Powołanie Komisji w związku z wynikiem kampanii wojennej 1939 r.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 30 maja 1940 r.
o powołaniu Komisji w związku z wynikiem kampanii wojennej 1939 r.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej stanowię, co następuje:
Art.  1.

W celu zebrania i zabezpieczenia przy zastosowaniu zwykłego postępowania materiału dowodowego, dotyczącego odpowiedzialności za wynik kampanii 1939 r. we wszystkich dziedzinach administracji państwowej i obrony narodowej, i zapewnienia tym sposobem należytego wymiaru sprawiedliwości w przyszłości, powołuje się Komisję przy Prezesie Rady Ministrów.

Art.  2.
1)
Komisja składa się z przewodniczącego oraz co najwyżej 6-ciu członków, których mianuje i zwalnia Prezes Rady Ministrów na podstawie uchwały Rady Ministrów.
(2)
Uchwały Komisji zapadają większością głosów; w razie równości rozstrzyga głos przewodniczącego.
(3)
Komisja tym samym trybem uchwali regulamin swych czynności, który podlega zatwierdzeniu Rady Ministrów.
(4)
Czynności wykonuje Komisja przy współudziale względnie za pośrednictwem osób upoważnionych przez Ministra Sprawiedliwości, a posiadających kwalifikacje sędziowskie.
(5)
Ujawnienie czynności i aktów Komisji uzależnione jest od każdorazowej zgody Rady Ministrów.
Art.  3.
1)
Osoba wezwana w celu przesłuchania może złożyć wniosek o dopuszczenie obecności podczas jej przesłuchiwania osoby przez siebie wyznaczonej.
(2)
Komisja może wniosek ten odrzucić, z ważnych powodów, uzasadnioną decyzją.
Art.  4.

Przy czynnościach dokonywanych w zakresie ustalonym w art. 1 niniejszego dekretu obowiązują odpowiednie przepisy K.P.K. z dnia 19 marca 1928 r. (Dz.U.R.P. z 1939 r Nr 8, poz. 44).

Art.  5.

Protokóły z czynności dokonanych na zasadzie art. 1, 2 i 8 niniejszego dekretu a sporządzone przez osoby upoważnione podlegają odczytaniu na rozprawie sądowej na równi z protokółami, o których mowa w art. 340 K.P.K.

Art.  6.
1)
Prezes Rady Minsitrów może nadać osobom upoważnionym uprawnienie do zwalniania przesłuchiwanych od obowiązku zachowania tajemnicy urzędowej.
(2)
Osoby, które w czasie obowiązywania niniejszego dekretu pozostają w czynnej służbie wojskowej albo są zatrudnione w polskich urzędach państwowych, mogą być zwalniane od obowiązku zachowania tajemnicy urzędowej przez osoby upoważnione za każdorazową zgodą właściwego Ministra względnie zwierzchniej władzy przełożonej.
Art.  7.
1)
Kto wbrew przepisom K.P.K. odmawia stawiennictwa, złożenia zeznania lub przysięgi, wydania lub przedstawienia dowodu lub dokumentu, ulega karze więzienia od dwóch lat lub aresztu.
(2)
Pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za ten występek nastąpi z wznowieniem działalności sądownictwa Rzeczypospolitej i z tą chwilą rozpocznie się bieg okresu przedawnienia ścigania.
Art.  8.
1)
Właściwym do orzekania o występku z artykułu poprzedniego będzie Sąd Okręgowy ostatniego miejsca zamieszkania obwinionego, a gdyby tego miejsca zamieszkania w kraju nie było lub nie mogło być ustalone - Sąd Okręgowy w Warszawie.
(2)
Okoliczności odmowy stwierdza osoba upoważniona w protokóle, który przesyła Ministrowi Sprawiedliwości, podając jednocześnie jego treść do wiadomości odmawiającego.
(3)
W ciągu jednego miesiąca od dnia powyższego zawiadomienia odmawiającemu przysługuje prawo przedstawienia wyjaśnień Ministrowi Sprawiedliwości.
(4)
Minister Sprawiedliwości albo zatwierdza protokół, albo też uchyla, o ile uzna wyjaśnienia odmawiającego za uzasadnione.
Art.  9.

Po zakończeniu prac Komisji akta jej będą przekazane Ministrowi Sprawiedliwości i Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  10.

Wykonanie niniejszego dekretu powierza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Sprawiedliwości, Ministrowi Spraw Wojskowych, Ministrowi Spraw Zagranicznych i innym właściwym Ministrom.

Art.  11.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1940.10.27

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Powołanie Komisji w związku z wynikiem kampanii wojennej 1939 r.
Data aktu: 30/05/1940
Data ogłoszenia: 31/05/1940
Data wejścia w życie: 31/05/1940