Albania-Polska. Układ o współpracy technicznej i naukowo-technicznej. Warszawa.1951.01.25.

UKŁAD
o współpracy technicznej i naukowo-technicznej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Ludową Republiką Albanii

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

BOLESŁAW BIERUT

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu dwudziestym piątym stycznia tysiąc dziewięćset pięćdziesiątego pierwszego roku podpisany został w Warszawie Układ o współpracy technicznej i naukowo-technicznej między Rzecząpospolitą Polską a Ludową Republiką Albanii o następującym brzmieniu dosłownym:

UKŁAD

o współpracy technicznej i naukowo-technicznej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Ludową Republiką Albanii.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Ludowej Republiki Albanii, pragnąc utrwalić i umocnić przyjazne stosunki pomiędzy obu Krajami we wszystkich dziedzinach gospodarki, postanowiły zawrzeć niniejszy Układ i mianowały jako swoich pełnomocników: (pominięto),

którzy po wymianie swoich pełnomocnictw, uznanych za sporządzone w należytej formie, uzgodnili, co następuje:

§  1. 
Obie Wysokie Układające się Strony zastosują wszelkie środki dla realizacji współpracy technicznej i naukowo-technicznej.
§  2. 
W tym celu obie Wysokie Układające się Strony rozbudują współpracę techniczną i naukowo-techniczną przez:
a)
przekazywanie dokumentacji technicznej dotyczącej budowy i eksploatacji zakładów przemysłowych, budownictwa komunalnego i mieszkalnego, dokumentacji dotyczącej produkcji maszyn i urządzeń jak również dokumentacji technologicznej dotyczącej procesów produkcyjnych;
b)
wymianę doświadczeń produkcyjnych i naukowo-technicznych;
c)
przeprowadzanie ekspertyz, konsultacji i ocen projektów przemysłowych i innych;
d)
pomoc przy montażu i uruchamianiu nowych zakładów produkcyjnych;
e)
pomoc w szkoleniu kadr;
f)
współpracę w dziedzinie prac badawczych i poszukiwawczych;
g)
wymianę doświadczeń w dziedzinie organizacji pracy.
§  3. 
Dla wykonania zadań, wynikających z niniejszego Układu, będzie powołana Komisja Mieszana dla Współpracy Technicznej i Naukowo-Technicznej, składająca się z równej ilości członków, mianowanych przez Rządy obu Krajów.
§  4. 
Układ niniejszy zawarty zostaje na okres pięciu lat. Jeżeli jedna z Wysokich Układających się Stron nie wypowie go na sześć miesięcy przed upływem danego pięciolecia, ważność jego przedłuża się na dalsze pięciolecie.
§  5. 
Układ niniejszy podlega ratyfikacji i wchodzi w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w możliwie najkrótszym czasie w Tiranie.

Sporządzono w Warszawie dnia 25 stycznia 1951 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i albańskim, przy czym oba teksty posiadają jednakową moc obowiązującą.

Po zaznajomieniu się z powyższym Układem uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, oraz przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy. opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

Dano w Warszawie, dnia 22 listopada 1951 roku.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.7.41

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Albania-Polska. Układ o współpracy technicznej i naukowo-technicznej. Warszawa.1951.01.25.
Data aktu: 25/01/1951
Data ogłoszenia: 13/02/1952
Data wejścia w życie: 27/12/1951