Warunki zdrowia wymagane od osób wykonujących rybołówstwo morskie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 7 sierpnia 1963 r.
w sprawie warunków zdrowia wymaganych od osób wykonujących rybołówstwo morskie.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rybołówstwo morskie mogą wykonywać osoby, które nie są dotknięte stanami chorobowymi i ułomnościami określonymi w załączniku do rozporządzenia.
§  2.
1.
Osoby zamierzające wykonywać rybołówstwo morskie podlegają wstępnym badaniom stanu zdrowia.
2.
Osoby wykonujące rybołówstwo morskie podlegają okresowym badaniom stanu zdrowia.
3.
Jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie co do stanu zdrowia osoby wykonującej rybołówstwo morskie, zwłaszcza w związku z przebytą chorobą, osoba ta na żądanie portowego inspektora sanitarnego jest obowiązana poddać się badaniu kontrolnemu w każdym czasie.
§  3.
1.
Badania stanu zdrowia (§ 2) przeprowadzają obwodowe przychodnie portowe właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osób podlegających tym badaniom.
2.
Badania (ust. 1) obejmują ogólne badania lekarskie, badanie słuchu, wzroku, stanu uzębienia, badanie rentgenowskie klatki piersiowej, badanie na nosicielstwo zarazków schorzeń jelitowych, a ponadto - w miarę potrzeby - inne badania dodatkowe lub specjalistyczne.
3.
Jeżeli obwodowa przychodnia portowa nie może we własnym zakresie wykonać potrzebnych badań dodatkowych lub specjalistycznych, wówczas kieruje badanego do innego zakładu społecznego służby zdrowia.
4.
Obwodowa przychodnia portowa wpisuje wyniki badań do indywidualnych kart zdrowia.
§  4.
1.
Na podstawie wyników badania (§ 2) portowy inspektor sanitarny wystawia świadectwo zdrowia stwierdzające zdolność lub niezdolność ze względu na stan zdrowia osoby badanej do wykonywania rybołówstwa morskiego.
2.
Świadectwo zdrowia jest ważne przez okres 2 lat licząc od dnia wystawienia.
§  5.
1.
Osoba, która w wyniku badania okresowego lub kontrolnego została przez portowego inspektora sanitarnego uznana za niezdolną do wykonywania rybołówstwa morskiego, może wystąpić do wojewódzkiego inspektora sanitarnego o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego.
2.
Wniosek uzupełniony posiadaną dokumentacją lekarską składa się za pośrednictwem właściwego portowego inspektora sanitarnego w terminie 14 dni od dnia doręczenia osobie badanej świadectwa zdrowia.
§  6.
Ponowne badanie lekarskie przeprowadza na zlecenie wojewódzkiego inspektora sanitarnego wojewódzka przychodnia (poradnia) przemysłowa.
§  7.
Na podstawie wyników ponownego badania wojewódzki inspektor sanitarny stwierdza zasadność wydanego świadectwa zdrowia albo wydaje nowe świadectwo zdrowia.
§  8.
Osoba podlegająca badaniu ponosi koszty badań według obowiązującego cennika.
§  9.
Osoba uznana za zdolną do wykonywania rybołówstwa morskiego jest obowiązana w czasie wykonywania połowów posiadać świadectwo zdrowia przy sobie.
§  10.
Dotychczasowe świadectwa zdrowia wydane osobom wykonującym rybołówstwo morskie zachowują ważność w ciągu roku od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  11.
Zasady i tryb ustalania stanu zdrowia wymaganego do wykonywania rybołówstwa morskiego od osób zatrudnionych na statkach rybackich na podstawie umowy o pracę oraz od osób wykonujących pracę na statkach należących do spółdzielni rybołówstwa morskiego określają odrębne przepisy.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1963 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ STANÓW CHOROBOWYCH I UŁOMNOŚCI UNIEMOŻLIWIAJĄCYCH WYKONYWANIE RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO

1.
Wady rozwojowe i ułomności nabyte, wyraźnie upośledzające sprawność ustroju, a w szczególności:
1)
częściowy lub całkowity brak kończyny dolnej;
2)
częściowy lub całkowity brak kończyny górnej;
3)
brak palców upośledzający w znacznym stopniu zdolność wykonywania pracy;
4)
ograniczenie ruchów w stawie lub stawach upośledzające w znacznym stopniu zdolność wykonywania pracy;
5)
zaniki mięśniowe ograniczające w znacznym stopniu sprawność ustroju.
2.
Choroby psychiczne.
3.
Epilepsja.
4.
Gruźlica w okresie czynnym.
5.
Choroby serca i układu naczyniowego w okresie niewydolności ostrej i przewlekłej.
6.
Wady i zaburzenia w zakresie narządu słuchu, mowy i równowagi, jedno lub obustronne osłabienie słuchu przy zachowaniu zdolności słyszenia szeptu z odległości nie mniejszej niż 3 m.
7.
Wady wzroku:
1)
ślepota jednego oka lub brak gałki ocznej;
2)
daltonizm;
3)
ostrość wzroku bez korekcji szkłami: jednego oka mniej niż 0,5, drugiego oka mniej niż 0,3 albo obustronnie mniej niż 0,4;
4)
obustronna krótkowzroczność przy ostrości wzroku jak w pkt 2;
5)
łzawienie i zwężenie kanałów łzowych;
6)
przewlekłe choroby naczyniówki, siatkówki i nerwu wzrokowego nie rokujące poprawy.
8.
Przepukliny wewnętrzne i zewnętrzne bez względu na ich pochodzenie i umiejscowienie.
9.
Nosicielstwo duru brzusznego, durów rzekomych lub czerwonki bakteryjnej.
10.
Choroby zakaźne i pasożytnicze.
11.
Inne schorzenia, nie wymienione w wykazie, a wyraźnie upośledzające czynność ustroju.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.36.210

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki zdrowia wymagane od osób wykonujących rybołówstwo morskie.
Data aktu: 07/08/1963
Data ogłoszenia: 20/08/1963
Data wejścia w życie: 01/09/1963