy odpowiedniej pozycji wykazu dołączonego do przesyłki dla Biblioteki Narodowej. Biblioteka Narodowa korzysta z tych danych wyłącznie dla celów urzędowej statystyki wydawnictw i traktuje je jako poufne.
§  5.
1.
Jeden z dwóch egzemplarzy obowiązkowych przekazywanych Bibliotece Narodowej i Bibliotece Jagiellońskiej podlega wieczystemu archiwizowaniu.
2. 1
Egzemplarze obowiązkowe otrzymywane przez uprawnione biblioteki, z zastrzeżeniem ust. 1, a nie odpowiadające profilowi ich zbiorów, mogą być przez te biblioteki przekazywane nieodpłatnie bibliotekom wchodzącym w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, jeżeli wyrażą zgodę na ich przyjęcie oraz na pokrycie kosztów opłat pocztowych przesyłek.
§  6.
1.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Białymstoku zobowiązana jest przekazywać publikacje o tematyce regionalnej właściwym bibliotekom opracowującym bibliografię regionalną.
2.
Wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania publikacji o tematyce regionalnej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ BIBLIOTEK UPRAWNIONYCH DO OTRZYMYWANIA EGZEMPLARZY OBOWIĄZKOWYCH

Nazwa biblioteki
Biblioteka Narodowa Biblioteka Jagiellońska Biblioteka Uniwer-

sytetu im. M. Curie-Skłodow-

skiej w Lublinie

Biblioteka Uniwer-

sytetu Łódzkiego w Łodzi

Biblio-

teka Uniwer-

sytetu im. M. Kopernika w Toruniu

Biblio-

teka Uniwer-

sytetu im. A. Mickie-

wicza w Poznaniu

Biblio-

teka Uniwer-

sytetu Warszaw-

skiego w Warszawie

Biblio-

teka Uniwer-

sytetu Wrocław-

skiego we Wrocławiu

Biblio-

teka Śląska w Katowi-

cach

Biblio-

teka Publiczna m.st. Warszawy

Książnica Pomorska w Szczecinie Biblio-

teka Uniwer-

sytetu Gdańskiego

Biblio-

teka Katolic-

kiego Uniwer-

sytetu Lubel-

skiego

Biblio-

teka Uniwer-

sytetu Opol-

skiego

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Białym-

stoku**

Biblioteka Sejmowa w Warszawie Filmo-

teka Narodowa

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Lp. Rodzaje publikacji Liczba egzemplarzy obowiązkowych
1 Wszystkie publikacje z zastrzeżeniem wymienionych pod lp. 2-11 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
2 Dzienniki urzędowe organów administracji rządowej 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
3 Dokumenty audiowizualne 2 2
4 Publikacje zapisane na nośnikach elektronicznych 2 2
5 Publikacje polskich placówek za granicą* 2 2
6 Publikacje wydrukowane w Polsce na zlecenie zagranicznego wydawcy 1 1
7 Publikacje w nakładzie do 100 egz. oprócz wymienionych pod lp. 2 i 11 1 1
8 Oprogramowania komputerowe 1 1
9 Globusy 1
10 Publikacje brajlowskie 1
11 Kopia filmu kinowego i telewizyjnego 1
* Należą do nich przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne, placówki naukowe, kulturalne, handlowe itp.

** Publikacje o tematyce regionalnej podlegają przekazaniu bibliotekom opracowującym bibliografię regionalną (wymienionym w załączniku nr 2 do rozporządzenia).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ BIBLIOTEK UPRAWNIONYCH DO OTRZYMYWANIA PUBLIKACJI O TEMATYCE REGIONALNEJ

Lp. Nazwa biblioteki Zakres treściowy publikacji
1 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy Region Kujaw: województwa bydgoskie, toruńskie i włocławskie
2 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Gdańsku Region Pomorza Gdańskiego: województwo gdańskie
3 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach Region Ziemi Kieleckiej: województwa kieleckie i radomskie
4 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie Region Lubelszczyzny: województwa lubelskie, chełmskie, bialskopodlaskie i zamojskie
5 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie Region Warmii i Mazur: województwo olsztyńskie
6 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu Region Wielkopolski: województwa poznańskie, pilskie, kaliskie, gorzowskie i konińskie
7 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze Region Ziemi Lubuskiej: województwo zielonogórskie
1 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 maja 1999 r. (Dz.U.99.50.513) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 czerwca 1999 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.29.161

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasady i tryb ich przekazywania.
Data aktu: 06/03/1997
Data ogłoszenia: 27/03/1997
Data wejścia w życie: 27/03/1997