Zm.: ustawa o podatku obrotowym.

USTAWA
z dnia 28 lipca 1983 r.
o zmianie ustawy o podatku obrotowym.

Art.  1.

W ustawie z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. Nr 53, poz. 338 i z 1976 r. Nr 40, poz. 232) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Opodatkowaniu podatkiem obrotowym podlega działalność wytwórcza, usługowa i handlowa, wykonywana na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez osoby fizyczne oraz nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.",

b)
w ust. 2 wyraz "zarobkowa" skreśla się,
c)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Działalność wymieniona w ust. 1 i 2 podlega opodatkowaniu, jeżeli wykonywana jest w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania świadczeń w sposób częstotliwy, aby mieć stąd główne lub uboczne źródła przychodów, chociażby nawet świadczenie było wykonane jednorazowo. Opodatkowaniu podlega również działalność polegająca chociażby na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytych.",

d)
w ust. 4 wyraz "zarobkowa" skreśla się;
2)
w art. 2 w ust. 1 i 2 wyraz "zarobkowej" skreśla się;
3)
w art. 3:
a)
w ust. 1:
-
pkt 10 skreśla się,
-
dotychczasowy pkt 11 otrzymuje oznaczenie pkt 10,
-
dotychczasowy pkt 12 otrzymuje oznaczenie pkt 11 oraz brzmienie:

"11) sprzedaż po cenach nominalnych znaków opłaty skarbowej, sądowej, notarialnej i paszportowej, znaczków pocztowych oraz urzędowych blankietów wekslowych",

-
dodaje się nowy pkt 12 w brzmieniu:

"12) sprzedaż wyrobów i usług na eksport",

b)
w ust. 3 powołanie "ust. 1 pkt 6 i 11" zastępuje się powołaniem "ust. 1 pkt 6 i 10";
4)
w art. 5 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) wykonywania działalności usługowej w zakresie wolnych zawodów";

5)
art. 8 otrzymuje brzmienie:

"Art. 8. 1. Przy czynnościach wynikających z umowy agencyjnej lub umowy zlecenia doraźnego pośrednictwa albo umowy komisu obrotem jest prowizja i inne wynagrodzenia za wykonane usługi, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Jeżeli agent lub przyjmujący zlecenie posiada towar lub nim dysponuje, obrotem jest należność, jaka by mu przypadła, gdyby działał we własnym imieniu i na własny rachunek, nawet gdy fakt posiadania towaru wynika z umowy między stronami.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do agentów działających w imieniu i na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej.

4. Jeżeli komisant przyjmuje zlecenia bez posiadania właściwego uprawnienia do wykonywania działalności w tym zakresie, obrotem jest całkowita suma należności, jaka by mu przypadła, gdyby działał na własny rachunek.";

6)
art. 10 otrzymuje brzmienie:

"Art. 10. 1. Stawki podatku obrotowego wynoszą od obrotów z działalności:

1) wytwórczej 10%,

2) usługowej 5%,

3) handlowej 5%.

2. Minister Finansów może, w drodze rozporządzenia, odpowiednio do wysokości stawek podatku obrotowego określonych dla jednostek gospodarki uspołecznionej, ustalać od obrotów z niektórych rodzajów działalności albo ze sprzedaży określonych wyrobów bądź grup wyrobów stawki podatku obrotowego:

1) niższe od wymienionych w ust. 1 oraz określać warunki stosowania tych stawek,

2) wyższe od wymienionych w ust. 1, nie przekraczające jednak 50% obrotu; ograniczenie to nie dotyczy wyrobów objętych szczególnym nadzorem podatkowym oraz wyrobów i usług luksusowych.

3. Jeżeli podatnik wykonuje różne rodzaje działalności, z których obrót podlega opodatkowaniu według różnych stawek, do obrotu z każdego rodzaju działalności stosuje się właściwą stawkę.

4. Minister Finansów określa, w drodze rozporządzenia, stawki podatku obrotowego od obrotów z działalności gospodarczej prowadzonej na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez osoby fizyczne i prawne mające miejsce zamieszkania lub pobytu albo siedzibę za granicą oraz przez obywateli państw obcych mających kartę stałego pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, odpowiednio do wysokości tych stawek określonych dla polskich uspołecznionych i nie uspołecznionych podmiotów gospodarczych.";

7)
po art. 10 dodaje się art. 10a w brzmieniu:

"Art. 10a. 1. Kwotę należnego podatku obrotowego obniża się o kwotę podatku obrotowego zapłaconego w cenie zużytych przy wykonywaniu działalności surowców i materiałów zakupionych w uspołecznionych jednostkach produkcyjnych i handlu zaopatrzeniowego, w tym także w spółdzielniach rzemieślniczych. Warunkiem zastosowania obniżki jest posiadanie rachunku stwierdzającego zakup surowców i materiałów oraz prowadzenie przez podatnika kontroli ilościowej przychodu i rozchodu tych surowców i materiałów.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w wypadkach, gdy także jednostki gospodarki uspołecznionej nabywają dane surowce i materiały po cenach z podatkiem obrotowym.";

8)
w art. 11:
a)
dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1, a ponadto w przepisie tym:
-
po pkt 2 dodaje się nowy pkt 3 w brzmieniu:

"3) określać wypadki, w których obrotem jest wartość towarów",

-
dotychczasowe pkt 3-5 skreśla się,
b)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Minister Finansów, w drodze rozporządzenia, określa wykaz wolnych zawodów, o których mowa w art. 5 pkt 1."

Art.  2.

Opodatkowanie obrotów osiągniętych w okresie do dnia wejścia w życie ustawy następuje według przepisów dotychczasowych.

Art.  3.

Minister Finansów ogłosi w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy o podatku obrotowym, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zachowaniem ciągłej numeracji artykułów, ustępów i punktów.

Art.  4.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1983 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.42.186

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zm.: ustawa o podatku obrotowym.
Data aktu: 28/07/1983
Data ogłoszenia: 29/07/1983
Data wejścia w życie: 01/08/1983