Zm.: rozporządzenie w sprawie wysokości i sposobu uiszczania opłat za udzielenie koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych i pocztowych oraz za udostępnienie dokumentacji przetargu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 27 sierpnia 1997 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości i sposobu uiszczania opłat za udzielenie koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych i pocztowych oraz za udostępnienie dokumentacji przetargu.

Na podstawie art. 20a ust. 2 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 675) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Łączności z dnia 9 października 1995 r. w sprawie wysokości i sposobu uiszczania opłat za udzielenie koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych i pocztowych oraz za udostępnienie dokumentacji przetargu (Dz. U. Nr 118, poz. 572) załącznik nr 1 otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

SPOSOBY OBLICZANIA WYSOKOŚCI OPŁAT ZA UDZIELENIE KONCESJI NA ŚWIADCZENIE USŁUG TELEKOMUNIKACYJNYCH

1. Wysokość opłaty, wyrażonej w ECU, za udzielenie podmiotowi koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych w sieci użytku publicznego, na której zakładanie i używanie posiada zezwolenie, oraz w przypadku gdy koncesji udziela się łącznie z takim zezwoleniem, określa się jako równą wartości O(uk) obliczonej, według zasad podanych w ust. 2, dla następujących usług telekomunikacyjnych:

1) telefonicznych świadczonych w sieci telefonicznej stacjonarnej,

2) telefonicznych świadczonych w cyfrowej sieci telefonii ruchomej,

3) przywoławczych,

4) transmisji danych,

5) polegających na zapewnianiu stałych połączeń typu "punkt-punkt" (dzierżawa łączy telekomunikacyjnych).

W przypadku udzielenia koncesji na świadczenie więcej niż jednej z wymienionych usług opłatę określa się jako równą najwyższej wartości O(uk) obliczonej odrębnie dla każdej z usług objętych koncesją.

2. Wartość O(uk) dla każdego rodzaju usług, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5, określa się następująco:

1) dla każdego rodzaju usług, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4: jako sumę opłat cząstkowych Oi(uk) dla każdej gminy usytuowanej na obszarze objętym koncesją1), według następującego wzoru:

Oi(uk) = LzxGzxWu

przy czym użyte we wzorze współczynniki oznaczają:

Lz - liczbę ludności2) wyrażoną w pełnych tysiącach, zamieszkującą na obszarze gminy objętej koncesją1),

Gz - gęstość zaludnienia2) na obszarze gminy objętej koncesją1),

Wu - współczynnik rodzaju usługi, wynoszący:

a) 0,6(Gtw/Gtk) - dla usług, o których mowa w ust. 1 pkt 1, gdzie: Gtw oznacza gęstość telefoniczną na obszarze objętym koncesją3) równą liczbie abonentów sieci telefonicznej stacjonarnej przypadających na 1.000 ludności4) oraz Gtk gęstość telefoniczną na obszarze Polski, równą liczbie abonentów sieci telefonicznej stacjonarnej przypadających na 1.000 ludności4),

b) 2,3 - dla usług, o których mowa w ust. 1 pkt 2,

c) 0,01 - dla usług, o których mowa w ust. 1 pkt 3,

d) 0,02 - dla usług, o których mowa w ust. 1 pkt 4.

2) dla usługi, o której mowa w ust. 1 pkt 5, wartość O(uk) określa się według następującego wzoru: O(uk) = 2.000 x Lw, przy czym Lw oznacza liczbę województw, na obszar których zostało wydane zezwolenie na zakładanie i używanie sieci, w której usługa może być świadczona.

______

1) W przypadku udzielenia koncesji na obszar mniejszy niż gmina lub na obszar zawierający część gminy - do obliczeń przyjmuje się dane dla całego obszaru gminy.

2) Według danych statystycznych corocznie publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, dotyczących powierzchni, ludności i gęstości zaludnienia w przekroju terytorialnym (wydawnictwo Głównego Urzędu Statystycznego pt. "Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym"), według stanu na dzień 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego o dwa lata rok udzielenia koncesji. Dane dotyczące liczby ludności zaokrągla się według ogólnie obowiązujących zasad.

3) W przypadku udzielenia koncesji na obszar mniejszy niż obszar województwa, do obliczeń przyjmuje się gęstość telefoniczną dla danego województwa.

4) Publikowaną w corocznym wydawnictwie Głównego Urzędu Statystycznego pt. "Łączność - wyniki działalności", według stanu na dzień 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego o dwa lata rok udzielenia koncesji.

3. Wysokość opłaty, wyrażonej w ECU, za udzielenie podmiotowi koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych w wydzielonej sieci telekomunikacyjnej, na której zakładanie i używanie posiada zezwolenie, oraz w przypadku gdy takie zezwolenie wydawane jest łącznie z koncesją, określa się jako sumę opłat O(uk) obliczonych według zasad podanych w ust. 4, odrębnie dla każdej z następujących usług telekomunikacyjnych:

1) telefonicznych świadczonych w stacjonarnych sieciach telefonicznych,

2) transmisji danych,

3) świadczonych w sieciach radiokomunikacji ruchomej lub sieciach dyspozytorsko-trankingowych,

4) polegających na transmisji sygnałów radiofonicznych lub telewizyjnych, za pomocą dosyłowych łączy naziemnych lub satelitarnych do urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych lub do sieci telewizji kablowej, metodą "punkt-punkt" lub "punkt-wiele punktów",

5) polegających na zapewnianiu stałych połączeń typu "punkt-punkt" (dzierżawa łączy telekomunikacyjnych).

4. Wartość O(uk) dla każdego rodzaju usług, o których mowa w ust. 3 pkt 1-5, określa się według następującego wzoru: O(uk) = SpxPsxLk, przy czym użyte we wzorze współczynniki oznaczają:

1) Sp - stawkę podstawową równą:

a) 100 - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 1,

b) 50 - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 2,

c) 20 - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 3,

d) 2.000 - w przypadku usług, o których mowa w ust. 3 pkt 4 i 5,

2) Ps - wartość równą liczbie:

a) łączy abonenckich - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 1,

b) portów abonenckich - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 2,

c) stacji bazowych - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 3,

d) województw, na których obszarze umieszczone są stacje odbiorcze (końcowe) sieci rozprowadzania sygnałów - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 4,

e) województw objętych zezwoleniem na zakładanie i używanie sieci, w której usługa może być realizowana - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 5,

3) Lk - wartość równą:

a) ekwiwalentnej liczbie kanałów radiowych o standardowym, dla danej stacji bazowej, odstępie międzykanałowym, w przypadku usługi o której mowa w ust. 3 pkt 3,

b) jedności - w pozostałych przypadkach.

5. Opłatę za udzielenie podmiotowi koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych, przy wykorzystaniu sieci telekomunikacyjnych lub części tych sieci, innych operatorów, działających na podstawie zezwolenia na zakładanie i używanie sieci telekomunikacyjnej, wydanego bez koncesji na świadczenie usług, określa się zgodnie z ust. 1-4.

6. Opłata za udzielenie podmiotowi koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych wymienionych w ust. 1 i 3, przy wykorzystaniu sieci telekomunikacyjnych lub części tych sieci, innych operatorów, działających na podstawie zezwolenia na zakładanie i używanie sieci telekomunikacyjnej wydanego łącznie z koncesją na świadczenie usług lub na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o łączności, wynosi 1% opłaty określonej zgodnie z ust. 1-4.

7. Wysokość opłaty wyrażonej w ECU, za udzielenie podmiotowi koncesji na świadczenie usługi telekomunikacyjnej polegającej na zapewnieniu przekazu sygnałów radiofonicznych lub telewizyjnych na rzecz uprawnionych nadawców programów radiowych i telewizyjnych za pomocą nadawczych urządzeń radiokomunikacyjnych przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych, określa się jako wartość O(uk) obliczoną według następującego wzoru: O(uk) = 5.000 x Ps, przy czym Ps oznacza liczbę województw, na których obszarze umieszczone są nadawcze urządzenia radiokomunikacyjne.

8. Opłata za udzielenie podmiotowi koncesji na świadczenie usługi dostępu do sieci Internet, przy wykorzystaniu sieci telekomunikacyjnych lub części tych sieci, innych operatorów działających na podstawie zezwolenia na zakładanie i używanie sieci telekomunikacyjnej, wydanego łącznie z koncesją na świadczenie usług lub na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o łączności, wynosi 200 ECU.

9. Wysokość opłaty wyrażonej w ECU za udzielenie podmiotowi koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych innych niż wymienione w ust. 1-8 wynosi:

a) krajowych:

- na obszarze jednego województwa 1.000 ECU,

- na obszarze nie przekraczającym pięciu województw 2.000 ECU,

- na obszarze nie przekraczającym dwudziestu pięciu województw 4.000 ECU,

- na obszarze większym niż dwadzieścia pięć województw 6.000 ECU,

b) międzynarodowych lub krajowych i międzynarodowych 10.000 ECU.

10. Opłaty, o których mowa w ust. 1-6, zaokrągla się do 100 ECU według ogólnie obowiązujących zasad.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.116.748

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie wysokości i sposobu uiszczania opłat za udzielenie koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych i pocztowych oraz za udostępnienie dokumentacji przetargu.
Data aktu: 27/08/1997
Data ogłoszenia: 01/10/1997
Data wejścia w życie: 16/10/1997