Zm.: rozporządzenie w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 września 1988 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty.

Na podstawie art. 82 i 86 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i 270 oraz z 1986 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 marca 1983 r. w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty (Dz. U. z 1985 r. Nr 40, poz. 197, z 1986 r. Nr 9, poz. 47 i Nr 33, poz. 158, z 1987 r. Nr 26, poz. 144 oraz z 1988 r. Nr 3, poz. 15) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Osiąganie przez emeryta lub rencistę wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy albo zatrudnienia sezonowego lub dorywczego nie powoduje zawieszenia prawa do świadczeń ani zmniejszenia ich wysokości, jeżeli osiągane wynagrodzenie nie przekroczy w okresie roku kalendarzowego 12-krotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce uspołecznionej w poprzednim roku, ustalonego i ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej "Monitor Polski" przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie odrębnych przepisów, zwanego dalej "dopuszczalną kwotą wynagrodzenia", z uwzględnieniem § 14.",

2)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Osiąganie przez emeryta lub rencistę dochodu z prowadzonego indywidualnego gospodarstwa rolnego lub z działów specjalnych produkcji rolnej powoduje zawieszenie prawa do świadczeń, jeżeli dochód jest osiągany z gospodarstwa rolnego, którego obszar ustalony na potrzeby podatku rolnego przekracza 10 ha przeliczeniowych, lub jeżeli dochód jest osiągany z działów specjalnych produkcji rolnej podlegających opodatkowaniu podatkiem rolnym według stopy procentowej wyższej niż 26%, chyba że gospodarstwo rolne (dział specjalny produkcji rolnej) jest prowadzone wspólnie z pełnoletnim członkiem rodziny albo stanowi współwłasność.",

3)
w § 9 po pkt 15 dodaje się pkt 16 w brzmieniu:

"16) pierwszego wdrożenia osiągnięć naukowych, technicznych i organizacyjnych w jednostkach innowacyjno-wdrożeniowych.",

4)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. 1. Nie powoduje zawieszenia prawa do świadczeń ani zmniejszenia ich wysokości osiąganie wynagrodzenia, niezależnie od jego wysokości, w uspołecznionym zakładzie pracy:

1) z tytułu zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy w zawodach deficytowych,

2) z tytułu zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy w zakładach usługowych wykonujących bezpośrednio usługi dla ludności, których wykaz ustali Minister Rynku Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej.

2. Minister Pracy i Polityki Socjalnej na wniosek terenowego organu administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego określi zawody deficytowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1.

3. W indywidualnych wypadkach, ze względu na szczególne kwalifikacje pracownika i potrzeby zakładu pracy, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na wniosek uspołecznionego zakładu pracy, może przyznać emerytowi lub renciście zatrudnionemu w tym zakładzie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy uprawnienia do osiągania wynagrodzenia bez zawieszania prawa do świadczeń lub zmniejszenia ich wysokości.

4. Nie powoduje zawieszenia prawa do świadczeń ani zmniejszenia ich wysokości osiąganie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy albo zatrudnienia sezonowego lub dorywczego przez emeryta lub rencistę, który ukończył 65 lat mężczyzna i 60 lat kobieta."

§  2.
W 1988 r. osiąganie przez emeryta lub rencistę wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy albo zatrudnienia sezonowego lub dorywczego nie powoduje zawieszenia prawa do świadczeń ani zmniejszenia ich wysokości, jeżeli osiągane wynagrodzenie łącznie w tym roku nie przekroczy kwoty 480.000 zł.
§  3.
Do czasu określenia zawodów deficytowych na podstawie § 14 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 marca 1983 r. w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty, w brzmieniu nadanym w § 1 pkt 4 niniejszego rozporządzenia, pozostają w mocy wykazy stanowisk w zawodach deficytowych stosowane na podstawie dotychczasowych przepisów.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że:
1)
§ 1 pkt 1 stosuje się do wynagrodzeń osiąganych przez emerytów i rencistów począwszy od dnia 1 stycznia 1989 r.,
2)
§ 1 pkt 2-4 stosuje się do wynagrodzeń (przychodów) osiąganych począwszy od dnia 1 stycznia 1988 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1988.33.252

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty.
Data aktu: 12/09/1988
Data ogłoszenia: 17/09/1988
Data wejścia w życie: 17/09/1988, 01/01/1988, 01/01/1989