Przejściowe powierzenie pracodawcom wypłaty zasiłków rodzinnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 16 stycznia 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Bezpieczeństwa Publicznego, Skarbu, Przemysłu i Handlu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Leśnictwa, Komunikacji oraz Poczt i Telegrafów o przejściowym powierzeniu pracodawcom wypłaty zasiłków rodzinnych.

Na podstawie art. 9 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 414) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wypłatę zasiłków rodzinnych pracownikom, za których składki ubezpieczeniowe są wymierzane na podstawie deklaracji lub opłacane centralnie, powierza się przejściowo pracodawcom, za pracodawców uważa się osoby fizyczne i prawne prawa prywatnego lub publicznego oraz władze, urzędy i instytucje, zatrudniające pracowników podlegających ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa.
2.
Pracodawcy wypłacają również zasiłki rodzinne pracownikom, którzy na podstawie art. 6-b ust. 1 lub art. 297 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznym (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 396) w brzmieniu dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 4, poz. 28) są zwolnieni od obowiązku ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa w ubezpieczalni społecznej.
3.
Ubezpieczalnie społeczne mogą przejmować wypłatę zasiłków rodzinnych od poszczególnych pracodawców.
4.
Ostateczne terminy i sposób przejęcia przez ubezpieczalnie społeczne wypłaty zasiłków rodzinnych od poszczególnych kategoryj pracodawców ustala Minister Pracy i Opieki Społecznej.
§  2.
1.
Pracodawca wypłaca zasiłki rodzinne wszystkim uprawnionym pracownikom w okresie od rozpoczęcia pracy do rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego za każdy miesiąc kalendarzowy, w ciągu którego stosunek pracy lub stosunek służbowy trwał co najmniej 14 dni i istniał w ostatnim dniu miesiąca; pracownikom przyjętym w ciągu miesiąca pracodawca wlicza okres zatrudnienia w tym miesiącu u poprzedniego pracodawcy. Pracownikom, uprawnionym do zasiłku rodzinnego, a nie pozostającym w stosunku pracy lub stosunku służbowym w ostatnim dniu miesiąca, wypłaca zasiłek rodzinny ubezpieczalnia społeczna.
2.
Jeżeli pracownik jest równocześnie zatrudniony u dwu lub więcej pracodawców, zasiłki rodzinne wypłaca ten pracodawca, u którego pracownik ma zajęcie główne; za zajęcie główne uważa się zajęcie, któremu pracownik poświęca najwięcej czasu, a w razie równości czasu pracy - zajęcie, za które pobiera najwyższe wynagrodzenie.
§  3.
1.
Pracodawca wypłaca zasiłki rodzinne na podstawie danych o stanie rodzinnym pracowników. W tym celu pracodawca obowiązany jest prowadzić ewidencję pracowników, uprawnionych do zasiłku rodzinnego.
2.
Pracownicy obowiązani są przedkładać na żądanie pracodawcy dowody uprawnień do zasiłku rodzinnego oraz zawiadamiać pracodawcę o wszelkich zmianach w stosunkach rodzinnych, mających wpływ na uprawnienia do zasiłku rodzinnego.
3.
W przypadkach wątpliwych pracodawca powinien zwrócić się do ubezpieczalni społecznej o ustalenie uprawnień do zasiłku rodzinnego i przesłać jej równocześnie dowody, przedłożone przez pracownika. Ubezpieczalnia społeczna ustala uprawnienia do zasiłku rodzinnego również na żądanie pracownika, któremu pracodawca odmawia wypłaty zasiłku rodzinnego.
4.
Na żądanie ubezpieczalni społecznej pracodawca obowiązany jest przedłożyć dowody uprawnień pracowników do zasiłków rodzinnych, uzupełnić je oraz podjąć lub wstrzymać wypłatę zasiłków rodzinnych osobom, wskazanym przez ubezpieczalnię społeczną.
5.
Pracodawca obowiązany jest przechowywać dane ewidencyjne pracowników, uprawnionych do zasiłku rodzinnego, i przedłożone przez nich dowody uprawnień do czasu przejęcia wypłaty zasiłków rodzinnych przez ubezpieczalnię społeczną oraz okazywać te dane i dowody na żądanie organów kontrolnych ubezpieczalni społecznej i innych organów, uprawnionych do kontroli przez obowiązujące przepisy.
§  4.
1. 1
(uchylony).
2.
Zasiłki rodzinne nie podjęte przez uprawnionego w ciągu 6 miesięcy od dnia płatności nie mogą być wypłacone bez zgody ubezpieczalni społecznej.
3.
Wypłata zasiłków rodzinnych następuje według imiennej listy wypłat; wzór listy wypłat ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
4.
Listę wypłat zasiłków rodzinnych za każdy miesiąc należy przedkładać właściwej ubezpieczalni społecznej do dnia 10 następnego miesiąca.
§  5.
1.
Zasiłki rodzinne, wypłacone przez pracodawcę, zalicza się na poczet należności z tytułu składek za wszystkie rodzaje ubezpieczeń społecznych.
2.
Jeżeli wypłacone zasiłki przewyższają sumę należnych składek za wszystkie rodzaje ubezpieczeń, ubezpieczalnia społeczna zwraca pracodawcy nadpłaconą różnicę w przeciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania listy wypłat zasiłków i deklaracji składek.
3.
W przypadkach, gdy składki ubezpieczeniowe są opłacane centralnie, tryb rozliczeń z tytułu wypłaty zasiłków rodzinnych ureguluje Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z właściwym ministrem.
§  6.
1.
Ubezpieczalnia społeczna oraz przedstawicielstwo pracownicze mają prawo kontroli czynności pracodawcy, związanych z wypłatą zasiłków rodzinnych; przedstawicielstwem pracowniczym jest w zakładach pracy, objętych przepisami dekretu z dnia 6 lutego 1945 r. o utworzeniu Rad Zakładowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 36) z późniejszą zmianą (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 24, poz. 92), rada zakładowa lub delegat, w zakładach zaś nie objętych przepisami tego dekretu - zarząd oddziału (koła) pracowniczego związku zawodowego, działającego w danym zakładzie pracy.
2.
Przedstawicielstwo pracownicze sprawdza listę wypłat.
3.
Tryb kontroli, przewidzianej w ust. 1 i 2 oraz w § 3 ust. 5, w instytucjach i zakładach wojskowych określi Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, a w stosunku do służby bezpieczeństwa publicznego - w porozumieniu z Ministrem Bezpieczeństwa Publicznego.
§  7. 2
(skreślony).
§  8.
Szczegółowe wskazówki, dotyczące wykonania niniejszego rozporządzenia, wydaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1948 r.
1 § 4 ust. 1 uchylony przez § 11 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1959 r. w sprawie zmiany warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych. (Dz.U.59.64.379) z dniem 1 grudnia 1959 r.
2 § 7 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 marca 1950 r. (Dz.U.50.12.119) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.4.32

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przejściowe powierzenie pracodawcom wypłaty zasiłków rodzinnych.
Data aktu: 16/01/1948
Data ogłoszenia: 28/01/1948
Data wejścia w życie: 28/01/1948, 01/01/1948